به گزارش کانی پرس؛ شهر بوکان، سومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی بلاخره و بعد از گذشت نزدیک به دوسال شنبه اینده میزبان استاندار، معاون پارلمانی رئیس جمهور و چند مدیر ارشد استانی خواهد بود که این سفر بهترین فرصت برای مسئولان شهرستانی است که برای کاهش محرومیت ها از مهمانان خود مطالبه گری کنند. شهریاری […]

به گزارش کانی پرس؛ شهر بوکان، سومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی بلاخره و بعد از گذشت نزدیک به دوسال شنبه اینده میزبان استاندار، معاون پارلمانی رئیس جمهور و چند مدیر ارشد استانی خواهد بود که این سفر بهترین فرصت برای مسئولان شهرستانی است که برای کاهش محرومیت ها از مهمانان خود مطالبه گری کنند.

شهریاری که از مهر ۹۶ و با تصویب هئیت دولت بر سکان مدیریت استان اذربایجان غربی تکیه زده تا کنون و طی دوسال گذشته تنها دو بار که جمع حضور وی به دو ساعت نیز نمی رسد مهمان مردم بوکان بوده است که این بی مهری به یکی از محروم ترین شهر استان انتقاد های گسترده ای را از وی به همراه داشه است.

بی تردید سفر روز شنبه استاندار و چندین مدیر کشوری و استانی را می توان یکی از مهمترین رویداد های چند سال اخیر در بوکان دانست که جدای از پایان شایعه ها در مورد بی مهری استاندار به شهر بوکان شاهد افتتاح چند پروژه مهم شهری از جمله روگذر میدان وحدت، بهره برداری از سیلوی ۹۰ هزار تنی گندم و کلنگ زنی آب رسانی به ۱۶۵ روستای این شهرستان خواهیم بود.

سفر معاون پارلمانی رئیس جمهور، استاندار و چندین مدیر ارشد استانی به بوکان بهترین فرصت است که مدیران شهرستان بتوانند محرومیت ها و کاستی این شهرستان را به گوش آنان برسانند و از این حضور بهترین استفاده را ببرند.

بی شک بر اساس داده ها و شاخص ها بوکان شهری با پتانسیل های بیشمار اما محروم است که نیاز است مدیران شهرستانی بر اساس اولیت ها مهمترین خواسته های مردم بوکان را از مسئولان بلند پایه کشور و استان را طلب کنند.

بر اساس آمار های اعلام شده از سوی نهاد های مرتبط اکنون آمار بیکاری در بوکان بیش از ۲۱ درصد است که توجه به این مهم و کاهش این آمار نیازمند توجه مسئولان عالی رتبه کشوری و استانی به حوزه های مولد اشتغال در شهرستان است.

مهم ترین مولد های اشتغال در شهر بوکان را می توان در کشاورزی و دام داری جست، تا جایی که این شهرستان در سطح منطقه و حتی کشور جایگاه مهم و تاثیر گذاری دارد اما به علت نبود زیر ساخت ها در حوزه پایئن دستی صنایع کشاورزی و دامداری هیچگاه این دو حوزه مهم تولید اشتغال نتوانسته اند نقش واقعی خود را در راستای اشتغال زایی ایفا کنند.

مسئولان شهرستانی با ارائه پیشنهاد های کارشناسی شده به مهمانان کشوری و استانی می توانند نقش سازنده ای در تبدیل کشاورزی خام و دام پروری سنتی بوکان به صنعتی داشته باشند.

جدای از این دو حوزه توجه به صنعت گردشگری نیز می تواند راهکار ویژه ای برای کاهش امار بیکاری در بوکانی باشد که هم اکنون بیش از ۹۰ اثر تاریخی و طبیعی ان در زمره ثبت اثار ملی و حفاظت شده قرار دارد.

نبود زیر ساخت ها در حوزه گردشگری بوکان یکی از مهم ترین مشکلات صنعت مهم گردشگری در این شهرستان است که بی تردید باید به عنوان یکی از مطالبه ای عمومی از سوی مسئولان شهرستان در جریان سفر مدیران کشوری و استانی پیگیری شود.

شهر بوکان طی چند دهه گذشته و به علت موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی خود با مهاجرت گسترده مردم از روستاها و شهرهای اطراف رو به رو بوده است تا جایی که جمعیت ۳۰ هزار نفری بوکان در اوائل انقلاب اکنون به ۲۸۰ هزار نفر رسیده و همین مهم سبب ایجاد چالشی بزرگ به نام کمبود فضاهای اموزشی بویژه در مناطق حاشیه ای با تراکم بالای جمعیتی در این شهر شده است.

بر اساس سخنان مدیریت اموزش و پرورش بوکان اکنون و در بعضی از مناطق حاشیه ای شهر بوکان همچون علی اباد شاهد تراکم ۴۵ نفری دانش آموزان در یک کلاس درس هستم که این مهم تاثیر منفی بر یادگیری دانش آموزان دارد.

جدای از کمبود فضاهای آموزشی درون شهری بعضی از روستاهای بوکان نیز هنوز دارای مدارس کانکسی و خشت گلی هستند که لازم است مسئولان علی رتبه کشوری و استانی را مجاب به تصمیم گیری های مهمی در این حوزه نمود.

جدای از مشکلات یاد شده در بالا شهر بوکان در حوزه راه های روستایی و برون شهری نیز با مشکلات عدیده ای رو به رو است تا جایی که از اول سال جاری تا کنون شاهد مرگ بیش از ۷ نفر از همشهریان در جاده های مواصلاتی شهرستان بودیم.

دو بانده نبودن راه های اصلی شهرستان به جز ۲۰ کیلومتر، عدم توجه به استاندارد سازی راه های روستایی و برون شهری بویژه در محورهای حادثه خیز و خاکی بودن راه چندین روستای بزرگ از مهم ترین مشکلات حوزه راه است که مدیران شهرستانی باید برای تغییر این وضعیت از مسئولان مهمان در بوکان مطالبه گری کنند.

جدای از موارد بالا اکنون شهر بوکان را می توان تنها شهری در ایران دانست که فرمانداری آن تنها با یک نفر اداره می شود زیرا طی ۹ ماه گذشته مدیریت ارشد شهرستان شاهد تغییرات گسترده ای از جمله استعفاء فرماندار، بخشدار مرکزی و همچنین انتقال معاون سیاسی اجتماعی خود به شهر دیگری بوده است که این مهم در نهایت سبب خالی شدن سه پست کلیدی در حوزه نظارتی بوده است.

انتخاب مدیرانی انقلابی و جهادی برای ۳ پست خالی در فرمانداری از مهمترین خواسته های مردم از مدیران ارشد استانی است تا با همگرای با دیگر ارگان های شهری در نهایت سبب ایجاد رضایت مندی عمومی در میان مردم شوند

در نهایت باید گفت روز شنبه ۲۳ شهریور ماه میتواند روزی مهم برای بوکان باشد اگر مدیران شهرستان نیازهای به حق مردم شهرستان را اولویت بندی کرده و از مدیران ارشد استان طلب کنند

انتهای پیام/خ