به گزارش کانی پرس؛ ریس اداره بهزیستی شهرستان بوکان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ۲ هزار و دویست شش نوزاد از ابتدای سال جاری تاکنون غربالگری شنوایی شدند که ۵ نوزاد با مشکل شنوایی شناسایی و برای مداوا به مراکز درمانی تخصصی معرفی شدند. احمد نژاد افزود: اختلال های شنوایی شایع در نوزادان به […]

به گزارش کانی پرس؛ ریس اداره بهزیستی شهرستان بوکان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ۲ هزار و دویست شش نوزاد از ابتدای سال جاری تاکنون غربالگری شنوایی شدند که ۵ نوزاد با مشکل شنوایی شناسایی و برای مداوا به مراکز درمانی تخصصی معرفی شدند.
احمد نژاد افزود: اختلال های شنوایی شایع در نوزادان به صورت مادرزادی و ژنتیکی وجود دارد که تنها در سنین طلایی و قبل از ۲ سالگی قابل تشخیص و درمان است
وی عنوان کرد: در طرح غربالگری که از سال ۹۴ در بوکان آغاز شده است، نوزادان پس از تولد و قبل از ترخیص، توسط شنوایی سنجان مستقر در بیمارستان این شهرستان با نظارت بهزیستی سنجش می شوند و در صورت مشکوک شناخته شدن به مراکز تخصصی شنوایی سنجی معرفی و برای آنها تا سه مرحله پیگیری درمان صورت می گیرد.
رئیس بهزیستی بوکان با بیان اینکه ۹۸ درصد موالید دراین شهرستان تحت پوشش برنامه غربالگری شنوایی نوزادان قرار دارند، خاطرنشان کرد: کارشناسان شنوایی سنجی موارد مشکوک به شنوایی را در طی یک دوره یک ماهه مورد بازبینی قرار می دهند و در صورتی که درمان نشوند به مراکز درمانی تخصصی تر برای درمان دقیقتر معرفی می شوند.
احمد نژاد عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۲ هزار و ۲۰۶ نوزاد متولد شده در بیمارستان بوکان غربالگری شده اند که از این تعداد ۵ دارای مشکل شنوایی بودند که برای ۳ نفر از این نوزادان سمعک و ۲ نفر دیگر نیز برای جراحی به متخصصین گوش و حلق و بینی معرفی شدند.
وی ادامه داد: از سال ۹۶ نیز با همکاری آموزش و پرورش طرح غربالگری کودکان ۳ تا ۶ سال را به صورت پایلوت در سطح مهد کودک های شهرستان اغاز کردیم که سعی داریم در سال حاری شاهد غربالگری تمام کودکان این رنج سنی در سطح شهرستان باشیم.
رئیس بهزیستی بوکان تصریح کرد: طرح غربالگری چشم نیز در کودکان بوکان در مراکز بهداشتی سطح شهر انجام می گیرد.
وی تبلت وگوشی تلفن همراه را از معضل های بینایی کودکان بیان کرد و گفت: مضرات تبلت و گوشی تلفن همراه برای کودکان علاوه بر ایجاد ضعف بینایی می تواند به بروز مشکلات عصبی هم ختم شود که نیاز است تا والدین کودکان را به فعالیت های بدنی و ذهنی سالم دعوت کنند و ازسیر کردن و یک جا نشستن آنها در دنیای غیر واقعی جلوگیری کنند.
انتهای پیام