به گزارش کانی پرس، سلیمان رحیمی مستند ساز برجسته بوکانی در نشست هم اندیشی هنرمندان که در فرهنگسرای سیمرغ این شهر برگزار شد، گفت: من امیدی به درمان در هنر از راه این جلسه و هزاران جلسه دیگر که چنین برگزار شود نیستم چون ما خداوند شعاریم. رحیمی با بیان اینکه هنر نزد ایرانیان بود […]

به گزارش کانی پرس، سلیمان رحیمی مستند ساز برجسته بوکانی در نشست هم اندیشی هنرمندان که در فرهنگسرای سیمرغ این شهر برگزار شد، گفت: من امیدی به درمان در هنر از راه این جلسه و هزاران جلسه دیگر که چنین برگزار شود نیستم چون ما خداوند شعاریم.
رحیمی با بیان اینکه هنر نزد ایرانیان بود و رفت، اظهار داشت: زمانی که بچه بودم و در سطح شهر بوکان پشمک و کشک نقل و شربت می فروختم در شهر ما دو تا سینما وجود داشت که یکیشون بلیطش ارزانتر بود و ما می توانستیم قسمتی از پولمون رو بدیم و بریم فیلم ببینیم. از همان دوران آرزوی فیلمسازی در ذهنم بود و همیشه با دیدی متفاوت به فیلمها نگاه میکردم و رؤیا پردازی کودکانه من رنگی سینمایی داشت.
وی افزود: کم کم سنم که بالاتر رفت با واقعیات زندگی آشناتر شدم و آنقدر درگیر درآمد و چرخاندن چرخ اقتصادی خانواده شدیم که هنر در حاشیه قرار گرفت، چون در کشور ما هنر در حال مرگ بود و نفس های آخر را می کشید.
وی ادامه داد: اگر چه رشته تحصیلی من دانشگاهی نبود اما سینما بود و جز تصویر و تدوین کاری بلد نبودم که متاسفانه در شبکه های تلویزیونی منطقه به دلیل موانع بیشمار استخدام نشدم و به ناچار دست به دامن شبکه های کردی آنطرف مرز شدم و حدود ۱۲ سالست برایشان در کشورهای مختلف تصویربرداری می کنم و درآمدم ازین راهست‌.
وی در ادامه با اشاره به اینکه هنگام انتخابات، ما اینطرف مرز ارزش زیادی داریم، افزود: هر بار با کلمات ترکیبی دهن پرکنی چون کردهای رشید، مرزبانان غیور، ملت باغیرت، قدیمی ترین قوم ایرانی، صاحبان اصلی ایران و …. ما به پای صندوقهای رأی کشانده شدیم اما هرگز و هرگز هیچکدام ازین کلمات تاریخ مصرف دار شکم گرسنه ای را سیر نکرد و دردی از دردهای حاد مناطق ما نگشود.
وی گفت: اکنون من سنم از چهل گذشته – در شهر ما هیچ سینمایی نیست و گاهی وقتها هم که فیلمی پخش می شود هزاران سنگ اندازی می شود و اکنون من مانده ام و دهها سناریوی فیلم مجوز نگرفته که بایگانی شده اند.
وی اضافه کرد: چندین بار از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رعایت سلسله مراتب اقدام به اخذ مجوز کرده ام که هر بار به دلایلی بسیار غیر منطقی درخواست من رد شده که آخرین بار مسئول هنری اداره کل ارشاد استان آذربایجان غربی که باید از نظر اطلاعات هنری به روز باشند به من گفتند مستندی که شما می خواهید بسازید از استان در یک ساعت نمیگنجد و چون شما نوشته اید زمان مستند من یک ساعت است ما رد کرده ایم که خیلی جالب است چون مستند (هوم) که در مورد تمام دنیاست، زمان آن یک ساعت و نیم است.
به عقیده این مستند ساز بوکانی، مشکل اصلی نه فقط در بخش هنر بلکه در کل نظام مدیریتی ما انتخاب افراد نالایق برای پست های حساس است که تنها به دلیل اینکه فلانی از نظر ظاهری یک آدم ارزشی ست و دیگر نه به تخصصش کار دارند و نه به تأثیرگذاریش در آن پست.
وی تصریح کرد: در طول ۴۰ سال عمر انقلاب کدام هنرمند سینماگر وزیر ارشاد شد و کدام موسیقیدان رییس فلان اداره ارشاد و یا کدام سینماگر در شهرستان از او قدردانی شد و یا اینکه کدام هنرمند موزیسین بدون دغدغه و استرس کنسرت برگزار کرد.
رحیمی در ادامه از دعوت نشدن چهره های شاخص هنری در این نشست انتقاد کرد و اذعان داشت: امروز شما برای آسیب شناسی هنر جلسه گذاشته اید در حالیکه یک هنرمند برجسته موسیقی، سینما ، تئاتر و مجسمه سازی در سطح بین المللی در این جلسه نیست و تا زمانی که ما از شعارگرایی دست بر نداریم همین ست که هست.
وی خاطرنشان کرد: ما ملت شعارهای بزرگ و عملهای کوچکیم که این مسئله در هنر هم صدق می کند و هر هنری باب تبعمان باشد ازرشی و فاخر و اگر نباشد مستهجن و مبتذل است.
وی تصریح کرد: نباید خودمان را فریب بدهیم تا هنر بر هنر مدیریت نکند همین ست که هست.
خبرنگار: کیوان یاری