به گزارش کانی پرس؛ روز یک شنبه ۲۰ خرداد ماه برای اولین بار در اذربایجان غربی و با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان ۸ هکتار از مزارع شهرستان بوکان زیر کشت نشایی چغندر قند رفت. در حاشیه این بازدید معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار کانی پرس […]

به گزارش کانی پرس؛ روز یک شنبه ۲۰ خرداد ماه برای اولین بار در اذربایجان غربی و با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان ۸ هکتار از مزارع شهرستان بوکان زیر کشت نشایی چغندر قند رفت.
در حاشیه این بازدید معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار کانی پرس گفت: کشت نشایی چغندر قند برای اولین بار در سطح استان در شهرستان بوکان به عنوان یکی از مهمترین قطب های کشاورزی استان به عنوان پایلوت در حال اجرا است.
عبدالله فتح الله زاده افزود: سعی شده است برای اولین بار هکتار از مزارع بوکان و ۲ هکتار از مزارع میاندواب زیر کشت نشایی چغندر قند برود و امید است در سال های اتی شاهد گسترش این نوع کشت در سطح کل مزارع چغندر قند استان باشیم.
وی در باره فوائد این کشت عنوان کرد: تمام مراحل تولید، کاشت و برداشت ان به صورت مکانیزه است و همچنین از سبزی یک نواختی برخوردار و برداشت زود رسی نیز دارد.
فتح الله زاده ادامه داد: مهترین فایده این طرح در راستای برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه است زیرا در این نوع کشت ۴۰ درصد در مصرف اب صرفه جویی خواهد شد و همچنین محصول از انواع افت ها همچون شوری زمین و سرمازدگی در امان خواهد بود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: در این نوع کاشت برای هر هکتار یک هزار بوته چغندرقند مورد نیاز است که در نظر داریم در سال زراعی آینده بوته نشایی چغندر قند را در استان خودمان تولید و میزان سطح زیر کشت آن را نیز به صورت نشایی گسترش دهیم.
وی در ادامه گفتگوی خود با کانی پرس از خسارت بیش از ۹۰۰ میلیارد تومانی سرما به محصولات کشاورزی استان خبر دارد و افزود: از این میزان خسارت باغات میوه استان با بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بیشترین خسارات را به خود دیده اند.
فتح الله زاده همچنین به تولید گندم در سال زراعی جاری نیز اشاره کرد و افزود: برابر پیش بینی ها در سال زراعی جاری بیش از ۷۰۰ هزار تن گندم از مزارع دیم و ابی استان برداشت خواهد شد که نسبت به سال گذشته از افزایش چشمگیری برخوردار است.
وی به بحث طلب چغندرکاران استان نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۵ کارخانه در سطح استان طرف قرار داد با ما هستند که از این کارخانه ها تنها کارخانه نقده به چغندرکاران بدهی دارد که امید است هر چه زودتر بتوانیم بدهی کشاورزان را پرداخت کنیم.
فتح الله زاده ادامه داد: در راستای حمایت از طرح های احیاء دریاچه ارومیه در سال زراعی جاری شاهد کاهش ۳۰ درصدی کشت چغند قند در استان هستیم.
انتهای پیام/خ