به گزارش کانی پرس، عصرسه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در ابتکاری جالب اولین جلسه شورای اداری بوکان در سال جدید به میزبانی شهر سیمینه برگزار شد. در این جلسه که با حضور مهدی قهرمانی مدیر کل امور روستایی و عشایری استانداری اذربایجان غربی و مسئولان شهرستانی برگزار شد پیرامون موضوعات مختلف این شهر بحث و […]

به گزارش کانی پرس، عصرسه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در ابتکاری جالب اولین جلسه شورای اداری بوکان در سال جدید به میزبانی شهر سیمینه برگزار شد.
در این جلسه که با حضور مهدی قهرمانی مدیر کل امور روستایی و عشایری استانداری اذربایجان غربی و مسئولان شهرستانی برگزار شد پیرامون موضوعات مختلف این شهر بحث و تصمیماتی گرفته شد
در این جلسه مهدی قهرمانی با اشاره پرو ژهای در دست انجام روستای استان عنوان کرد: با برنامه ریزی و پیگیری های انجام شده تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۵۸ درصد روستاهای استان از نعمت گاز برخوردار شدند که امید میرود تا پایان سال ۹۸ شاهد اتمام گاز رسانی به تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان باشیم.
وی ادامه داد: تاکنون به بیش از ۶۷۰ روستای آذربایجان غربی گازرسانی انجام شده که با اتمام طرح های گازرسانی در دست اجرا این تعداد به یکهزار و ۱۵۰روستا می رسد.
این مسئول استانی همچنین از احتصاص هشت درصد کل اعتبارات استان به طرح های هادی روستای خبر داد و عنوان کرد: امید است فرمانداران بیشتر این اعتبارات را در راستای بازنگری طرح ها هزینه کنند.
فرماندار بوکان نیز در این جلسه با اشاره به کاهش جمعیت روستایی این شهرستان، گفت: جمعیت روستایی شهرستان بوکان ۲۲٫۵ درصد کاهش پیدا کرده که این نسبت، بالاتر از متوسط استانی است.
جمال خسروی بیان کرد: وجود مازاد بر تولید شیر تولیدی در شهرستان، بالا بودن تعداد دام های سنگین، وجود گیاهان دارویی مختلف و بیشترین اراضی قابل کشت و زراعی با ۱۱۰هزار هکتار از ظرفیت های مناسب شهرستان در بخش کشاورزی به شمار می رود.
خسروی با اشاره به مشکلات بخش آب در بوکان، گفت: در ۶ماه گذشته بیش از ۵۰ تا۶۰ طرح صنعتی در سطح شهرستان به دلیل کمبود آب متوقف شده است و سرمایه گذاران به بخش های دیگر همچون خدمات، گردشگری و کشاورزی سوق داده شده اند.
وی با بیان اینکه راه توسعه هر کشوری از روستا می‌گذرد، ادامه داد: حدود ۸۰ درصد از کل راه های شهرستان روستایی است که ۵۰ درصد آن آسفالت شده است اما همچنان بهسازی راه های روستایی یکی از مطالبه های جدی روستائیان است.
فرماندار بوکان به آمار کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری بوکان نیز اشاره کرد و افزود: از حدود ۳۱۳ طرحی که در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان مصوب شده، ۱۰۵ طرح در کارگروه استانی نهایی شده است که با بهره برداری از آنها برای ۵۱۵ نفر اشتغال روستایی ایجاد می شود.
فرماندار بوکان به خسارات بخش کشاورزی، تاسیسات عمومی، زیر ساخت ها، اماکن خصوص و دولتی در حوادث غیرمترقبه شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال زراعی تاکنون ۴۵۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی شهرستان وارد شده که از این مبلغ بیش از ۴۲۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی و بقیه خسارت به دیگر بخش های شهرستان بوده است.(ایرنا)
در ابتدای جلسه نیز هر یک از مسئولان سیمینه در سحنانی به وضعیت پیشرفت ها و مشکلات حوزه کاری خود اشاره کردند.
بحشدار سیمینه در این جلسه با اشاره به پیشرفت های ملموس انجام گرفته در بحش سیمینه طی چند سال گذشته عنوان کرد: از ۴۳ روستای گاز کشی شده در شهرستان بوکان ۲۸ روستا در حوزه استحفاضی سیمینه قرار دارد که امید است تا پایان سال شاهد افزایش این امار باشیم/
محمدی افزود: متاسفانه بحش سیمینه در حوزه اب شرب با چالش های بسیار بزرگی بویویژه در روستاهای کانی سیران، ملالر،شوریجه، کانی سبزه و عبدالله تپسی خواهیم بود.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در حوزه راه های روستای نیز گفت: نزدیک به دو نیم سال است که هیچ اقدام خاصی در حوزه راه های روستای بحش سیمینه بویژه مسیر های فرمیش به فولر و گلتپه فرمیش به جوانمرد صورت نگرفته است.
در ادامه رئیس شوارای اسلامی شهر سیمنه نیز با بیان مهمترین مشکلات این بخش تصریح کرد: یکی از مهم نرین دغدغه های مردم در حوزه سیمنه نبود درمانگاه شبانه روزی است که سبب شده بسیاری از ساکنین روستاهای این بحش برای درمان به شهر سفر کنند در حالی که هدف ایجاد شهر سیمینه جلوگیری از سرریز شدن مهاجرت به بوکان بود.
رسولی ادامه داد: نبود شعبه های بانکی در شهر، کمبود فضای اموزشی، وضعیت نامناسب راه های روستای از دیگر مشکلات این شهر و روستاهای تابعه است.
وی همچنین یکی دیگر از چالش های شخر سیمینه را وقفی دانستن این شهر عنوان کرد و گفت: تا چندی پیش عنوان می شود که ۵ داتگ شهر وقفی است ولی اکنون عنوان می شود که هر ۶ دانگ ان وقف شده و هیچ سندی از این پس یرای ساحت و ساز صادر نمی شود که این مهم حتما باید برسی و حل شود.
در ادامه جلسه نیز رئیس ابفای روستای با اشاره به وضعیت تاسف بار اب اشامیدنی منطقه عنوان کرد: بی گمان در اوج پیک مصرف منطقه سیمینه بویژه چندین روستای ان با چالش مهم کم ابی دست به گریبان خواهند بود.
پیری افزود: بی گمان و بی تردید ۳۲ روستا شهر بوکان در تابستان با مشکل کمبود اب و ۲۲ روستا نیز با مشکل کیفبت اب روبه رو خواهند شد.
وی تصریح کرد: با تمام تلاشها در نهایت موفق شدیم پروژه اب رسانی به ۱۶۳ روستای بوکان از سد شهید کاظمی را نهایی و مجوزات لازم ان را بگیریم که هم اکنون با ۲ پیمانکار ان نیز قرارداد منعقد شده است که این طرح ۸۳ ماهه چالش اب شرب ۵۰ سال اینده روستاهای بوکان را برطرف خواهد کرد.
در پایان نیز از سوی مسئولان شهر سیمنه لوح های یادبودی به چندین تن از مدیران بوکانی اهدا شد.
انتهای پیام/ح