12

به گزارش کانی پرس؛ روز جمعه ۲۵ آبان ماه همزمان با حضور کونوردانی از شهرهای محتلف کشور و کردستان یازدهمین سال درگذشت کوهنورد نامی ایران و جوانترین فاتح لوتسه (مقبل هنرپژو) گرامی داشته شد. مقبل هنرپژوه ۱۵آبان سال ۸۶ هنگام آموزش کوهنوردی به کوهنوردان جوان استان از ارتفاعات برده زرد سقوط کرد و مصدوم شد […]

به گزارش کانی پرس؛ روز جمعه ۲۵ آبان ماه همزمان با حضور کونوردانی از شهرهای محتلف کشور و کردستان یازدهمین سال درگذشت کوهنورد نامی ایران و جوانترین فاتح لوتسه (مقبل هنرپژو) گرامی داشته شد.
مقبل هنرپژوه ۱۵آبان سال ۸۶ هنگام آموزش کوهنوردی به کوهنوردان جوان استان از ارتفاعات برده زرد سقوط کرد و مصدوم شد و ۹روز بعد برای همیشه به “محمد اوراز” پیوست وشهر بوکان را یکپارچه سیاه پوش کرد.
مقبل در سال ۱۳۶۲ در بوکان چشم به جهان گشود و در سال ۱۳۷۷ ورزش کوهنوردی را آغاز کرد.وی در سال ۱۳۸۱ با صعود به قله هشت هزار و ۴۱۶ متری لوتسه عنوان جوان ترین صعود کننده به این ارتفاعات را در سطح جهان به دست آورد.
در سال۱۳۸۲ به همراه زنده یاد محمد اوراز قله هفت هزار و ۸۰۰ متری گاشر بروم را فتح کرد که در این صعود گرفتار سقوط بهمن شدند و این حادثه منجر به فوت محمد اوراز و مصدومیت شدید وی شد.
وی در سال ۱۳۸۳ هم قله هفت هزار و ۲۰ متری اسپانتیک پاکستان را فتح کرد و در سال ۱۳۸۶ به عنوان مربی، تیم ملی کشورمان را در فتح این قله هدایت کرد.(زریان)