به گزارش کانی پرس، روز های اول مهر هر سال، مقر دایم سازمان ملل متحد میزان سران بسیاری ازکشورهای جهان است تا در باب مسائل مهم جهان بویژه صلح به گفتگو بپردازند. در این میان هنرمندان نیز بر اساس تخصص هنری خود به یاری رهبران خود می آیند تا هر کدام بتوانند کشور خود را […]

به گزارش کانی پرس، روز های اول مهر هر سال، مقر دایم سازمان ملل متحد میزان سران بسیاری ازکشورهای جهان است تا در باب مسائل مهم جهان بویژه صلح به گفتگو بپردازند.

در این میان هنرمندان نیز بر اساس تخصص هنری خود به یاری رهبران خود می آیند تا هر کدام بتوانند کشور خود را به عنوان مظهر صلح و آشتی به جهانیان معرفی کنند.

با نگاهی به آثار هنري ايراني همچون تابلو فرش هايي از دبيران كل اين سازمان، تابلوفرشي منقش به شعر سعدي شاعر معروف ايران، فرش اهدايي دكتر مصدق و منشور كوروش، نشان می دهد که هنرمندان ایرانی همراه با درک بالا از شرایط جهانی همراه با مدیران ارشد کشور در سازمان ملل تصویری زیبا را از ایران به جهانان مخابره کرده اند.

طی چند سال گذشته نیز به واسطه شرایط حساس جهانی بویژه خاور میانه صلح یکی از مهمترین پانل های گفتگوی سران کشورهای جهان در مقر دایمی سازمان ملل بوده و هنر مندان جهانی از این قافله عقب نبودند و آثار مهمی را در حوزه صلح تقدیم مهم ترین سازمان جهانی کردند تا تصویری صلح طلب از کشور خود به همه سران دنیا نشان دهند.

هنرمندان بوکانی در شرایطی که هجمه سنگین رسانه های غربی علیه جمهوری اسلامی روز به روز افزایش می باید با تلاش و پشت کار فراوان در سال ۹۵ موفق به بافت فرش های سفید صلح شدند تا به دنیا نشان دهند که ایران و ایرانی همیشه عاشق و طرفدار صلح و آشتی است.

هنگام رو نمایی از این فرش ها که با حضور حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ایران در فرهنگ سرای سیمرغ برگزار شد، مسئولان قول اهدای این اثر فاخر هنری با ۲۲ میلیون گره را که نماد کبوتر صلح بر روی آنان با نخ ابریشم حک شده را به سازمان ملل دادند اما اکنون و با گذشت ۳ سال فرش های سفید صلح در کنج خانه ای در بوکان در حال خاک خوردن هستند.

درهمین رابطه خبرنگار ما گفتگوی اختصاصی را با یکی از مدیران شرکت بافنده فرش های سفید صلح(فخرالدین خضری) انجام داده است که متن کامل آن در زیر می آید.

کوتاه در مورد فرش سفید صلح بگویید؟

فرش سفید ایده ای نو با اندیشه ای نو در دنیای امروز با مفهوم صلح است، ظهور یک فرهنگ و اندیشه تحت عنوان فرش سفید، مثال فرش قرمز اما متفاوت، فرشی برای تعریف و تمجید از صلح طلبان و صلح دوستان.

الان فرش سفید در چه شرایطی است ؟

متاسفانه هنوز هم محروم و محبوس در گوشه ای انبار و گرد و خاک میخورد.

این فرش توسط معاونت وزارت خارجه رونمایی و پرده برداری شد آیا بعد از ان اقدامی انجام داده اند ؟

نه متاسفانه، بعد از گذشت سه سال از رونمایی و وعده ارسال آن به مقصد, هیچ گونه توجه و اقدامی نکرده اند.

از طرف دیگر رونمایی از طرف آن مقام محترم نه تنها گرهی از مشکل ما باز نکرد بلکه باعث گره خوردن بیشتر در کار ما شد، چون بعد از قطع امید از دولت امید!! از هر کانال یا بخش دیگر درخواست همکاری کرده و قدام نمودیم عاما به نسبت داشتن فرش به وزارت خارجه و رونمایی از طرف آنان اشاره کرده و از همکاری و همراهی خوداری می نمودند.

مسئولین شهرستان و استان چی؟ ایا آنان درفرایند تولید و اجرا هیچ گونه همکاری مالی و اداری نموده اند؟

همکاری اداری که تا الان معلومه و نتیجه فی الحال حاصل همکاری اداری آنان است.
همکاری مالی هم در مراحل تولید و سه ماهه اخر با اصرار و پیگیری روزانه ما در کارگروه فرماتداری در نهایت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی برای ما تصویب و در نظر گرفته شد.
بعد از دو ماه رفت و آماد و هزینه که بالغ بر چند میلیون بود شامل تشکیل پرونده و طرح توجیهی و تشریفات بانکی و رفت و آمد استان و غیره در صندوق امید شهرستان آن هم در حساس ترین مراحل کار و تولید فرش سفید نهایتا بدون هیچ گونه احترام و ارزشی برای ما صندوق امید رسما اعلام کرد از طرف فرماتداری وقت اعلام شده که جلوی پرداخت این تسهیلات گرفته شود.

در فاصله ۳ سال بعد از رونمایی فرش چی؟
دراین مدت زمان هم از لطف بزرگواران بی نصیب نبودیم، در این مدت نه تنها از هرگونه همکاری حتی در حد یک تماس تلفن محروم بودیم در غیاب و نبود ما از هرگونه تخریب و تضعیف شخصیت و موقعیت ما کوتاهی نکرده اند. به عنوان مثال ما به خاطر شرایط بد اقتصادی, هزینه های سه برابر که در سه ماهه اخر برای تمام شدن فرش تا ۳۱ شهریور ۹۵ متحمل شدیم و عدم تعهد در تسهیلات صندوق امید مجبور به دریافت وام مضاربه باسود بالا و ۶ ماهه شدیم.
معوق ماندن تسهیلات و فشار بانکی و ضامنین و رجوع آنان به اتاق فرش شهرستان و بعضی ادارات, مسئولین مربوطه نه تنها به جای همکاری نه ! بی طرفی ! دست به تخریب در حضور شاهدان عینی نموده اند، تا جای که در حضور عام و ارباب رجوع با وجود آن همه زحمات و تلاش و خدمت شبانه روزی که این چند سال کشیدیم , انواع پسوند مکدر و نادرست ( کلاهبردار) را به ما چسبانده اند.

نماینده شهرستان چی ؟ آیا ایشان اقدامی برای شما انجام داده اند؟

هرگز، هیچ گونه همکاری از وی بعد از شوی تبلیغاتیش در هنگام رو نمایی از وی ندیدیم.

ظاهرا نقد و انتقاداتی به نوع رنگ, طراحی و بافت فرش گرفته بودند، آیا توضیحی برای ان دارید؟

درمرحله اول متاسفانه با وجود بزرگترین و برجسته ترین اساتید و کارشناسان فرش در سطح ایران صرفا در شهرستان بوکان, آن هم تعداد انگشت شمار دست به نقد فرش سفید زدند..
داستان همان ضرب المثل معروف کردی است ( شتی خۆ ماڵی لای خۆ سوکه) است، حتی ما در مراحل پرداخت اولیه در قم هم که مرکز بافت فرش ابریشم ایران و میتوان گفت جهان است از این اثر نقد نگرفتند.
در مرحله دوم نقد ارزشمند و زمینه تکامل است اما نقد آگاهانه، نقد یعنی ایراد، طرح ایراد یا تقد قطعا باید توسط فرد یا افراد خبره و کارشناس در آن حیطه صورت گیرد، نقد در مورد موضوعی که اگاهی کامل نداریم نه تنها دانایی نیست بلکه جهل تخریبی است.
حال نقدهایی که مطرح شده
نقد در رنگ فرش نقد جالبی است، جالب است که ما اصلا رنگی نداریم که نقد شود، سفید , سفید است. مثلا رنگ سفید چه رنگی باید باشد تا نقد نشود، این منطق در رنگ سبز هم عینا صدق میکند.
تعریف فرش سفید روشن و واضح است، سفییید، فرش …. سفید… مانند فرش قرمز، آیا میتوان نقدی بر رنگ قرمز فرش قرمز گرفت؟ فرش قرمز قرمزه سفید هم سفید. تمام
کلا اشتباه در نقد رنگ فرش سفید زمانی اتفاق افتاد که ماهیت و شعور و معنی فرش سفید را درک نکرده سرزده دست به قلم نقد زدند.
در مورد طرح فرش: باز جواب ساده است، فرش سفید یک کالای تجاری یا طرح تکراری نیست، فرش سفید یک پیام , یک سمبل و یک نماد است. ایده ای نو , بسیار متفاوت و منحصر. فرش سفید ظهور یک فرهنگ و خلق یک ایده و واقعه نو است در قرن بیست و یک تحت عنوان (فرش سفید) پس طراحی آن نیز کاملا اختصاصی و متفاوت است.
نقد در مورد بافت. فرش سفید در رجشمار ۷۵ بالاترین رجشمار. چله کامل ابریشم و نخ بافت صدرصد ابریشم . زمینه بافت سفید که حساس ترین زمینه بافت است و گره متقارن اصیل ترین گره دستبافت که به گره پولادین معروفه بافته شده، فرشی با مشخصه های فوق قطعا بافنده و تیم تولید و نظارت خاص خود را می طلبد.
چنانچه هر فرد, گروه , کارگاه یا مجموعه ای نگاه نقد به ان دارند خیلی ساده !!! یک متر از آن را بهتر و کاملتر تولید کنند.
همچنین اظهار نظر یا نقد در مورد کیفیت و بافت آن صرفا باید توسط اساتید و کارشناس خبره صورت گیرد. برای نمونه میتوان یکی از بزرگان و پیشکسوتان صنعت فرش دستباف شهرستان, استان و حتی ایران جناب آقای حاجی ولی جهانی را نام برد. یا اساتیدی در مقام ایشان، نه اینکه خیلی جالبه فرد به عنوان کارشناس و بازرس فرش دستباف آمده بود و وقتی از ایشان سوال پرسیدم فرش گره متقارنه یا فارسی ؟ در جواب گفتن بله !!! هنوز نوع گره بافت را نمی داند بر نوع بافت آن نقد میگیرد!!!
فارغ از همه توضیحات فوق باز اصل موضوع ماهیت و پیام فرش سفید است، فرش سفید سمبل , نماد و پیام است، حاصل شعور و اندیشه، همانند اثر همه هنرمندان جهان، در آثار هنرمندان اصل بر پیام و احساس و خلق اثر است ، بعد کیفیت، گاهی اثری برتخته سنگی نگارش میشود که ارزش آن از یک کتیبه طلا بیشتر است.
حال اگرچنانچه تمام کوتاهی ها و بدعهدی ها و کم لطفی ها را به حساب این نقدها گذاشته اند باز جواب ساده است، می شود و میتوان دوباره با نظارت , مدیریت و طراحی مد نظر خودشان آنرا تولید نمود، چون این اثر آنقدر بزرگ، مهم و ارزشمند است که صدبار تکرار و تولید شود.

ولی شاید این نقدها بهانه ای برای رفع تکلیف و از طرف دیگر راهی برای تخریب باشد .
الان ۳۱ شهریور و دوباره آقای رئیس جمهور در نشست سالیانه سازمان ملل حضور دارند به نظر شما اگر این فرشها را با خود میبرد چه دستاوردی داشت؟

طرح این سوال از بنده به عنوان طراح و مجری فرش سفید یه کم سخت است، چون هرگونه جواب و توضیح شاید نوعی تعریف از کار خود باشد.

ولی این را شما براورد کنید
اگر آقای رئیس جمهور فرشها را با خود می برد چه اتفاقی می افتاد؟

نماینده ملت ایران با سمبلی از صلح و دوستی از جنس هنر برای همه ملتهای جهان از هر نوع فرهنگ , دین و تمدن پیام صلح دارد.
هدیه ای در قالب زیباترین اثر بافته شده و هنر دست که نماد فرهنگ , هویت , اصالت و تمدن ایرانی است، در قالب ۲۲متر فرش کاملا ابریشم سفید.
پیامی برای تمام جهان، اینجا سرزمین احترام , ارزش و انسانیت است, سرزمین همرنگی و پاکی و برابری، سرزمین صلح و دوستی و همزیستی.
فرش سفید، اندیشه و ایده ای نو برای جهانی نو، تلاش و تکاپو برای فردایی نو و رسیدن به جایگاه فرش سفید و نو، شما با جنگ, با اسلحه , با بمب و با تهدید به سمت ما می آید و ما با عشق, با فرهنگ, با صلح و آغوش مهر ایستاده ایم.
برای هر قوم و هر ملتی در جهان نشان دوستی و کبوتری از صلح اورده ایم و به نشان ارزش و احترام هدیه میکنیم.
ما آن چهره ویرانگر ترسیم شده خیالی شما نیستیم. ما فرزندان تاریخیم. وارثان امنیت و آرامش و ارزش برای هر قوم و قبیله ایم.

و خیلی ناگفته های دیگر که میتوانست گفت.

حال چه اتفاقی می افتاد؟ در جهان خشن و پر از تهدید و آتش افروزی ابرقدرتها و جو متشنج و پر التهاب سیاسی در بالاترین سطح و مکان بین المللی ( سازمان ملل ) هدیه, صدا و ندای صلح و دوستی سر داده میشود.
بدون شک معادلات عوض میشود، نگاهها تغییر میکند. تعبیر ها تفسیر میشوند و نتیجه ها به زیبایی و صلح و آرامش منتهی میشود.
این تاثیر نه به خاطر ظاهر و شکل فرش سفید ,بلکه به خاطر وسعت و ماهیت پیام است، فرش سفید تنها وسیله ای برای بیان اندیشه و پیام صلح است، اصل مهم نوع اندیشه و پیام آن است، شاید وسعت تاثیر و بازتاب فرش سفید برای شما که از دور به آن نگاه میکنید سطحی باشد ولی به نظر بنده که ۵ سال وقت و زمان و فکر را صرف اجرای این طرح کرده ام به راحتی و روشنی ملموس است.
در سازمان مللی که برای دختر ۱۶ ساله فعال محیط زیست در حضور تمام سران کشورهای جهان فرصت برای سخن گفتن و پیام دادن هست , قطعا برای نشان صلح جهان و فریاد و پیام بی انتهای آن نیز فرصت برای سخن گفتن هست.
آنگونه که گفتیم هدف اصلی فرش سفید پیام صلح است. ولی بازتاب آن در تمام بخشهای سیاسی , فرهنگی , امنیتی , اقتصادی , بین المللی و گردشگری امری است که برکسی پوشیده نیست.

سخن آخر شما چیست؟
فرش سفید فرصتی است برای نشان دادن چهره رحمانی و انسانی ملت ما از نگاههای سرد و تنگ نظرانه دوری کنیم، ما به عنوان طراحان و مجریان آن عاجزانه درخواست داریم که آن را به مقصد برسانید.

انتهای پیام/خ