به گزارش کانی پرس؛طی دو سال گذشته و به دنبال افزایش قیمت‌ها در تمامی حوزه های اقتصادی کشور که متاثر از تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، رکود وکمبود عرضه و تقاضا می‌باشد اجاره مسکن نیز روز به روز در تمام شهرها شاهد رشد چشم گیری بوده است که بوکانی ها نیز از این مهم استثنا […]

به گزارش کانی پرس؛طی دو سال گذشته و به دنبال افزایش قیمت‌ها در تمامی حوزه های اقتصادی کشور که متاثر از تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، رکود وکمبود عرضه و تقاضا می‌باشد اجاره مسکن نیز روز به روز در تمام شهرها شاهد رشد چشم گیری بوده است که بوکانی ها نیز از این مهم استثنا نبوده اند.

با نزدیک شدن به پایان سال و اغاز سال جدید حباب اجاره مسکن در بسیاری از مناطق شهری و حتی حاشیه ای شهر بوکان شاهد افزایش چشمگیری بوده و این حرکت بی ترمز افزایش اجاره ها نگرانی های بیشماری را برای مستاجران این شهر ایجاد کرده است.

بسیاری از قرار دادهای اجاره مسکن در بوکان در اواخر یا اوائل سال جدید به پایان می رسد و همین موضوع سبب شده است که بسیاری از مستاجران از هم اکنون نگران وضعیت مبهم آینده خود برای اجاره کردن خانه برای سکونت باشند.

با گشتی کوتاه در بنگاه های املاکی در مرکز، حاشیه و حتی روستاهای نزدیک به شهر با قیمت های سرسام اوری برای اجاره مساکنی رو به رو هستیم که تا سال گذشته قیمت ۲۰۰ هزار تومانی را تجربه می کردند.

متاسفانه اجاره بها مشمول قانون خاصی نیست و هیچ سازمان و اتحادیه ای بر روی قیمت گذاری آن دخالت ندارد و صاحب خانه ها بر اساس نرخ تورم در بازار و بدون توجه به وضعیت معیشت مردم بخصوص اجاره نشین ها در حال افزایش روزانه اجاره مساکن هستند.

در این خصوص مهدی سلطان محمدی کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در باب چگونگی افزایش قیمت اجاره مسکن در ایران گفت: برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید ببینیم که مبلغ اجاره بها چگونه تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: اجاره بها از مسیر میزان بازدهی ملک اجاره‌ای به دست می‌آید. بازدهی یک مسکن این گونه محاسبه می‌شود که اگر شما رقم اجاره ملکی را ضربدر ۱۲ و تقسیم بر قیمت آن ملک کنید، بازدهی به دست خواهد آمد. در طول چند دهه گذشته در ایران مشاهده شده که برای املاک مسکونی میزان بازدهی سالانه عددی بین ۴.۵ تا ۶ درصد در سال است.

این رقم به دست آمده برای بازدهی مسکن، بازدهی ناخالص است. برای به دست آوردن بازدهی خالص ملک اجاره‌ای باید هزینه هایی، چون استهلاک ساختمان، تعمیر و نگهداری اساسی ساختمان، خالی ماندن ساختمان برای دوره‌هایی که مستاجر می‌خواهد عوض شود و مالیات و عوارض ساختمان را کسر کنیم. اگر این موارد را از بازدهی ناخالص (۴.۵ تا ۶ درصد) کسر کنیم به بازدهی خالص خواهیم رسید که حدود ۳ درصد است. این عدد در تمام دنیا کم و بیش همین میزان است. حالا اگر ما بخواهیم اجاره را طوری در نظر بگیریم که بازدهی پایین‌تر از این مقدار (۳ درصد) بیاید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

حال با نگاهی به این فرمول و نحوه احتساب اجاره مسکن در بوکان به خوبی می توان به این نتیجه رسید که هیچ یک از اجاره ها بر اساس ملاک قانون اجاره داده نمی شوند و تنها بر اساس نظر شخصی صاحب خانه و منافع بنگاه دار قرار داد ها نوشته می شود.

کارشناسان چندین راه کار از جمله افزایش ساخت و ساز در حوزه مسکن توسط دولت و شرکت های مختلف، کاهش تورم، افزایش دریافت مالیات بر مساکن خالی و در نهایت عرضه زمین با قیمت مناسب و پرداخت تسهیلات دراز مدت و با سود کم در راستای احداث مسکن را از مهمترین برنامه ها برای کاهش نرخ ها در حوزه مسکن و اجاره نشینی می دانند که بر اساس وضعیت موجود بسیاری از این برنامه ها تنها یک رویا در حوزه مسکن است.

بی شک امروز مسئولان امر وظیفه بسیار مهمی در این حوزه بر دوش دارند و باید با برنامه ریزی های کارشناسانه و جامع قیمت اجاره منازل مسکونی در نقاط مختلف شهر بوکان را بر اساس امکانات و دیگر  شاخص ها ارزیابی و در اختیار بنگاه داران قرار دهند و همچنین مردم نیز در این راه مدیران متولی را همراهی کنند.

انتهای پیام/خ