13961005000850_Test_PhotoJ

به گزارش کانی پرس؛ جدای از آمار و اطلاعات سازمان جهاد کشاورزی استان بسیایر از کارشناسان نیز شهرستان بوکان را به نام انبار عله آذربایجان غربی می شناسند شهرستان بوکان در حوزه جنوبی دریاچه ارومیه با دارا بودن بیش از ۱۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی همه ساله در حوزه های همچون تولید گندم، جو، کلزا، […]

به گزارش کانی پرس؛ جدای از آمار و اطلاعات سازمان جهاد کشاورزی استان بسیایر از کارشناسان نیز شهرستان بوکان را به نام انبار عله آذربایجان غربی می شناسند
شهرستان بوکان در حوزه جنوبی دریاچه ارومیه با دارا بودن بیش از ۱۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی همه ساله در حوزه های همچون تولید گندم، جو، کلزا، نخود، یونجه، چغندر قند، سبزی خوراکی و انواع میوه ها در استان جز برترین ها است و به همین علت سالهای مدیدی است که لقب انبار عله استان را به همراه خود یدک می کشد.
جدای از حوزه کشاورزی شهرستان بوکان با وجــود مراتــع غنــی وســیع و ویژگــی طبیعــی دارای قابلیت‌هـای مهـمی در دام پروری می باشد که بر همین اساس و در اخرین سرشماری ها در این شهرستان ۱۶ هزار راس دام سنگين و حدود ۱۶۰ هزار راس دام سبك (گوسفند و بز) وجود دارد که این میزان نشان می دهد دومین حوزه مهم اشتغال بعد از کشاورزی در سومین شهر پرجمعیت استان به دام داری و دام پروری اختصاص پیدا کرده است.
حال با در نظر گرفتن این دو فاگتور مهم در حوزه اشتغال که بسیاری از شهرهای کشور از آن بی بهره هستند اهمیت استقرار صنایع پائین دستی در حوزه های کشاورزی و دام پروری در بوکان موضوعی غیر قابل انکار است.
متاسفانه طی دهه های گذشته بوکان به علت نبود صنایع تکمیلی یکی از شهرهای مهم صادر کننده مواد خام کشاورزی و دام پروری به استان های بزرگ بوده است که این مهم سبب از دست رفتن ایجاد صد ها فرصت شغلی ثابت و پایدار در یکی از جوان ترین شهر های استان شده است.
در همین رابطه یکی از کشاورزان بوکانی در خصوص نبود صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی و دام پروری بوکان گفت: همچنان که همه می دانیم شهرستان بوکان در بسیاری از حوزه های کشاورزی در استان و حتی کشور سرامد است که همین امر نقش آفرینی بیشتر صنایع تبدیلی را در این شهرستان می طلبد.
این کشاورز بوکانی ادامه داد: بی شک با ایجاد و سرمایه گذاری در صنایع تبدلی در این دو حوزه مهم زمینه تولید، اشتغال و … در شهرستان بیش از بیش ایجاد می شود.
بی شک بهترین راه ها برای توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی و دام پروری بوکان، نگاه ویژه به جوانان خلاق، جذب سرمایه گذاران رفع موازی کاری بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و معدن و تجارت است.
با نگاهی به وضعیت کنونی صنایع تبدیلی دام پروری و کشاورزی در بوکان به آمار تاسف برانگیزی همچون نبود سردخانه های مکانیزه، نبود انبار های مکانیزه غلات، عدم وجود حتی یک کارخانه در حوزه کلزا، ورشکستگی چندین شرکت در حوزه فراورده های دامی، نبود کشتارگاه صنعتی و ده ها مورد دیگر بر می خوریم که نشان از ققر کامل قطب کشاورزی استان در صنایع تبدیلی این دو حوزه مهم اقتصادی است.
علی الرغم تمام این پتانسیل ها طی چند دهه گذشته تا کنون مسولان بوکانی هیچ نوع تمهیدات و رایزنی های برای جذب سرمایه گذار در بخش پائین دستی کشاورزی و دام پروری انجام ندادند که این عدم توجه سبب سر ریز شدن سود کشاورزان این شهرستان به جیب همسایه ها شده است.
امید است مسئولان و متولیان امر شهرستان با تغییر نگرش خود در حوزه سرمایه گذاری، همگام با حوزه های دیگر به بخش صنایع تبدیلی کشاورزی و دام پروری نیز توجه ویژه داشته باشند زیرا به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و دامــداری می‌تواند، نقش موثری در شکوفایی اقتصاد هر منطقه‌ای داشته باشد.
بی تردید با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی ضمن ایجاد رونق کشاورزی و توســعه دامــداری صنعتــی، می‌توان بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغال مولد و پایدار، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه، کمک به درآمدهای ارزی، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود گام‌های موثری برداشت.
انتهای پیام/خ