2b7cfd7706986f9e0f3e067df9705ba97b47b7d9f2e6b3eb3e01b1b5aac5d3ee

به گزارش کانی پرس؛ به دنبال انتشار گزارشی در پایگاه خبری تحلیلی کانی پرس تحت عنوان ( پرداخت وام میلیاردی به بعضی از نور چشمی ها در بوکان) اداره کار، تعاون و رفاء اجتماعی شهرستان در جوابیه ای که برای کانی پرس ارسال کرده است به چگونگی و شیوه پرداخت این وام ها از سوی […]

به گزارش کانی پرس؛ به دنبال انتشار گزارشی در پایگاه خبری تحلیلی کانی پرس تحت عنوان ( پرداخت وام میلیاردی به بعضی از نور چشمی ها در بوکان) اداره کار، تعاون و رفاء اجتماعی شهرستان در جوابیه ای که برای کانی پرس ارسال کرده است به چگونگی و شیوه پرداخت این وام ها از سوی وزارت صمت پرداخته است.

متن کامل جوابیه:
احتراماً درراستای شفافیت و رفع ابهامات بوجود آمده درخصوص پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی مواردی بشرح ذیل جهت اطلاع ارسال می گردد:
۱-از ابتدای ابلاغ اعتبارات ، این اداره و همچنین دستگاههای اجرایی مرتبط (جهادکشاورزی،صنعت ،معدن وتجارت،میراث فرهنگی و اداره پست و …) به دستور فرمانداری محترم شهرستان ضمن تشکیل جلسات متعدد هماهنگی برای اجرای هرچه بهتر روند رسیدگی به طرحها ، اطلاع رسانی بصورت گسترده را هم بصورت حضوری و هم درفضای مجازی انجام داده اند که همچنان که مستحضرید باعث مراجعه خیل عظیم روستاییان محترم به ادارات گردید و بازخورد این مسئله را می توان در آمار ۱۵۰۳ طرح ثبت نامی درسامانه کارا مشاهده نمود.
۲-مضافا اینکه ثبت نام درسامانه کارا هیچگونه محدودیتی نداشته و درصورت وجود اعتبار و باز شدن سامانه کارا هر متقاضی میتواند درصورت وجود طرح ، طرح خود را درسامانه ثبت نام نماید و مراحل قانونی مصرح در بخشنامه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایر را تاحصول نتیجه طی نماید ، همچنان که این امر درخصوص اعتبارات قبلی نیز به همین روال رعایت گردیده است .
۳-با عنایت به اینکه این تسهیلات در سه نوع سرمایه درگردش ، توسعه ای و برای طرحهای جدید (سرمایه درگردش با سود ۱۰درصد و توسعه ای و جدید با سود ۶درصد ) قابل پرداخت است طبیعتا برای دو نوع اول مشمول افرادی می شود که قبلا دارای طرح (بزرگ ، کوچک و متوسط) بوده اند ، پس این امری طبیعی است که بعضا افرادی درلیست پرداختی ها مشاهده شود که درشهرستان شناخته شده اند ، البته قطعا هدف دولت محترم از پرداخت تسهیلات به این دو حوزه سرمایه در گردش و توسعه ای ، یکی بحث تثبیت اشتغال موجود و نیز حمایت از تولید کننده گان با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی حاکم برکشور می باشد ، زیرا که دولت خود را موظف میداند تا ضمن ایجاد اشتغال پایدارو جدید ، به تثبیت اشتغال های موجود نیز بپردازد.
۴-روند بررسی طرحهای ارائه شده به این شکل است که : الف: ابتدا متقاضی درسامانه کارا ثبت می نماید ، البته این سامانه طوری طراحی گردیده است که تقریبا شامل قسمت زیادی از آیتمهای لازم برای یک طرح توجیهی می باشد و درصورتیکه متقاضی بخواهد صرفا تسهیلات را دریافت و در محل دیگری صرف نماید دراین مرحله با مشکل مواجه می گردد. ب: درمرحله دوم طرح به دستگاه اجرایی متخصص بسته به نوع طرح (مثلا بحث کشاورزی و دامداری به جهاد کشاورزی ) ارجاع می گردد تا دستگاه اجرایی از لحاظ اشباع بودن طرح ، بررسی مکان اجرای طرح ، دارای مجوز بودن و … بررسی گردد. ج : بعد از تایید دستگاه اجرایی طرح به کمیته فنی ارجاع می گردد ( اعضای کمیته فنی متشکل از : فرمانداری ، تعاون،کارورفاه اجتماعی ، جهاد کشاورزی، صمت ، میراث فرهنگی ، پست ، ورزش و جوانان ، شبکه بهداشت ، بانکهای عامل و …) تا بصورت کارشناسی شده کارشناسان دستگاههای اجرایی و کارشناسان بانکهای عامل طرحها را از لحاظ میزان اشتغال و مبلغ درخواستی برای اجرای طرح ، و نیز قابلیت اجرایی بودن بررسی نمایند . د: درمرحله آخر شهرستان طرح بعد از تایید درکمیته فنی به کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری ارجاع می گردد که با حضور فرماندار و روسای ادارات و مدیران بانکهای عامل تشکیل می گردد دراین مرحله ضمن تصویب نهایی طرح در شهرستان ، اگر طرحی برای اجرا مشکلی داشته باشد ( مثلا مشکل تخصیص آب ، گاز ، برق ، تغییر کاربری و …) با پیگیری فرماندار و مسئولین محترم رفع و رجوع می شود . ر: دراین مرحله اگر طرح کمتر از ۲۵۰۰میلیون ریال باشد شهرستان خود آنرا مستقیم به بانک عامل جهت بررسی نهایی و پرداخت معرفی می نماید و اگر بالای ۲۵۰۰میلیون ریال باشد جهت بررسی بیشتر به استان ارجاع می گردد، که برای همه طرحهای معرفی شده از طرف دستگاههای اجرایی ، این روند طی شده است .
خاطر نشان میگردد که بحث نظارت در ابتدا توسط دستگاه اجرایی تخصصی و سپس توسط بانک عامل بعنوان بازدید قبل و حین اجرا صورت می گیرد و درمرحله ی بعد از پرداخت تسهیلات هیات نظارت متشکل از نماینده گان (فرمانداری ، تعاون ، کارورفاه اجتماعی ، دستگاه اجرایی و بانک عامل) تک تک طرحها را مورد بازدید قرار میدهند که این امر مهم نیز صورت پذیرفته است بطوریکه یک طرح ممکن است حتی بیش از چهار بار نیز مورد بازرسی قرار گرفته باشد و طبق آیین نامه باید نواقصات اجرای هر طرح به بانک عامل پرداخت کننده و دبیرخانه کارگروه استان گزارش شود که این امر نیز انجام شده است.
۵- عمده طرحهای پرداخت شده به قشر آسیب پذیر و روستایی و با هدف کاهش مهاجرت از روستا به شهرها پرداخت شده است.
۶-همچنین طرحهایی شاخص با هدف بهبود فضای کسب و کار و در راستای تثبیت اشتغال و نیز حمایت از تولید گنندگان پرداخت شده ویا درمرحله پرداخت است از جمله :
طرح بزرگ ژینگه پاریز با هدف ساماندهی صنوف آلاینده و ایجاد اشتغال با مبلغ ۱۵۰میلیارد ریال از محل اعتبارات کشوری بوده و با پیگیری مصرانه مسئولین شهرستانی مصوب گردیده است .
طرح lpg گاز مایع با مبلغ ۱۶۰۰۰میلیون ریال ، برای تبدیل شرکت بوتان گاز به شرکت مادر ، که باعث استقلال شهرستان درتامین گاز مایع از شهرستان های اطراف شده و کپسول های گاز با نام تجاری مخصوص شهرستان توزیع می گردد و همچنین امکان احداث شعب توزیع گاز مایع را برای روستاهای اطراف و نیز احداث جایگاه توزیع سوخت گاز مایع برای ماشینهایی که از این نوع کپسول استفاده می کنند فراهم می نمایدکه علاوه بر اشتغال مستقیم می تواند موجبات ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از جوانان بیکار شهرستان را فراهم آورد.
طرح دومیلیاردی شهر بدون بیکار سیمینه که با هدف استفاده از موقعیت استراتژیک شهرسیمینه و در راستای توسعه این شهر و نیز ایجاد اشتغال برای بیش از ۳۰ نفر از بیکاران این شهر به اجرا درآمده است .
طرح مجتمع گلخانه ای سریل آباد که در مرحله ی جذب سرمایه گذار قرار دارد که میتواند ضمن ایجاد اشتغال ، شهرستان بوکان را به صادر کننده انواع محصولات گلخانه ای تبدیل نماید.
وطرحهای دیگر …
نمی توان منکر این مسئله بود که ممکن است با وجود این فیلترهای قوی ، باز هم شاهد انحرافاتی البته انگشت شمار باشیم که با توجه به نظارت مرتب ، درصورت مشاهده ، اقدام لازم درخصوص عودت تسهیلات صورت خواهد گرفت.
شهرستان بوکان درابتدای پرداخت تسهیلات در رتبه اول و یا دوم قرار داشت ، ولی اکنون با جذب بیش از ۲۰۰ درصد اعتبارات تخصیصی درحال حاضر با پرداخت ۲۸۹طرح به مبلغ ۲۲۷۹۰۱میلیارد ریال و اشتغالزایی ۷۲۶نفر دررتبه ۵ قرار داشته و جزو معدود شهرستان هایی است که توانسته دو برابر اعتبار اعلامی را با تلاش و همت مسئولین و کارشناسان دستگاههای اجرایی و بانکهای عامل شهرستان جذب نماید که با پرداخت طرحهای مصوب شده از جمله ژینگه پاریز و مجتمع گلخانه ای سریل آباد و چند طرح بزرگ دیگر ، رتبه شهرستان را ارتقا خواهند بخشید. و درزمینه تسهیلات فراگیر با سود ۱۸درصد نیز تعداد ۱۴ طرح با مبلغ ۸۲۳۱۰میلیارد ریال و اشتغالزایی ۸۲نفر پرداخت گردیده است .
نهایتا همچون گذشته با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط مجموعه دخیل در پرداخت این تسهیلات ، درصورت ابلاغ اعتبارات جدید درسال ۱۳۹۸ بدون هیچگونه تبعیضی و با درنظر گرفتن شرایط مساوی برای همه آحاد مردم ، طرحها مورد بررسی قرار گرفته و درصورت واجد شرایط بودن جهت پرداخت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی می گردند. با تشکر از صبر و حوصله ی بزرگواران جهت مطالعه مطلب فوق .
ناصر محمدرش – رئیس اداره تعاون ، کارورفاه اجتماعی شهرستان بوکان
این اداره در ابهام زدایی خود درخصوص پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی عنوان می کند: وامهای میلیاردی منوط به تایید مرکز استان است و اداره های تابعه شهرستانی نقشی در آن ندارند.
در این جوابیه تصریح شده است «تائیدیه وام های کمتر از ۲۵۰۰میلیون ریال بر عهده شهرستان است و این اداره خود آنرا مستقیم به بانک عامل جهت بررسی نهایی و پرداخت معرفی می نماید و اگر بالای ۲۵۰۰میلیون ریال باشد جهت بررسی بیشتر به استان ارجاع می گردد.»
حال پیش از انتشار کامل جوابیه ادره کار، تعاون و رفاء اجتماعی باید یاداور شد که موارد ذکر شده در بندهای این جوابیه هر گز نمی توانند سبب اقناء خواننده شود زیرا بر همه معلوم است که مسئولان ارشد شهرستانی بویزه نمایندگان مردم در مجلس و فرمانداران به راحتی می توانند مدیران کل در مراکز استانها را با خواسته های خود همراه کنند.
بی تردید چند نام ذکر شده در فایل منتشر شده (پرداخت وام ها ) توسط وزارت صمت به خوبی از اعمال نفوذ مسئولان بوکانی در همراه کردن مسئولان اداره کل کار، تعاون و رفاء اجتماعی استان خبر می دهد .
بی تردید جدای از این اعمال نفوذ مسئولان برای پرداخت وام به نور چشمی ها گزارش های میدانی خبرنگار ما نیز حکایت از این دارد که در بعضی از روستاها این وام ها اصلا به امر تولید و اشتغال زایی اختصاص داده نشده و در کارهای دیگری سرمایه گذاری شده است.

همچنان که در جوابیه ذکر شده است امید است در سال ۹۸ و تنها در راستای قانون و بدون نگاه ویژه به نور چشمی بعی از مسئولان این وام ها به افراد واجد شرایط پرداخت شود.
لازم به ذکر است امید است سازمان بازرسی کل کشور نیز با ورود به این پرونده پرداخت وام های کلان به بعضی از نور چشمی ها در بوکان جلوی این نوع دست درازی ها به بیت المال و حقوق شهروندی را بگیرد.

انتهای پیام/