به گزارش کانی پرس؛ بسیاری از ایرانیان هنگام رو به رو شدن با ادرس یا نام شمال شهر در ذهن خود مکانی را تصور می کنند با امکانات بیشمار، ساختمان های بلند مرتبه و زندگی اعیانی که برای مردم عادی دست نیافتنی هستند. هر چند این تصورات به واسطه زندگی مرفه شمال تهران و چند […]

به گزارش کانی پرس؛ بسیاری از ایرانیان هنگام رو به رو شدن با ادرس یا نام شمال شهر در ذهن خود مکانی را تصور می کنند با امکانات بیشمار، ساختمان های بلند مرتبه و زندگی اعیانی که برای مردم عادی دست نیافتنی هستند.
هر چند این تصورات به واسطه زندگی مرفه شمال تهران و چند کلان شهر دیگر در میان مردم رواج پیدا کرده که شمال شهر ها حتما باید مرفه و اعیانی باشد تا جایی که این مثله در میان بسیاری از ایرانیان وارد تکه کلام ها نیز شده است.
برخلاف این تصورات شمال شهر در بسیاری از شهرها جزء مناطق محروم و حاشیه ای به شمار می ایند و از کمترین امکانات شهری برخورداند که می توان از جمله این شهر ها به بوکان اشاره کرد.
شمال شهر بوکان که چندین منطقه مهم شهری را همچون سی متری اسلام اباد، شهرک اندیشه، علی اباد، کوی بهداری و … را شامل می شود را باید جز محروم ترین مناطق بوکان دانست که با کمبود شدید امکانات رو به رو هستند.
با نگاهی گذرا به چندین محله از شمال شهر بوکان همچون کوی بهداری، علی اباد، سی متری اسلام اباد و منطقه پشت دانشگاه پیام نور هیچ اثری از شهر بودن در انان به چشم نمی خورد بلکه بیشتر به روستاهای می مانند که چندین کیلومتر از مرکز شهرستان فاصله دارند.
نبود معابر اسفالت شده، نبود شعب بانگ، تراکم بالای دانش اموزان، کمبود شدید فضای اموزشی، نبود مبلمان شهری و کمبود فای سبز از مهم ترین کمبود ها دراین مناطق است هر چند نباید از کمبود امکانات حوزه سلامت نیز عبور کنیم.
یکی از اهالی محله کوی بهداری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این وضعیت محله و کوچه ها همیشه باعث خجالت بچه های این محل شده و از کمترین امکانات شهروندی که داشتن محله تمیز و داشتن حداقل فضای سبز و کمترین امکانات شهری است محروم بوده اند.
وی ادامه داد: در فصل های زمستان و پائیز و بهار کوی بهداری بوکان را باید پایتخت کفش های گلی دنیا دانست و در تابستان نیز گرد و خاک ان را می توان با طوفان های ۱۰۰ روزه سیستان مقایسه کرد.
یکی از جوانان علی ابادی نیز به خبنگار ما می گوید: علی اباد را باید یکی از قدیمی ترین مناطق بوکان دانست که در دوران قاجریه به علت زیبایی ان به چاوان مشهور بوده است ولی اکنون هیچ اثری از ان همه زیبایی باقی نمانده است.
وی نبود بانک، فضای سبز،مکان ورزشی و در نهایت بوی اسف ناک تسفیه خانه فاضلاب شهری را از مهمترین مشکلات و کمبود های منطقه خود برشمورد و عنوان کرد: تمام شهرداران اعضاء شورا طی چند دوره گذشته شعار عدالت عمرانی سر دادند ولی هیچگاه این امر برای علی اباد محقق نشده است.
کامبیز از ساکنین شهرک اندیشه نیز به خبرنگار ما می گوید: وضعیت اسف ناکی در این منطقه حاکم است از نبود خط تاکسی گرفته تا خط دهی ضعیف موبایل و اینترنت.
وی ادامه می دهد: در دوره چهارم شوراهای اسلامی پارک کوی اندیشه احداث شد که ای کاش هیچگاه افتتاح نمی شود چون هیچ شباهتی به پارک ندارد و تنها شباهتش چند قطعه چمن است که ان هم در حال تخریب است.
وی نبود شعبه بانک های عامل، نبود مکان های درمانی و کمبود شدید سرانه فضای اموزشی را نیز از دیگر کمبود های منطقه خود دانست و گفت: کاش اندازه یک هزارم جنوب شهر بوکان به شمال شهر ان نیز توجه می شد.
هر چند شهردار بوکان در اولین نشیت خبری خود با اصحاب جراید و رسانه ها اولیت برنامه های خود در سال ۹۷ را عدالت عمرانی دانستند و عنوان کردند: برای مناطق حاشیه ای شهر برنامه های ویژه عمرانی همچون احداث خیابان ها و معابر و توسعه مبلمان شهری را در دستور کار داریم و رئیس شورای شهر بوکان نیز در ائین افتتاح مدرسه ۱۲ کلاسه برکت کوی بهداری از تصمیم گیری در باره بهبود این منطقه خبر داد ولی تا کنون ساکنین این منطقه از شهر شاهد هیجگونه تلاشی برای رفع محرومیت از سوی دستگاه های متولی نبودند.
بی گمان تنها شمال شهر بوکان با چنین مشکلاتی رو به رو نیست و هم اکنون مناطقی همچون شهرک هواشناسی، شهرک جوانان و… غیره نیز از محرومیت بی امکاناتی رنج می برند که امید است مسئولان شهری در همه ارگانهای مربوطه با تلاشی جهاد گونه به رفع این کمبود ها اقدام کنند.
انتهای پیام/خ