به گزارش کانی پرس؛ سالهای چندی است که به علت تخلفات بیشمار بنگاه داران خودرو در نقاط مختلف بوکان تردد در پیاده روهای این شهر برای بسیاری شهروندان، مشکل آفرین شده و برخورد جدی با بنگاه داران به مطالبه عمومی مردم بزرگترین شهر جنوب آذربایجان غربی تبدیل شده است پیاده رو همان طور که از […]

به گزارش کانی پرس؛ سالهای چندی است که به علت تخلفات بیشمار بنگاه داران خودرو در نقاط مختلف بوکان تردد در پیاده روهای این شهر برای بسیاری شهروندان، مشکل آفرین شده و برخورد جدی با بنگاه داران به مطالبه عمومی مردم بزرگترین شهر جنوب آذربایجان غربی تبدیل شده است

پیاده رو همان طور که از اسم و معنی آن پیداست، محل رفت و آمد عابران پیاده و رهگذران و مکانی برای عبور امن شهروندان از پیرمرد گرفته تا زن و کودک است اما در چند منطقه پرتردد شهری بوکان از جمله میدان استقلال تا میدان کلتپه و همچنین از میدان آزادگان تا میدان فلسطین بنگاه داران خودرو در بدعتی خلاف قانون و بر اساس منافع شخصی پیاده رو ها را تبدیل به پارکینگ خودرو های خود کرده اند و عابران پیاده را از حق رفت و آمد در پیاده رو ها محروم می کنند.

بی تردید تبدیل پیاده روها به پارینگ جدای از اینکه بسیاری از شهروندان بوکانی را از ابتدایی ترین حقوق خود که سهولت در رفت و آمدی سالم و بی خطر است، منع می کند، سبب برهم خوردن نظم شهری و به دنبال آن تغییر منفی در حوزه مبلمان شهری می شود.

هر چند طی چند سال گذشته طرح های مختلفی از سوی ارگان های مرتبط از جمله نیروی انتظامی و شهرداری برای حل این مشکل مطرح شده، اما گویا بنگاه داران قدرتمدتر از این نهاد ها و ابزار آنها برای مقابله با راه کار های مدیران توانمندتر است.

طبق تبصره ۶ ماده ۹۶ مجموعه قوانین و مقررات شهرداری، اراضی کوچه ها، میدان ها، خیابان ها و معابر عمومی واقع در محدوده شهر ملک عمومی محسوب و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می شود و شهرداری باید با متخلفان برخورد کند و بر این اساس شهرداری موظف است تا تدابیر موثر و اقدامات لازم را برای حفظ شهروندان از خطرات مختلف اتخاذ کند.

هر چند شهردار بوکان در نشست مطبوعاتی خود در خرداد سال جاری از راه کار های برای حل این چالش خبر داد و گفت: ایجاد شهرک بنگاه داران، حذف پل های اضافی متصل کننده خیابان به پیاده رو ها و نصب موانع در پیاده روها از طرح های است که می تواند در کاهش این معضل در سطح شهر کمک کند، اما تا کنون هیچ یک از این راه کارها عملی نشده و همچنان پیاده رو های بوکان در تسخیر بنگاه داران قرار دارند.

جدای از این پلیس راهنمایی و رانندگی بوکان نیز سال گذشته و در یک طرح ضربتی طی چند روز اقدام به جریمه ماشین های پارک شده در پیاده رو ها نمود ولی با نگاهی به وضعیت کنونی خیابان های سطح شهر به وضوح می توان گفت که قدرت بنگاه داران از طرح های ذکر شده و انجام گرفته توسط ارگانهای مرتبط با این موضوع بیشتر است.

تعرض به حقوق شهروندی توسط بنگاه داران اکنون به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و بسیاری از شهروندان بوکانی خواستار برخورد جدی با این موضوع توسط شهرداری و دیگر ارگانهای مرتبط هستند.

در همین رابطه چیا شیخه یکی از شهروندان بوکانی در گفتگو با خبرنگار ما ضمن ابراز تاسف از وضعیت کنونی پیاده روهای در بوکان در در نقطه وردی و خروجی شهر گفت: دیگر صبرمان لبریز شده و تحملمان به سر آمده چند روز و چند ماه و چند سال از حق و حقوق خود کوتاه بیایم و مسئولان هم انگار نه انگار که در حق مردم ظلمی شده است.

وی ادامه داد: آسایش و امنیت شهروندان بویژه خانم ها و دختران در مکان های که بنگاه های خودرو، ماشین های خود را در پیاده رو ها پارک کردند وجود ندارد و عده ای که نه از خدا می ترسند و نه از بی قانونی ابایی دارند جدای از تعرض به پیاده رو ها در حال متلک پراکنی به خانم های هستند که برای رسیدن به مقصد مجبور اند یا خیابان را انتخاب کند و یا از میان ماشن های پارک شده عبور کند.

صحبت های مردم در نوع خود جالب و جای تأمل دارد آنان بر این مهم تاکید دارند که این وضعیت چند معنی به دنبال دارد اول نشان می دهد مسئولان اتاق اصناف و دیگر ارگانهای مرتبط نظارت درستي بر صدور مجوزها ندارند و بدون بازدید از محل و ارزیابی شرایط مجوز صادر کرده اند و دوم اینکه خود را از اعمال قانون و نظارات همه جوره راحت می بینند.

در نهایت باید گفت مطالبه به حق مردم توسط ارگانهای مرتبط از جمله شهرداری، اصناف، نیروی انتظامی و اداره صنعت و معدن و تجارت بایستی با تصمیات علمی و کارشناسی شده محقق شود.

انتهای پیام/خ