به گزارش کانی پرس؛ بیش از یک ماه به اغاز فصل بهار باقی است، فصلی که برای بسیاری از ما ایرانی ها جدا از طبیعت و هوای آن فصل برداشت گیاهان خوراکی است که در کوها و شت های سرسبز این سرزمین می رویند. گیاهانی که هزاران سال است ریشه خود را حفظ کردند و […]

به گزارش کانی پرس؛ بیش از یک ماه به اغاز فصل بهار باقی است، فصلی که برای بسیاری از ما ایرانی ها جدا از طبیعت و هوای آن فصل برداشت گیاهان خوراکی است که در کوها و شت های سرسبز این سرزمین می رویند.
گیاهانی که هزاران سال است ریشه خود را حفظ کردند و هر ساله با اغاز فصل بهار سر از خاک بیرون می آوردند تا به عنوان گیاهان طبیعی و مفید مورد استفاده ذائقه های مختلف قرار گیرد.
مناطق غربی کشور بویژه شهرهای کرد نشین ایران نیز هر ساله با نزدیک شدن به فصل بهار طبق یک سنت دیرینه به طور گسترده به مصرف انواع گیاهان خوراکی که در اکثر مناطق ان می‌روید، روی می‌آورند.
هر چند مصرف این نوع گیاهان برای بدن بسیار مفید است اما متاسفانه طی چند سال گذشته برداشت بیرویه و خارج از مصرف این گیاهان سبب شده که اکنون بسیاری از آنان بعد از هزاران سال حیات در این سرزمین در استانه انقراض قرار گیرند.
در سال های نه چندان دور مردم در شهر های کرد نشین بویژه بوکان تنها به اندازه مصرف خانواده اقدام به برداشت این گیاهان می کردند ولی متاسفانه اکنون و هنوز یک ماه مانده به اغاز فصل بهار سطح پیاده رو های شهر پر از گونی های پر شده از این گیاهان است.
بسیاری از افراد اکنون و به علت بیکاری فراوان در بوکان برداشت گیاهان کوهی را به عنوان شغل برگزیدند و در نهایت علی ارغم سود مالی برای کم برای این افراد سبب نابودی این گیاهان می شود.
اکنون بیش از ۵۰ نوع گیاه خوراکی، دارویی و صنعتی در کوها و دشت های بوکان شامل
جعفری کوهی، کنگر، ریواس، اسفناج وحشی، شنگ، گیلاخه، گل گاو زبان، رسقا، قازیاغی، سولان، نعناع کوهی، موسیر، قارچ کوهی، پونه، پیچک، سیر کوهی، کوراده، کوزله و غیره … در این سرزمین بکر می رویند که متاسفانه طی چند سال گذشته تعدادی از این گیاهان در حال انقراض قرار گرفتند.
امید است در استانه فصل بهار مدیران متولی بویژه جهاد کشاورزی، منابع طبیعی وجنگل بانی و حتی محیط زیست راه چاره ای برای کاهش خطر انقراض این گیاهان پیدا کنند تا همچنان مردم بعد از ۹ ماه خردن غذاهای صنعتی مدت یک یا ۲ ماه از غذای طبیعی نیز بهره برند و این گیاهان نیز برای اینده این سرزمین حفظ شند.
انتهای پیام/خ