به گزارش کانی پرس؛ نداری و بی کاری دردی است که امروزه سبب شده بعضی از مردمان این شهر زیبا از زن و مرد گرفته تا بچه های قد و نیم قد برای یافتن زباله ای قابل بازیافت و تبدیل آن به نانی برای خود و شاید خانواده کمر تا سر درون سطل های زباله […]

به گزارش کانی پرس؛ نداری و بی کاری دردی است که امروزه سبب شده بعضی از مردمان این شهر زیبا از زن و مرد گرفته تا بچه های قد و نیم قد برای یافتن زباله ای قابل بازیافت و تبدیل آن به نانی برای خود و شاید خانواده کمر تا سر درون سطل های زباله خم کند

در این روزها که وضعیت معیشت مردم خوب نیست و بی کاری بویژه در بوکان به اوج خود رسیده است، کارتن و مقوا، پلاستیک، نایلون، قوطی، بطری های شیشه ای و فیبرها و فوم ها همگیو … هر کدام می توانند نانی باشند برای سیر کردن شکمی

این روزها در بسیاری از ساعت روز و در گوشه گوشه شهر با افراد مختلفی رو به رو می شویم که سر تا کمر در سطل زباله خم کردند و یا با کیسه ای بزرگ بر شونه در حال تردد از طول و یا عرض خیابان هستند تا خود را به سطلی دیگر برسانند.

هرچند این روزها دیگر دیدن چنین صحنه‌هایی برای بسیاری از مردم بوکان هم عادی شده است ولی بی تردید این صحنه ها جدای از ایجاد ناهنجاری های اجتماعی تاثیر منفی غیرقابل انکاری بر وضعیت سمعی و بصری شهر دارد.

زباله گردی پدیده ای نو ظهور از آسیب اجتماعی در سطح شهر بوکان است که به واسطه مشکلات اقتصادی و همچنین تولید روزانه بیش از ۲۴۰ تن زباله روز به روز در میان معتادان و دیگر افراد ضعیف جامعه در حال گسترش است .

بی تردید جدای از معتادان زباله گرد بسیاری از کسانی که در تهیه نیاز های اولیه زندگی خود که همانا نان است با مشکل رو به رو می شوند برای امرار معاش، خود را در دامان سطل زباله های می اندازند که با افزایش گرما منبع بسیاری از بیماری های خطر ناک است.

محمد يكي از اين افراد می باشد که با عرق خشک شده بر لباس و سر و صورتش برای گذران زندگی خود به دامان سطل های پلاستیکی و فلزی معابر سطح شهر بوکان پناه اورده است با چابکی نه چندان زیادی در حال جمع کردن پالاستیک ها و کارتن و جعبه‌های مقوایی است که در کنار سطل قرار دارند.

وی می گوید: با این کار روزانه بیش از ۲۰ الی ۳۰ هزار تومن کاسبی می کنم و می توانم هزینه زندگی خود را تامین کنم.

برابر امار غیر رسمی اکنون بیش ۴۰ زباله گرد معتاد و غیر معتاد در سطح شهر پرسه می زنند که جدای از مشکلات ایجاد شده توسط آنان این افراد را می توان کارگران تفکیک زباله های شهری نیز دانیت.

برغم آن كه دیدن چنین افرادی در سطح معابر شهری برای همه همشهریان بوکانی درد اور است اما باید با نگاهی کارشناسانه برای يافتن راه حل هاي که می توانند این افراد از سطل های زباله دور کرد تلاش نمود.

بی شک آسان ترین راه در راستای مبارزه اب این پدیده شوم اجتماعی تفکیک زباله از مبدا است و همچنین راه های پر هزینه تر دیگری همچون احداث کمپ های ۱۵ و ۱۶، فعالیت گسترده و شبانه روزی اورزانس اجتماعی و در نهایت ایجاد اشتغال پایدار و کاهش امار بی کاری در سطح شهرستان است.

امید است با درایت مسئولان و مردم شاهد ریشه کن کردن این مریضی جدید حوزه شهرستان باشیم.خ