به گزارش کانی پرس؛ (سد سیمینه، سد شهریکند، سد قره گویز) نام های بسیار اشنایی برای مردم بوکان هستند که نزدیک به نیم قرن است ساخت و احداث ان به رویایی دست نیافتنی برای ساکنین این خطه از ایران اسلامی تبدیل شده است. با نگاهی به تاریخچه احداث سد سیمینه رود بوکان که در میان […]

به گزارش کانی پرس؛ (سد سیمینه، سد شهریکند، سد قره گویز) نام های بسیار اشنایی برای مردم بوکان هستند که نزدیک به نیم قرن است ساخت و احداث ان به رویایی دست نیافتنی برای ساکنین این خطه از ایران اسلامی تبدیل شده است.
با نگاهی به تاریخچه احداث سد سیمینه رود بوکان که در میان مردم این منطقه با چند اسم مختلف شناخته می شود از قبل از پیروزی انقلاب وعده ساخت ان داده شود تا در نهایت طی دوران دولت سازندگی وارد فاز مطلاعاتی و ساخت آن در سال ۸۳ تصویب و شش سال بعد در جریان سفر «مجيد نامجو» وزير وقت نيرو به بوکان عملیات اجرایی احداث بدنه سد آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳ همیشه جزء یکی از پروژه های مهمی بود که دولت مردان هنگام سفر به این شهرستان وعده احداث ان را می داند و کاندیداهای مجلس از این شهر نیز با این وعده خود را راهی مجلس می کردند.
طی چند دهه گذشته هیچگاه پروژه بزرگ احداث سد سیمینه رود بوکان که می توان از ان به عنوان باستانی ترین پروژه نیمه کاره کشور نیز یاد کرد هیچگاه نتوانست خود را به عنوان یک طرح ملی در بودجه های اصلی کشور جای دهد تا اینکه در سال ۹۳ و به دنبال بحران به وجود امده دریاچه ارومیه از سوی ستاد احیاء سد سیمینه رود در حالی که تنها کانال انحرافی ان آماده بهرداری بود، عملیات احداث بدنه سد متوقف و سیستم انحرافی سدنیز به بهره برداری نرسید و پروزه تا احیاء دریاچه متوقف شد.
هر چند در هنگام حضور چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم نیز بوکان وی در جمع خبرنگاران از ادامه عملیات احداث این سد مهم کشوری که می اتونست تاثیرات شگرفی بر بخش های مختلف اقتصادی بوکان و میاندواب همچون کشاورزی بگذارد خبر داد اما ن وعده نیز هیچگاه عملی نشد و حال در روزهای اخیر خبر برچیده شدن کارگاه و تخریب مسیر انحرافی ان به عنوان یکی از مهم ترین مباحث روز مردم بوکان به شمار می اید.
این مهم در حالی است که محمد قسیم عثمانی در بهمن ماه ۹۶ و در جریان افتتاح پروژه های مخابراتی این شهرستان در روستای شهریکند از تخصیص ۵ میلیارد تومان در ردیف بودجه سال ۹۷ برای این پروژه خبر داده بود هر چند با تاکید بر این مهم که تا تصویب نهایی ان از رسانه شدن این خبر پرهیز شود.
فروردین ماه ۹۷ عثمانی بار دیگر با انتشار مصوبات بودجه ای مجلس از تصویب نهایی ۵ میلیارد تومان برای ادامه روند احداث سد مذکور خبر داد در حالی که خبر گذاری کرد پرس با انتشار خیری عنوان کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه در واکنش به بازگشت پروژه ساخت سد سیمینه رود از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درخواست کرد از مصوبات هیئت وزیران در توقف عملیات سدسازی در حوضه آبریزی دریاچه ارومیه صیانت کند.
با تمام این تفاسیر مردم بوکان طی هفته گذشته و هفته جاری شاهد برچیده شدن کارگاه و تخریب مسیر انحرافی سد بودند تا ساخت این پروژه مهم و استراتژیک که بی گمان می توانست تاثیر بسیار مهمی بر وضعیت اقتصادی منطقه و حتی دریاچه ارومیه داشته باشد برای مردم این دیار هیچگاه رنگ واقعیت به خود نبیند.
بی گمان با تخریب و متوقف شدن پروژه کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی در سال اینده نیز باید دنبال شعار دهن پرکن دیگری باشد تا بتواند با توسل به ان راهی بهارستان شوند.
سد سیمنه به رویاها پیوست اما اذهان عمومی هیچگاه نامهربانی و کم کاری بعضی از مسئولان را در قبال این پروژه که می توانست بیکاری در این منطقه را به شدت کاهش و همچنین بوکان و میاندواب را به عنوان قطب کشاورزی کشور تبدیل کند فراموش نخواهند کرد و امید است مسئولان مربوطه نیز برای ان جوابی قانع کننده داشته باشند.