به گزارش کانی پرس؛ با نزدیک شدن به ایام تعطیلات اخر سال و نوروز همه مناطق کشور از شهر هابزرگ و کوچک گرفته تا روستاها با معرفی جاذبه هایشان به مردم خود را اماده و مهیا از مسافران و مهمانان نوروزی می کنند. شاید بتوان شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، همدان، کرمانشاه و شوش، کاشان و […]

به گزارش کانی پرس؛ با نزدیک شدن به ایام تعطیلات اخر سال و نوروز همه مناطق کشور از شهر هابزرگ و کوچک گرفته تا روستاها با معرفی جاذبه هایشان به مردم خود را اماده و مهیا از مسافران و مهمانان نوروزی می کنند.
شاید بتوان شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، همدان، کرمانشاه و شوش، کاشان و شهرهای شمال کشور را به واسطه دارا بودن هزاران اثر تاریخی از رکورداران جذب مسافران نوروزی در کشور دانست ولی هستند شهر های دیگری نیز که تنها به واسطه تبلیغات گسترده و راه اندازی بازارهای مختلف همه ساله و در ایام نوروز از هزاران مسافر میزبانی می کنند.
اما هستند شهرهای در کشور نیز که هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر اثار و مکان های تفریحی جایگاه ویژه ای در سطح منطقه خود دارند اما به علت عدم تبلیغات ضعیف و اماده نبودن زیر ساخت های گردشگری در ایام نوروز از حضور کمترین مهمان و مسافر برخوداند.
شهرستان بوکان در حوزه جنوبی اب ریز دریاچه ارومیه یکی از شهرهای است که علی الرغم موقیعت منحصر به فرد جغرافیایی و دارا بودن ده ها اثر و مکان تاریخی و گردشگری هر ساله بویژه در ایام نوروز از حضور کمترین مسافر و مهان بهره می گیرد.
شاید اگر امار واقعی مهمانانی که صرفا برای دیدن بوکان به این شهر در ایام نوروز سفر می کنند را برسی کرد به تعداد ۱۰۰ نفر نیز نرسند این مهم در حالی است که هر ساله در ایام نوروز جدای از شهر سقز به علت موقیعت جغرافیایی شهر های بانه و مهاباد در همسایگی بوکان پذیرایی هزاران مهمان و مسافر هستند.
این واقعیت تاسف بار در حالی برای بوکان هر ساله تکرار می شود که این شهر بیش از ۹۰ اثر ثبت شده را در خود می بیند که ۹ اثر آن بنایی و ۸۱ اثر نیز تپه های تاریخی هستند که معروف ترین انان تپه باستانی قلایچی است که اثار کشف شده در ان از معروفیت جهانی برخوردار هستند.
جدای از این اثر فاخر تاریخی که بسیاری از باستان شناسان همچون کورش یغمایی ان را پایتخت تمدن بزرگ ماناها قبل از تشکیل اولین امپراتوری ایران (مادها) در حوزه جنوبی دریاچه ارومیه می دانند اثار و جاذبه های گردشگری بیشماری در این شهر همچون دریاچه سد شهید کاظمی، غارهای فرهاد تاش عباس اباد، مجموعه تفریحی سد خراسانه، غار کونه کوتر قلایچی و اینگیچه، خانقاء شمس برهان، مقبره شاعر و عارف نامی احمد کور، چهل اصحابه کلتپه قرمیش، سد تاریخی سردار عزیز خان قرمیش را تنها گوشه ای از صدها جاذبه این شهر دانست که می توانند پذیرایی مسافران و مهمانان نوروزی باشند.
هر چند نبود زیر ساخت ها همچون راه مناسبت برای دست رسی به این مکان ها از مهمترین چالش های صنعت گردشگری بوکان است ولی باز می توان از هم اکنون دست به کار شد و تا رسیدن بهار و نوروز چند اثر مهم شهرستان که دارای حداقل زیر ساخت ها همچون راه اسفالته هستند را با تبلیغات گسترده به دیگر شهرهای کشور معرفی کرد زیرا می توان تبلیغات را راز نهان جذب گردشگر و مسافر در بوکان دانست.
مسئولان مربوطه از هم اکنون باید دست به کار شوند و با صرف هزینه های نه چندان زیاد و ساخت تیزر های جذاب و مخاطب پسند و پخش ان در شبکه های مختلف استانهای همجوار با رایزنی های ویژه به جذب مسافر و مهمان اقدام کنند.
هر چند در اخرین جلسه ستاد تسهیلات نوروزی بوکان نیز مسئولان مربوطه به این مهم صحه گذاشتند و معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری بوکان نیز در این رابطه گفت: کاستی های موجود برای شناساندن این شهر لحاظ اشرافيت مجموعه شوراي اداري و اعضاي ستاد سفرهاي نوروزي به وضعيت شهرستان خصوصا شهر بوكان لزوم تدوين و ارائه ي برنامه هاي منظم و قوي را در راستاي ادامه روند توسعه اي شهرستان در تمامي جنبه هاي عمراني، خدماتي و اجتماعي را طلب مي نمايد .
خسرو پور به برنامه هاي اجرايي سالهاي قبل در حوزه ستاد سفر و نيز مشكلات و نارسايي هاي سنوات گذشته كه ناشي از ضعف مديريت شهري بود اشاره كرد و به لحاظ عدم وجود دستاوردهاي مطلوب در اين حوزه و با توجه به تغييرات مثبت به وجود آمده خواستار ارائه برنامه هاي نوآورانه و خلاقانه با پرهيز از اقدامات تكراري گرديد .
وی بوكان را شهري عبوري در بحث سفرهاي نوروزي ذکر کرد و گفت: تا كنون برنامه و اقدامي در راستاي ايجاد تمهيدات توقفي و ماندگار كردن مسافران نداشته و بر همين بنا توفيقي در معرفي شهرستان بوكان در حد نام و رسم آن به دست نيامده است .
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار بوکان در بخش پایانی سخنانش بنا بر موارد ابلاغي در جلسه، خواستار آمادگي كامل مجموعه اعضاي ستاد سفر و نهايي كردن برنامه هاي در دست اقدام تا قبل از شروع تعطيلات گرديد .
امید است در عید امسال مسئولان بوکانی با الگو برداری از شهرها و روستاهای جذاب برای مسافران اقدام بهمعرفی بوکان و در نهایت جذب گردشگگر و مسافر نمایند که هم می تواند در روند بهبود بازار نقش ویژه ای داشته باشد و هم اشتغال افرین هم باشد.