به گزارش کانی پرس؛ امروزه موضوع حفظ محیط زیست انسانی وجانوری و جدای از ان سلامتی انسانها جز مهمترین برنامه های سازمان های جهانی و دولت های مختلف است و امروزه این دو مهم بعنوان یک مولفه مهم وتاثیر گذار درتشخیص کارآمدی ویا ناکارآمدی دولتها شناخته می شود. در ایران نیز جدای از سلامتی انسانها، […]

به گزارش کانی پرس؛ امروزه موضوع حفظ محیط زیست انسانی وجانوری و جدای از ان سلامتی انسانها جز مهمترین برنامه های سازمان های جهانی و دولت های مختلف است و امروزه این دو مهم بعنوان یک مولفه مهم وتاثیر گذار درتشخیص کارآمدی ویا ناکارآمدی دولتها شناخته می شود.
در ایران نیز جدای از سلامتی انسانها، حفظ محیط زیست طی چند سال گذشته مورد توجه بیشتری قرار گرفته اما هنوز این مهم انچنان که باید و شاید در میان مدیران و مسئولان مربوطه جای خود را باز نکرده است.
شهر بوکان نیز ک از ان به عنوان عروس شهرهای ایران نان برده می شود چند سالی است با چالش مهمی به عنوان پسماند شهری رو به رو هستند که جدای از الوده کردن محیط زیست بخشی از شرق این شهر سلامتی چند هزار نفر را نیز با مخاطره رو به رو کرده است.
به گفته مسئولان مربوطه هر روز بیش از ۲۵۰ تن انواع زباله در بوکان تولید و برای سوزاندن که به عنوان ابتدای ترین و سنتی ترین نوع نابودی پسماند مورد استفاده قرار می گیرد به سایت کنونی در حوالی روستای شیخلر در شرق بوکان انتقال می یابد.
هر چند سال های متوالی است سایت کنونی دپو زباله بوکان به عنوان یکی از مهمترین چالش های مدیریت پسماند بوکان به شمار می رود و هر ساله چندین جلسه مختلف برای برون رفت و پیدا کردن راه حلی منطقی برای ان برگزار می شود ولی تا کنون هیچ گونه تغییری در حوزه پسماند و جمع اوری زباله های بوکان صورت نگرفته است.
در همین رابطه رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان با بیان اینکه مکان و نحوه دفن زباله در شهر بوکان مناسب نیست، گفت: وضعیت دفع زباله در شهر بوکان بحرانی است و برای رفع این مشکل باید چاره ای اندیشیده شود.
محمد احمدی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان بوکان افزود: جمع آوری پسماند در شهر بوکان به صورت سنتی انجام می شود و این موضوع از نظر زیست محیطی قابل قبول نیست و برای شهر بوکان و منطقه مشکل زا است.
وی ادامه داد: انتقال محل دفن زباله به مکان جدید ضروری است زیرا علاوه بر بوی بد آن به علت نزدیکی به شهر موجب آلوده شدن مزارع کشاورزی و منابع آبی منطقه نیز می شود.
احمدی با بیان اینکه که محل دفن زباله شهر بوکان باید تغییر و به مکانی جدید منتقل شود، بیان کرد: حقوق شهروندی به خاطر محل دفن زباله زیر پا گذاشته شده و مسوولان باید برای آن فکر اساسی داشته باشند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان اضافه کرد: مسوولان مربوطه در این حوزه به تعهدات خود عمل نکرده و مصوبه های جلسه مدیریت پسماند را اجرا نمی کنند.
معاون عمرانی و امور برنامه ریزی فرماندار بوکان نیز در این جلسه گفت: طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان تصویب شده است و باید به اجرا گذاشته شود.
لقمان خسروپور ادامه داد: ظرفیت محل فعلی دفن زباله در شهر بوکان تکمیل شده است و محل جمع آوری آن در این مکان با هیچ استانداردی مطابقت ندارد.
وی گفت: برای دفن زباله در محل جدید مکانی به مساحت ۱۵هکتار در منطقه روستای ‘کلتپه قرمیش’ در نظر گرفته شده است.
بی تردید مکان جدید معرفی شده برای دفن زباله های بوکان در روستای کلتپه قرمیش نه تنها نمی تواند مشکلات این حوزه در مدیرت شهری را کاهش دهد بلکه انان را با چالش های جدیدی نیز رو به رو خواهد کرد که می تواند طبعات بسیار زیانبار محیط زیستی را به همراه داشته باشد.
روستای کلتپه قرمیش در ۳۰ کیلومتری شمال غربی بوکان به عنوان یکی از بکر ترین روستای منطقه به واسطه کوهستانی بودن ان جدای از محل زندگی نادر ترین حیوانات همچون قوچ ارمنی، مار افعی و … دارای چشمه های مختلف اب است که حیاط منطقه را تضمین می کنند که در صورت احداث سایت دپو زباله های بوکان باید شاهد نابودی این مکان بکر و طبیعی بود.
بی گمان جدای از ایجاد فاجعه زیست محیطی در منطقه مورد نظر مسئولان برای دپو زباله های شهری هزینه انتقال پسماندها به ۳۰ کیلومتری بوکان نیز می تواند برای شهرداری بدهکار بوکان نیز مشکل افرین باشد و در نهایت طرح بعد از چند ماه با شکست رو به رو شود.
هم اکنون زباله های شهر بوکان بدون هیچ گونه تفکیکی(بغیر از زباله های خطرناک بیمارستانی) هر روزه جمع اوری و راهی محل دپو می شود که بر اساس ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، باید تا پایان سال ۹۰، پسماندهای عادی در تمامی مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از یک‌میلیون نفر و تا پایان سال ۹۲ تمامی شهرها و روستاهای کشور به‌صورت تفکیکی شده جمع‌آوری می‌شد.
مدیران پسماند بوکان می توانستند طی چند سال گذشته به جای صرف هزینه و وقت برای پیدا کردن سایتی جدید و الوده کردن منطقه ای دیگر از بوکان با فرهنگ سازی در میان همشهریان به تفکیک زباله از مبدا به عنوان اولین گام در راستای مکانیزه کردن جمع اوری زباله ها اقدام و بعد با احداث کارخانه بازیافت زباله جدای از استاندارد سازی بازیافت زباله ها سبب اشتغال زایی برای چندین ده نفر نیز می شدند.
امروزه در کشورهای صنعتی و حتی بعضی از شهر ای ایران از زباله به عنوان طلای کثیف در بخش تولید انرژی و همچنین تولیدات مختلف صنعتی استفاده می کنند که متاسفانه با رویگرد فعلی در جمع اوری زباله در بوکان باید این مهم را تنها در رویاها برای عروس شهر های منطقه جست.
بی تردید فرهنگ سازی تفکیک زباله هااز مبدا، مکانیزه کردن مکان جمع اوری زباله ها در سطح کوچه ها و خیابانها و ایجاد کارخانه بازیافت باید جز مهم ترین برنانه های مدیران شهری در حوزه پسماند باشد که این سه عامل می تواند سبب انقلابی نو در حوزه چمع اوری پسماند های شهری بوکان باشد.
در نهایت باید گفت محل جدید به هیچ وجه نمی تواند مکان مناسبی برای دپو زباله ها ان هم به صورت سنتی و اتش زدن ان باشد و امید است مسئولان بوکانی بای یک بار هم که شده به صورت علمی و منطقی چالش پسماند در بوکن را بدون ویران کردن منطقه بکر دیگری برطرف کنند و همچنین امید است مسئولان محیط زیست شهرستان نیز با جدیت پیگیر موضوع باشند.
انتهای پیام/خ