علی الرغم مصوبات هیئت دولت در تسریع ساخت و احداث شهرک های صنوف الاینده در کشور، روند احداث شهرک صنوف الاینده بوکان با بی مهری مسئولان کشوری و استانی دست و پنجه نرم می کند. به گزارش کانی پرس؛ طی چند سال گذشته توجه به خروج واحدهای آلاینده و ساماندهی برخی صنوف به بیرون از […]

علی الرغم مصوبات هیئت دولت در تسریع ساخت و احداث شهرک های صنوف الاینده در کشور، روند احداث شهرک صنوف الاینده بوکان با بی مهری مسئولان کشوری و استانی دست و پنجه نرم می کند.
به گزارش کانی پرس؛ طی چند سال گذشته توجه به خروج واحدهای آلاینده و ساماندهی برخی صنوف به بیرون از مراکز شهرها در قالب ایجاد شهرک‌های صنفی و تخصصی به علت ایجاد ناهنجاری های بصری این صنوف به یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان شهری در بسیاری از شهرهای ایران تبدیل شده است.
انتقال اصناف بویژه صنوف الاینده به داخل شهرک‌های ویژه می‌تواند مزایایی مانند کاهش صنوف آلاینده در شهرها، کاهش ناهنجاری های سمعی و بصری، کاهش ترافیک درون شهری و همچنین کاهش اجاره بهای مغازه های درون شهری را نیز در پی داشته باشد.
مدیران شهرستان بوکان نیز به عنوان یکی از صنعتی ترین شهرهای استان اذربایجان غربی از چندین سال پیش و با ازدیاد کارگاه های کوچک و بزرگ صنعتی درون شهری و همچنین بنگاهای خرید و فروش ماشین به فکر انتقال این صنوف به خارج از محدوده شهری و تاسیس شهرک صنوف الاینده بودند که این مهم تا سال ۹۳ درگیر کش و قوس های ادارای بود.
در نهایت و با تدبیر مسئولان شهرستانی در سومین روز از هفته دولت سال ۹۳ و در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار برزمین زده شد.
هر چند بعد از کلنگ زنی این پروژه مهم شهری درگیریهای شهرداری با مجمع امور صنفی و اداره صنعت و معدن شهرستان همچنان بر سر مکان یابی ان ادامه داشت اما در نهایت و با پافشاری صنوف در نهایت سال ۹۶ کارهای زیربنایی پروژه همانند جدول کشی و … و همچنین احداث مغازه ها اغاز شد.
احداث این پروژه بزگ شهری که می تواند جدای از انتقال صنوف الاینده شهری به درون خود به عنوان یکی از مهم ترین طرح های بزرگ اشتغال زایی نیز قلمداد شود همچنان با کش و قوس های فراوان و کارشکنی های گسترده رو به رو است.
در همین رابطه یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت مجری طرح در گفتگو با کانی پرس عنوان کرد: برابر مصوبه شماره ۲۹۷۲۵ مورخه ۷۸/۷/۱۷ هیئت دولت که به امضاء پرویز داودی معاون اول رئیس جمهور وقت رسید استانداران و دیگر نهاد های مربوطه در جهت تسهیل احداث این شهرک هانسبت به تامین زمین مناسب و همچنین ایجاد زیر ساخت های لازم از قبیل اب، برق، گاز، راه های دسترسی و تسهیلات بانکی و … مطابق قوانین اقدام کنند ولی متاسفانه شهرک صنوف الاینده بوکان در تمام این زمینه ها مورد بی مهری قرار گرفته است و قانون برای ان رعایت نشده است.
صلاح شجاعی افزود: متاسفانه علی الرغم تاکید مصوبه دولت همچنان که گفته شد تا کنون هیچ کمکی به احداث این شهرک از سوی مقامات عالی رتبه استانی و کشوری که نشده هیچ مبلغ ۲ میلیارد تومان نیز جهت مراحل ثبت زمین به ادارات مرتبط نیز پرداخت شده است.
وی ادامه داد: این شهرک هم اکنون ۶۰۰ نفر عضو دارد که تا کنون تمام هزینه های احداث ان را این افراد متقبل شده اند.
این عضو هیئت مدیره شرکت مجری احداث پروژه تصریح کرد: متاسفانه اعضاء شورای دوره پیش نیز به خاطر اینکه در این پروژه منافع شهرداری را در خطر می دیدند کارشکنی های فراوانی انجام دادند ولی در نهایت و با اسرار اعضاء تا کنون توانستیم ۸ میلیارد در ین پروژه عظیم صنعتی هزینه کنیم.
وی با اشاره به سفر مدیر عامل صندق کارافرینی امید با اسرار نماینده مردم بوکان و فرماندار شهرستان به بوکان و وعده وعید های ان جلسه نیز عنوان کرد: متاسفانه بعد از گذشت ۸ ماه از حضور نوراله زاده در بوکان و وعده پرداخت وام های کم بهره به اعضاء شهرک متاسفانه در پایان و چند روز پیش رسما اعلام شد که این وام تنها برای تجهیز مغازه ها پرداخت خواهد و اکنون هیچ وامی برای احداث وجود ندارد.
شجاعی ادامه داد: در همان جلسه و همچنین پیگیری نماینده مردم بوکان در مجلس با دستور پرداخت وام جهت کارهای فیزیکی شهرک موافقت شده بود ولی در اخرین استعلام عنوان شده که تنها وام جهت کمک به تجهیز مغازه ها پرداخت خواهد شد.
این عضو هیئت مدیره افزود: جدای از کارشکنی های گسترده از سوی مسئولان استانی و کشوری بعضی از ارگانهای شهری نیز همچنان که گفته شد انچنان که باید و شاید پای کار نبوده اند، مثلا اداره برق بوکان برای انتقال خط برق به شهرک درخواست ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کرد که در نهایت و با پا درمیانی فرماندار و معاون عمرانی فرمانداری در نهایت قرار بر ان شد که ایستگاه ۱۳۲ کیلواتی شهرک هواشناسی به شهرک صنوف الاینده انتقال یابد.
وی تصریح کرد: در صورت تزریق منابع مالی احداث بزرگترین شهرک صنوف الاینده استان می تواند تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری برسد و برای بیش از ۴ هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد و همچنین باعث کاهش بسیاری از ناهنجاری های صوتی و… درون شهری شود.
شجاعی عنوان کرد: تلاش شرکت مجری احداث شهرک بر این است که آنقدر جذابیت را در شهرک‌ زیاد کند که اصناف خود با رغبت بخواهند در شهرک‌ها فعالیت کنند که خوشبختانه تا کنون همین هم در شهر بوکان اتفاق افتاده است.
وی یاداور شد: در ساماندهی اصناف اولویت اصلی با صنوف آلاینده و بنگاهای ماشین و کارگاه های تولیدی مانند در و پنجره‌سازی، MDF و نجاری. مصالح ساختمانی، تعمیرات خودرو و واحدهای صنفی تولیدکننده قطعات بتنی است.
عضو هیئت مدیره شرکت مجری احداث افزود: تمامی امتیازاتی که برای واحدهای صنعتی لحاظ می‌شود برای اصناف مستقر نیز درنظر گرفته می‌شود مانند یارانه آموزش و تسهیلات واگذاری زمین. در این میان اگر واحدهای صنفی، تولیدی و صنعتی در قالب شرکت باشند مانند بقیه واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی از معافیت‌های مالیاتی برخوردار می‌شوند.‌
وی گفت: هزینه زمین در شهرک‌های صنعتی به نسبت هزینه آن در داخل شهر برای اصناف ارزان‌تر تمام می‌شود. به علاوه اینکه شرکت شهرک‌ها برای اصناف سوله بزرگ درنظر گرفته است. تمرکز واحدهای صنفی در یک محل مشخص نیز جذابیت ساماندهی اصناف در شهرک‌های صنعتی یا در یک شهرک صنفی است که این واحدهای صنفی در یک جا متمرکز می‌شوند؛ اجتماعی که می‌تواند سبب جذب مشتری‌های زیادی برای آنها شود.
حال با در نظر گرفتن تمامی این موارد و حمایت های گسترده اصناف و مسئولان شهرستانی ازجمله فرماندار، نماینده مردم در مجلس و معاون عمرانی فرمانداری و رئیس ابفای روستای از پروژه جدای از ارگانهای دخیل همچون اداره تعاون، صنعت و معدن و اصناف، دیگر مسئولان شهری و استانی نیز برای احداث این شهرک مهم که یکی از مهمترین منویات مقام معظم رهبری در راستای اشتغال زایی و حمایت از کالای ایرانی باشد گام بردارند.


گزارش / خالد حسین زاده