به گزارش کانی پرس؛ امروزه و در سایه غفلت نهاد های مرتبط شاهد گرایش جوانان به فرهنگ‌های غیربومی خصوصا غرب در شهرهای کوچک و بزرگ کشور هستیم که این مهم به چالشی مهم برای مسئولان و خانواده ها تبدیل شده است. جوانان بوکانی نیز از این تهاجم فرهنگی دور نمانده اند زیرا با گذری کوتاه […]

به گزارش کانی پرس؛ امروزه و در سایه غفلت نهاد های مرتبط شاهد گرایش جوانان به فرهنگ‌های غیربومی خصوصا غرب در شهرهای کوچک و بزرگ کشور هستیم که این مهم به چالشی مهم برای مسئولان و خانواده ها تبدیل شده است.

جوانان بوکانی نیز از این تهاجم فرهنگی دور نمانده اند زیرا با گذری کوتاه بر خیابان ها و معابر شهر به خوبی می توان رد پای شبی خون فرهنگی را بر روی پوشش و بدن جوانان این شهر دید.

در سال‌های اخیر به واسطه گسترش تکنولوژی از جمله اینترنت، ماهواره و بویژه فضای مجازی به خوبی می توان دید که سبک زندگی خانواده های ایرانی حتی در شهرهای کوچک همچون بوکان با بافت سنتی دچار تغییرات گسترده شده است.

تا چند سال پیش آنچه بیش از همه در معابر بوکان چشم هر رهگذری را به خود جلب می کرد پوشش زیبای کوردی بر تن جوانان این شهر بود اما متاسفانه امروزه خیابان های این شهر جدای از حضور انبوه بدحجاب ها با جوانانی رو به رو است که اشکال مختلفی را روی گردن، بازو و دست خود خالکوبی می کنند.

هرچند که تعداد این افراد نسبت به جمعیت کم باشد و در اقلیت قرار داشته باشند، اما لزوم آگاهی از آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از ورود فرهنگ‌های دیگر کشور‌ها که هیچ وجه مشترکی با فرهنگ ما ندارند بیش از پیش احساس می‌شود.

تا یکی دو سال پیش خال‌کوبی بدن تنها به اراذل و اوباش یا مردان و زنان بدنام محدود می شود ولی متاسفانه طی چند مدت گذشته و در سایه غفلت نهاد های متولی شاهد رواج این پدیده غربی بر بدن بسیاری از جوانان بوکانی هستیم.

گرچه خال‌کوبی منع قانونی ندارد و از نظر شرعی حرام نیست اما از نظر عرف جامعه این اقدام، ناپسند بوده و دید مثبتی نسبت به افرادی که بخشی یا همه بدنشان را خال‌کوبی کرده‌اند وجود ندارد.

به گفته بسیاری از روانشناسان احساس حقارت را می‌توان مهم‌ترین عامل برای رفتن یک فرد به سمت خالکوبی دانست، در واقع افرادی که از جامعه طرد شده اند و یا کمتر دیده شده اند و در سنینی که نیاز به توجه داشته اند به آن‌ها توجه نشده است رو به سمت تاتو می‌آورند و با این دست از اقدامات سعی در دیده شدن و پذیرفته شدن دارند.

متاسفانه امروزه به واسطه نا آگاهی، بسیاری از جوانان بوکانی به این پدیده نو ظهور روی اورده اند که جدای از تغییر دید مردم به این افراد، سلامتی انان نیز دچار مخاطره می شود.

کارشناسان مسائل پزشکی و بهداشتی، خال‌کوبی روی بدن را عامل بسیاری از بیماری‌های پوستی و عامل انتقال بیماری‌های عفونی از جمله هپاتیت و ایدز اعلام کرده‌اند و نسبت به عواقب جسمی و روحی آن هشدار داده‌اند.

این کارشناسان ضمن هشدار درباره عواقب خال‌کوبی، یادآور شده‌اند که بیشتر رنگ‌های استفاده شده در خال‌کوبی برای مصارف دیگر ساخته شده‌اند و اغلب در درازمدت، این رنگ‌ها وارد خون شده و به سرطان در افراد می‌انجامند.

بی تردید فرهنگ سازی برای حذف پدیده خال‌کوبی باید به صورت ملایم و با رعایت احترام و از روش‌های اثبات گرایانه و همچنین آگاهی بخشی به جوانان و نوجوانان بوکانی در مدارس و دانشگاه ها انجام شود و جدای از این امر دستگاه های مرتبط نیز با شناسایی مراکز تاتو در بوکان و برخورد با عوامل ان از گسترش این شبی خون غربی بیش از همه گیر شدن جلو گیری کند.

انتهای پیام.خ