به گزارش کانی پرس؛ امروزه صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین حوزه های اقتصادی به شمار می رود که جدای از سود آور بودن، سبب معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ و در نهایت هویت یک منطقه می شود. صنعت گردشگری که اکنون از ان به عنوان سومین منبع درامدی کشورها یاد می کنند بی تردید […]

به گزارش کانی پرس؛ امروزه صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین حوزه های اقتصادی به شمار می رود که جدای از سود آور بودن، سبب معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ و در نهایت هویت یک منطقه می شود.

صنعت گردشگری که اکنون از ان به عنوان سومین منبع درامدی کشورها یاد می کنند بی تردید نقش بسیار مهمی در درآمدزایی و همچنین ایجاد اشتغال دارد و می توانند در نهایت سبب کاهش ناهنجاری های اجتماعی شود.

به همین منظور بسیاری از دولت های مختلف جهان جدای از جاذبه های طبیعی و تاریخی خود سعی کردند با ایجاد جاذبه های مصنوعی در راستای توسعه این صنعت پول ساز و برون رفت از معضل ها و مشکل های جامعه و ایجاد فرصت های شغلی گام بردارند.

اماکن مختلف گردشگری ایران نیز هر ساله میزبان هزاران گردشگر از کشورهای مختلف و همچنین گردشگردان داخلی هستند هر چند در ین میان بسیاری ازجاذبه های گردشگری آن به علت های مختلف از جمله نبود زیر ساخت های لازم انچنان که باید و شاید نتوانسته اند جای خود را در دل گردشگران باز کنند.

در این میان شهرستان بوکان در جنوب دریاچه ارومیه را می توان یکی از مناطق پر جادبه ولی بی گردشگر دانست که تا کنون نتوانسته است با وجود بیش از ۹۲ اثر ثبت ملی و صدها جاذبه بکر دیگر جایگاه ویژه خود را در این حوزه به دست اورد.

هرچند طی سالیان گذشته اقدامات بسیار مثبتی از جمله بازسازی اماکن تاریخی، تصریح در روند احداث موزه های مفاخر و تاریخ، احداث اماکن گردشگری و همچنین حفظ و نگهداری اماکن مهم گردشگری صورت گرفته است اما هنوز و به علت های مختلف هیچ کدام از این ایتم ها به طور کامل تحقق پیدا نکرده است.

با نگاهی به پروژه های حوزه گردشگری بوکان از جمله روند در تصریح احداث موزه های مفاخر و تاریخ، تملک زمین های مجاور قلعه سردار و ایجاد زیر ساختنها بیشتر به این واقعیت می ر سیم که مسدولان بوکان با جدیت در حال پیگیری موضوعات مهم در حوزه توریسم و گردشگری هستند.

در هیمن رابطه روز یک شنبه و با حضور جباری مدیر کل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان وضوعات مهم حوزه گردشگری این شهرستان مورد بحث و نظر قرار گرفت.

جباری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در جلسه بررسی و رفع مشکلات قلعه تاریخی سردار ، موزه مفاخر و موزه باستان شناسی بوکان با بیان اینکه قلعه سردار یک اثر مهم تاریخی و خواستگاه اصلی شهر بوکان بوده و نشان دهنده قدمت این شهر است، گفت: امکان تملک محوطه قلعه سردار از طریق ستاد باز آفرینی وجود دارد و همچنین می توان از منابع استانی نیز استفاده کرد.

او همچنین با اشاره به اینکه بوکان در اولویت دوم پروژه های عمرانی در حوزه میراث فرهنگی آذربایجان غربی قرار دارد، افزود: تهاتر با شهرداری یکی دیگر از راحل های تملک زمین های محوطه قلعه سردار می باشد.

لقمان خسروپور آذر سرپرست فرمانداری بوکان نیز در این جلسه، با تاکید بر اینکه انجام هرگونه ساخت و ساز در محوطه قلعه تاریخی سردار منع قانونی دارد، اظهار کرد: تهاتر با اداره راه و شهرسازی از اولویت های تملک سازی این دو قطعه زمین می باشد و قطعاً از حقوق مالکان این زمین ها نیز دفاع می کنیم.

او تصریح کرد: بهره مندی از اعتبارات ستاد باز آفرینی در اولویت اول و تهاتر با اداره راه و شهرسازی به عنوان اولویت دوم تملک این زمین ها می باشد.

همچنین در بابک رستم پور شهردار بوکان تهاتر با شهرداری را غیر ممکن عنوان کرد و گفت : تهاتر با شهرداری به دلیل قیمت بالای زمین ها و ناتوانی شهرداری در تقبل تملک سازی به دلیل حجم زیاد پروژه های در حال اجرا، گزینه ای منفی می باشد.

اختصاص اعتبار تجهیر موزه مفاخر از محل بودجه سال جاری
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در ادامه در خصوص پروژه موزه مفاخر بوکان با اشاره به اینکه تجهیز این موزه از لحاظ طرح محتوایی شامل (ویترین آرایی ، موزه آرایی و …) در بودجه امسال گنجانده می شود ، تصریح کرد: تامین اعتبار و تجهیز آن به عهده میراث فرهنگی می باشد.

جباری در پایان با اشاره نبود کمپ گردشگری در بوکان اذعان داشت : در استان آذربایجان غربی ، بوکان به همراه چند شهرستان دیگر فاقد کمپ‌ گردشگری می باشد که در آینده از اعتبارات ملی تعیین اعتبار می شود(صدای بوکان)

باید منتظر ماند و دید که در حوزه گردشگری بوکان به عنوان یکی از مهم ترین قطب های گردشگری طبیعی و تاریخی چه رویداد های به وقوع خواهد پیوست و ایا پیگیری جدی اداره کل میراث فرهنگی برای اخذ ردیف ملی برای پروژه های شهرستان در حوزه گردشگری به ثمر خواهد دشست یا خیر.
انتهای پیام/خ