به گزارش کانی پرس؛ امروزه ورزش روستای هم پا با ورزش شهری با رو کردن استعداد ها و چهره های ناب ورزشی توانسته است جایگاه ویژه ای در ورزش کشور ایجاد کند. ورزش روستای بوکان نیز طی چند سال گذشته هم پا با ورزش شهری توانسته است از نظر استعداد های ورزشی در سطح استان، […]

به گزارش کانی پرس؛ امروزه ورزش روستای هم پا با ورزش شهری با رو کردن استعداد ها و چهره های ناب ورزشی توانسته است جایگاه ویژه ای در ورزش کشور ایجاد کند.
ورزش روستای بوکان نیز طی چند سال گذشته هم پا با ورزش شهری توانسته است از نظر استعداد های ورزشی در سطح استان، کشور و حتی جهانی خوش بدرخشد و قهرمانان نام دارای را به جامعه ورزشی کشور معرفی کند.
در همین رابطه و اخرین وضعیت ورزش روستای بوکان رئیس هيئت ورزش روستايي و بازيهاي بومي محلي در گفتگو با خبرنگار کانی پرس عنوان کرد: خشبختانه اکنون ورزش کاران روستای بوکان در بیش از ۱۵ هیئت فعال هستند که مهمترین انها فوتبال روستایی، فوتسال، کشتی، ورزش های رزمی و … است .
وی ادامه داد: اکنون هيئت ورزش روستايي و بازيهاي بومي محلي بیش از ۶ هزار بیمه شده ورزشی دارد که با بیمه شدگان ورزش شهری رقابت دارد و این مهم نشان دهنده گسترش ورزش های قهرمانی در روستاهای بوکان است.
نادری افزود: هر چند در بسیاری از روستاها به علت نبود اعتبار با کمبود مکان های ورزشی رو به رو هستیم ولی خوشبختانه هم اکنون در بیش از ۱۵ روستای شهرستان زمین های استاندارد فوتبال وجود دارد که خود این یک پیشرفت اساسی از نظر سخت افزار ورزشی روستایی است.
وی تصریح کرد: مشکل اساسی روستاهای بوکان کمبود و یا نبود سالن های ورزشی بویژه برای برگزاری بازی های فوتسال است که اگر این سالن ها وجود داشت و یا سالن های موجود در اختیار هیئت بود ما می توانستیم شاهد رقابت های لیگ فوتسال در سطح روستاهای شهرستان باشیم.
این مسئول ورزش روستای شهرستان بوکان با رد انتقاد ها در باره برگزاری جام نوروز خاطر نشان کرد: ورشکاران روستایی همانند بازیکنان شری نیستند که در فصول محتلف سال فرصت حضور در یک دوره رقبت ورزشی را داشته باشند.
وی ادامه داد: ورزشکاران روستایی بعد از تعطیلات نوروز به کارهای مهم زندگی خود همچون کشاورزی و دامداری می پردازند فرصتی برای حضور در رقابت های ورزشی ندارد.
نادری افزود: بیش از ۷۰ روستا در رقابت های جام نوروز شهرستان حضور پیدا می کنند که خود این یک پتانسیل ویزه برای ورزش بوکان است.
وی همچنین عنوان کرد: بسیاری بر این عقیده هستند که جام نوروز طی چند سال برگزاری آن نتوانسته هیچ بازیکنی را به فوتبال شهرستان معرفی کند که این اشتباه است زیرا همین امسال ۸ تیم از ۱۰ تیم برگزار کننده لیگ دسته یک شهرستان روستای بودند و همچنین ما بیش از ۶ بازیکن برای تست در اختیار سردار قرار دادیم که متاسفانه … .
نادری ادامه داد: اگر وقت برای ورزشکاران روستای ازاد بود ما می توانستیم لیگ روستایی را در طول سال برگزار کنیم ولی متاسفانه این مهم تنها در ایام تعطیلات میثر است.
مسئول هیئت های عشایری و روستای بوکان همچنین در باره ورزش های بومی نیز گفت: هم اکنون ما توانستیم ورزش دالپران و دامه را احیاء کنیم که از ورزش های قدیمی منطقه هستند.
وی خاطر نشان کرد: در سال ۷۳ و با حضور شبکه ۳ سیما در یکی از روستا های بوکان ورزش زورابین (کشتی محلی کردستان) اجرا و قرار بود که به نام بوکان ثبت و فدراسیون ان نیز در این شهر تاسیس شود که متاسفانه از ما حمایت نشد و در نهایت کرمانشاه موفق به ثبت آن شد.
نادری در پایان به رکورد شکنی حسین بهامین یکی از ورزشکاران روستای بوکان نیز در سطح جهان اشاره کرد و عنوان نمود: حسین بهامین با زدن ۵۰ هزار و یک ضربه آپرکات در چهار ساعت و بدون تغذیه رکورد جهان در زدن ضربه آپرکات را به نام خود ثبت کرد.
وی در پایان افزود: اگر به ورزش روستاها بها داده شود بیگمان صدها حسین بهامین دیگر به ورزش کشور معرفی می شوند که می توانند نام ایران اسلامی را در سطح جهان تنین انداز کنند.
انتهای پیام/خ