به گزارش کانی پرس؛ شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی جدای ازظرفیت بلقوه در حوزه های کشاورزی و صنایع خورد همچون کارگاه های کوچک تولید اتاقک های کامیون و … دارای پتانسیل ویژه ای استخراج سنگ های مختلف معدنی است. امروزه براساس داده ها و آمار یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین پایه‌های اقتصاد در کشورهای […]

به گزارش کانی پرس؛ شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی جدای ازظرفیت بلقوه در حوزه های کشاورزی و صنایع خورد همچون کارگاه های کوچک تولید اتاقک های کامیون و … دارای پتانسیل ویژه ای استخراج سنگ های مختلف معدنی است.

امروزه براساس داده ها و آمار یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین پایه‌های اقتصاد در کشورهای مختلف را باید معادن ان کشور دانست که بعد از نفت در جایگاه دوم اقتصاد جهان قراردارد.

بی شک استفاده و بهره‌برداری از ذخایر زیر زمینی می تواند سبب رونق اقتصادی و به دنبال آن توسعه اقتصادی شود هرچند این مهم هنوز در شهرستان بوکان با ۱۹ معدن فعال هنوز نتوانسته است جایگاه ویژه خود در اقتصاد شهرستان را پیدا کند.

طی چند سال گذشته بسیاری از کوهای بوکان شاهد تغییرات اساسی در شکل ظاهری خود به واسته اکتشافات و استخراج سنگ های معدنی قرار گرفتند اما به علت نبود زیرساخت ها درحوزه پایین دستی مردم بوکان تنها شاهد نابودی اکوسیستم طبیعی شهرستان هستند.

هم اکنون در شهر بوکان بیش از ۴۰ معدن وجود دارد که ۱۹ معدن ان به صورت فعال در حال استخراج کانی های مختلف هستند که سهم سنگ مرمریت در این میان بیشتر از دیگر سنگ های معدنی است اما اقتصاد بوکان از این پتانسیل مهم اقتصادی همچون حوزه کشاورزی و گردشگری هیچ سودی نبرده در حالی که میتواست با احداث صنایع پاین دستی معادن شاهد جهش خیره کننده ای در حوزه صنعت و اقتصاد خود باشد.

رئیس اداره صنعت و معدن بوکان در گفتگو با کانی پرس؛ بوکان را قطب سنگ مرمریت در ایران داست و گفت: اکنون سنگ های مرمریت بوکان در بسیاری از کارخانه های بزرگ تولید سنگ های ساختمانی مورد استفاده و از مرغوب ترین سنگ ها در کشور است.

حسین عبدی ادامه داد: سنگ مرمریت، کوارتز، گرانیت و غیره در بیش از ۲۰ معدن بوکان اکتشاف می شوند که بر اساس براورد ها سنگ معدن ذخیره شده از معادن شهرستان بوکان ۳۱ هزار و ۳۷۰ تن است.

وی با اشاره به نبود کارخانه های سنگ بری در بوکان نیز عنوان کرد: امید است در این باره تمهیدات مهمی اندیشه شود هر چند تا کنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

بی تردید با سرمایه گذاری درحوزه پاین دستی معادن می توان شاهد جهش ویژه ای در کاهش بیکاری و همچنین رونق اقتصادی بود اما متاسفانه تا کنون وعلی الرغم وجود ۴۰معدن هیچگونه سرمایه گذاری در حوزه کارخانه جات فراورده سنگ در این شهرستان صورت نگرفته است.

جدای از اینکه معادن بوکان هیچ نقشی در ارتقاء حوزه اقتصادی شهرستان ندارند سبب تزریق بار منفی نیز به اقتصاد بیمار شهرستان به واسته از بین بردن راه ها، کوها و در نهایت اکوسیستم طبیعی منطقه شده اند.

امید است در سال رونق تولید، دولت از توسعه معادن و صنایع وابسته به آن حمایت تام و تمامی به عمل آورد تا بخشی از مشکلات اشتغال و تولید مردمان این منطقه رفع شود.

انتهای پیام/خ