به گزارش کانی پرس؛ با نگاهی به وضعیت جغرافیایی بوکان می توان به اهمیت این شهر جهت تبدیل شدن به قطب اقتصادی منطقه ی برد. قرار گرفتن در شاه راه شمال غرب به غرب و جنوب کشور و همچنین فاصله یک ساعته با بیش از ۵ شهر با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر و […]

به گزارش کانی پرس؛ با نگاهی به وضعیت جغرافیایی بوکان می توان به اهمیت این شهر جهت تبدیل شدن به قطب اقتصادی منطقه ی برد.
قرار گرفتن در شاه راه شمال غرب به غرب و جنوب کشور و همچنین فاصله یک ساعته با بیش از ۵ شهر با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر و همچنین فاصله استراتژیک با مرز دو کشور مهم منطقه و … سبب شده که بوکان از بالاترین پتانسیل برای تبدیل شدن به قطب اقتصادی منطقه برخوردار باشد.
بی تردید با وضعیت منحصر به فرد جغرافیایی بوکان این شهر می تواند به مهمترین گزینه برای تبدیل شدن به بندر خشک شمال غرب کشور لقب گیرد.
بنادر خشک، پایانه‌های داخلی ترکیبی کالا هستند که در سال های گذشته نقش مهمی در عرصه حمل و نقل ترکیبی و یا چند وجهی داشته اند
شاید یکی از مهم ترین زیر ساخت های تاسیس بنادر خشک راه آهن باشد که بوکان به علت نزدیکی ۶۵ کیلومتری با خط راه آهن و همچنین قرار گرفتن در شاه راه ترانزیتی شمال غرب به جنوب کشور می تواند تبدیل به یکی از بنادر خشک کشور شود.
مهم‌ترین اهداف اجرای بنادر خشک افزایش خدمات بندری در یک منطقه داخلی کشور، کاهش تقاضای نیاز به استفاده از اراضی حاشیه ساحل، افزایش کارایی حمل‌ونقل، بهبود زیرساخت‌های مرتبط با حمل‌ونقل، بهبود وضعیت مالی و اقتصادی، افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم کشورهای خارجی، تسریع در توسعه اقتصادی و یکپارچه‌سازی لجستیکی مناطق داخلی کشور، بهبود فرآیند توسعه پایدار و کاهش آثار زیست‌محیطی است.(مهر)
بی شک با نگاهی به اهداف اجرای بنادر خشک می توان به اهمیت این نوع بازارها طی سال های آتی پی برد که شهرستان بوکان به‌واسطه موقعیت جغرافیایی و هم‌جواری با چندین شهرستان با قابلیت های مختلف افتصادی و صنعتی و نیز نزدیکی به مرز عراق از ویژگی خاصی برخوردار است که در نهایت می تواند کمک مؤثری در رشد منطقه داشته باشد.
طی چند سال گذشته بسیاری از شهرستاها ه قابلیت های کم تری نیز نسبت به بوکان داشته اند دنبال ایجاد بندر خشک در شهر خود شده اند هر چند دولت زیاد تمایلی ندارد با آن موافقت کند تا این طرح نیز به سرنوشت مناطق آزاد تبدیل نشود اما با نگاهی کلی به موقعیت بوکان مسئولان شهرستانی می تواند تمام توان خود را برای ایجاد چنین بندری به کار ببندند که در صورت اجرا بی تردید شاهد کاهش بیکاری و گسترش رونق اقتصادی نه تنها در بوکان بلکه در سطح منطقه خواهیم بود.
پایگاه خبری کانی پرس در آینده ای نزدیک با حضور کارشناسان و مسئولان بوکانی به زوایای مهم دیگر ایجاد بندر خشک در بوکان خواهد پرداخت.
انتهای پیام/