به گزارش کانی پرس، شهرستان بوکان در جنوب اذربایجان با جمعیت تزدیک یه ۲۸۰ هزار نفر سومین شهر پرجمعیت استان بوده که به علت موقعیت خاص و منحصر به فرد خود طی ۳ دهه گذشته جز ۵ شهر مهاجر پذیر کشور بوده است. بر اساس گفته بسیاری از کارشناسان حاشیه نشینی در شهرها رابطه تنگاتنگی […]

به گزارش کانی پرس، شهرستان بوکان در جنوب اذربایجان با جمعیت تزدیک یه ۲۸۰ هزار نفر سومین شهر پرجمعیت استان بوده که به علت موقعیت خاص و منحصر به فرد خود طی ۳ دهه گذشته جز ۵ شهر مهاجر پذیر کشور بوده است.
بر اساس گفته بسیاری از کارشناسان حاشیه نشینی در شهرها رابطه تنگاتنگی با مهاجرت دارد که این مهم در بوکان به خوبی خود را نمایان کرده است.
شهر بوکان که تا قبل از دهه هفتاد یکی از شهرهای کوچک و کم جمعیت منطقه بود به واسطه منطقه خاص جغرافیایی طی ۳۰ سال گذشته شاهد حضور گسترده مردم از روستاها و شهرهای همجوار بوده که همین مهم بویژه طی یک ده گذشته سبب ایجاد حاشیه نشینی در این شهر شده است.
هم اکنون ۴ منطقه ۳۰ متری نالشکینه، ۳۰ متری امیر اباد، زمین های پشت دانشگاه ازاد و منطقه شهید نجاری امیر اباد بوکان با پدیده حاشیه نشینی رو به رو هستند که در نهایت سبب توسعه نامتوازن شهری شده اند.
جدای از این ۴ منطقه که با کمبود شدید امکانان شهر نشینی رو به رو هستند دو شهرک دامداران و شهرک جوانان(بهاران) نیز را نیز باید به پدیده حاشیه نشینی در بوکان اضافه کرد.
این دو شهرک که با واسطه نزدیکی به شهر طی چند سال گذشته بسیار گسترش یافته اند اکنون به جز مشکلات عدیده حاشیه نشینی با عدم دریافت کد روستا یا شهرک رو به رو برو هستند.
یکی از اهالی شهرک دامداران در همین رابزه و در گفتگو با کانی پرس عنوان کرد: جدای از مشکلات روز افزون شهرک از قبیل نبود اب شرب، نبود لوله کشی گاز، عدم احداث خانه بهداشت و … معلوم نبودن هویت شهرک است.
وی افزود:ا گر شهرک دامداران روستا است این وظیفه بخشداری است که در این روستا خدمات رسانی کند و اگر جز حوزه شهری است باید شهرداری و دیگر ادارات خدمات رسان بر اساس قانون شهری به این منطقه خدمات ارائه دهند.
وی ادامه داد: بعد از ۱۶ سال نامه نگاری با مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری هنوز تکلیف هویت منطقه دامداران مشخص نیست که همین امر سبب شده که بسیاری از ادارات برای خدمت رسانی به روستا دچار مشکل باشند.
جدای از شهرک دامداران باید به شهرک بهاران نیز اشاره کرد که جدای از نبود امکانات با معظل هویتی رو به رو است.
این شهرک۱ کیلومتری جنوب شرقی بوکان و در کنار روستای اینگیجه قرار دارد که به واسطه نزدیکیبه شهر طی چند سال گذشته شاهد گسترش روز افزونی بوده است.
شهرک بهاران نیز همانند شهرک جوانان جدای از نبود امکانات زیر ساختی با معظل هویتی رو به رو است که همین مهم سبب کندی در ارائه خدمات به ان شده است.
در همین رابطه سرپرست فرمانداری بوکان در جلسه شورای سیاست گذاری و توسعه شهرستان بوکان با اشاره به مشکل این دو منطقه عنوان کرد: برای این دو سکونتگاه پیشنهاد کد روستایی داده شده که با توجه به مشکل آمار جمعیتی شهرک جوانان و توقف روند اداری و در ادامه مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و پیگیری جدی استانداری امیدواریم به زودی پرونده این دو منطقه به هیات محترم دولت جهت تایید ارسال شود.
لقمان خسرو پور افزود: در هر حال لازم است مشکل تامین آب سالم این دو منطقه به علت اینکه سلامت مردم در خطر است برطرف شود .
بی شک ادامه روند کنونی در این دو منطقه مهم شهری می تواند مشکلات سبب بروز مشکلات بسیاری در حوزه های مختلف بهداشتی و روانی شوند که نیاز است مسئولان شهرستانی جدای از رایزنی ها و پیگیرهای مکرر برای دریافت کد روستایی این دو منطقه برای کاهش محرومیت ها نیز اهتمام ورزند.
انتهای پیام/خ