به گزارش کانی پرس؛ به دنبال انتشار تصاویری از پر شدن آب بند روستای اغجیوان و ترک برداشتن تاج سد اقدامات لازم برای ایمن سازی موقت ان انجام شد. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان از بازدید این مجموعه از آب بند روستای آغجیوان و انجام اقدامات لازم برای بهبود حوادث احتمالی خبر داد. […]

به گزارش کانی پرس؛ به دنبال انتشار تصاویری از پر شدن آب بند روستای اغجیوان و ترک برداشتن تاج سد اقدامات لازم برای ایمن سازی موقت ان انجام شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان از بازدید این مجموعه از آب بند روستای آغجیوان و انجام اقدامات لازم برای بهبود حوادث احتمالی خبر داد.
سیامک صدقی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان گفت :برابر دستور فرماندار شهرستان و بازدید امروز ۱۷ ام فروردین ماه از آب بند آغجیوان از محل و هماهنگی بعمل آمده با دستگاههای ذیربط، موضوع بررسی که با توجه به عمرسازه وبا توجه به بازشدن دریچه خروجی با همکاری اهالی، خطر کم شده است.
وی ادامه داد: درصورتی که دریچه باز نمی شد مواردی چون استقرار چهار پمپ روی دریاچه آب بند جهت پمپاژ آب به پایین دست یا احداث دو کانال فوری از دو سمت آن پیشنهاد شده بود همچنین جهت آزادسازی و تعیین حریم و بستر مسیل متصرفی به منظور ایمن سازی وضعیت پایین دست و عدم تردد و جاگذاری پمپ و تاسیسات انتقال آب و حتی عبور دام تصمیماتی اتخاذ و دستگاههای اجرایی در اسرع وقت اقدام می نمایند.

صدقی اضهار داشت: لذا به تمامی کشاورزان و دامداران و گردشگران هشدار داده می شود که در حریم و بستر آبریزها و مسیل ها خود و تجهیزات خود از قبیل موتور پمپ لوله ها و اتصالات آبیاری، ادوات کشاورزی و دامهای شان را خصوصا در فصول بارندگی به هیچ وجه من الوجوه قرار ندهند.

وی بیان کرد :به دامداران اکیدا اخطار داده می شود که فصل چرا را رعایت کنند که این امر تا حدزیادی از وقوع سیلابهای ویرانگر جلوگیری میکند.
این مسئول بوکانی روز جمعه نیز عنوان کرده بود: این سد مخزنی کشاورزی کار خودش را انجام داده و عمرش در حال اتمام است که سرریز سازه مشکلی ندارد، اما ترک و نشت ساز محل اشکال است، البته در صورتیکه یخبندان نباشد مشکل حادی ایجاد نمی کند.
آب بند آغجیوان سازه أبخیزداری است که در سنوات گذشته توسط جهاد سازندگی وقت احداث شده و بالا دست آن چنار کاری است.
این سازه ها معمولا با دبی برگشت ۱۵ تا ۲۵ ساله تعریف می شود. یعنی بزرگترین رخداد بارندگی در طی ۲۵ سال داده آماری یا رگرسیون شده را تحمل میکنند، اگر بارندگی با شدت و مدت بیش از حد متعارف در منطقه اتفاق بیفتد امکان تخریبشان هم هست.

انتهای پیام/خ