156383307

به گزارش کانی پرس؛ روز دوشنبه ۲۰ خرداد ماه با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان، جمی از معاونان مدیر کل، مسئولان شهرستانی و جمع کثیری از خیرین شهرستانی یازدهمین همایش خیرین مدرسه ساز بوکان برگزار شد. در این همایش با شکوه مدیر کل آموزش پرورش استان آغ با انتقاد از شیوه طرح کردن […]

به گزارش کانی پرس؛ روز دوشنبه ۲۰ خرداد ماه با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان، جمی از معاونان مدیر کل، مسئولان شهرستانی و جمع کثیری از خیرین شهرستانی یازدهمین همایش خیرین مدرسه ساز بوکان برگزار شد.
در این همایش با شکوه مدیر کل آموزش پرورش استان آغ با انتقاد از شیوه طرح کردن کمبود ها در سطح استان اعلام کرد: در سال ۶۹ تنها ۴ دبیرستان و هنرستان در شهر بوکان وجود داشت ولی خوشبختانه اکنون شاهد فعالیت ۲۸دبیرستان در بوکان هستیم که این مهم نشان می دهد ما در حوزه فضای اموزشی محروم نیستیم بلکه باید بگویم نتوانستیم همگام و همراه با رشد جمعیت در حوزه سرانه های فضای اموزشی قدم برداریم.
ابراهیم محمدی افزود: هم اکنون بیش ۱۶هزار و ۵۰۰ کلاس درس در استان از اوایل انقلاب تا کنون ساخته شده است که این مهم نشان می دهد که در حوزه فضای های اموزشی قدم های بسیار مهمی برداشته شده است اما هنوز با شرایط ارمانی و ایده عال فاصله داریم
وی تصریح کرد: ما به عنوان مسئولان مجبوریم در همایش ها و سخنرانی ها شلوغ کار کینم تا بتوانیم نگاه دولت برای تخصیص سرانه ها را به استان به سمت خود بکشانیم.
محمدی با بیان اینکه بوکان پس از ارومیه از نظر پوشش تحصیلی در جایگاه دوم استان قرار دارد، اضافه کرد: پوشش تحصیلی در پایه اول ابتدایی در حال حاضر در آذربایجان غربی بیش از ۹۸ درصد است که این آمار در قبل از انقلاب اسلامی ۴۰ درصد بود.
این مسئول استانی تصریح کرد: در اوائل انقلاب تنها ۳۷درصد مردم استان باسواد بودند که اکنون این امار به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.
ابراهیم محمدی ادامه داد: ما هم اکنون در سطح استان ۲۷۶ کلاس خشتی و گلی و ۱۱۸ کلاس استیجاری و مدارس کانکسی و سنگی داریم که برای برچیدن انان به بیش از ۳۳ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مدیر کل آموزش و پرورش استان عنوان کرد: به یقین می توان گفت هیچگاه دولت تا پایان برنامه ششم توسعه قادر نخواهد بود این میزان بودجه را برای احداث نزدیک به ۸ هزار کلاس درس در سطح استان تامین کند.
وی در ادامه گفت: هم اکنون در سطح استان ۱۴۴ واحد آموزشی با دانش آموزان یک تا چهار نفره وجود دارد که ساخت و نگهداری مدارس برای این تعداد دانش اموز در یک روستا مرقون به صرفه نیست و لازم است مدارس کانکسی استاندارد در این روستاها وجود داشته باشد.
در ادامه این برنامخ سرپرست فرمانداری بوکان عنوان کرد: بوکان از لحاظ فضای اموزسی در رتبه های اخر استان قرار دارد که خوشبختانه با ورود خیرین شاهد انقلابی نو در حوزه مدرسه سازی روستایی در سطح شهرستان هستیم
لقمان خسرو پور اذر افزود: یکی از رسالت های این همایش جذب بیشتر افراد خیرین است و امید واریم با ورد خیرین بیشتر به حوزه مدرسه سازی در آینده ای نزدیک شاهد پایان عمر مدارس غیر استاندارد در سطح این شهرستان باشیم.
وی در بخشی دیگری از سخنان خود عنوان کرد: باید دیدگاه های مسولان استانی به بوکان به عنوان مهم ترین شهر استان عوض شود
خسرو پور اضافه کرد: باید شاهد تغییر نگاه ها در تخصیص اعتبارات جهشی به بوکان باشیم زیرا محرومیت در این شهرستان بی داد می کنذ
وی ادامه دادّ: ما به تناسب جمعیت دچار محرومیت های فراوانی هستیم که باز تلاش می کنیم این مهم را تا حد بسیار زیادی کاهش دهیم.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: خیران در جشنواره‌های سال گذشته ۹۴۰ میلیارد ریال برای ساخت مدرسه در این استان تعهد کرده بودند که تمامی این تعهدات محقق شد.
آیدین رحمانی ادامه داد: سال گذشته علاوه بر جشنواره استانی، ۲۳ جشنواره شهرستانی خیران مدرسه ساز در آذربایجان غربی برگزار شد به طوری که در سطح کشور از نظر اجرای تعهدات خیران مدرسه ساز این استان در جایگاه پنجم کشوری قرار داریم.
وی با اشاره به اینکه تعهد خیران بوکانی در جشنواره دهم ۶۵۰ میلیارد ریال بود، افزود: امسال علاوه بر جشنواره استانی ۲۱ جشنواره دیگر در شهرستان‌های مختلف استان برگزار می‌شود.
رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز بوکان یکی دیگر سخنران این مراسم بود که طی سخنانی عنوان کرد: در حال حاضر ۶ مدرسه در این شهرستان توسط خیران در حال ساخت است، گفت: از زمان فعالیت مجمع خیران مدرسه ساز بوکان تاکنون ۶۶ کلاس درس توسط خیران ساخته و تحویل آموزش و پرورش شده است.
خالد ایلخانی زاده با قدردانی از دیگر خیران کشور برای احداث مدرسه در این شهرستان اضافه کرد: یکی از خیران مدرسه ساز تهران به نام «محمدمهدی نجات» تاکنون ۶ مدرسه با ۳۱ کلاس درس در بوکان احداث کرده و یک مدرسه ۱۲ کلاسه دیگر را نیز هم اکنون در دست احداث دارد.
وی اضافه کرد: در کنار مدارس خیر ساز هشت مدرسه با ۴۰ کلاس درس نیز هم اکنون توسط بنیاد برکت در بوکان ساخته شده است.
انتهای پیام/خ