به گزارش کانی پرس؛ بوی بد فوضولات حیوانی ناشی از تپه ماهور های پهن که در تمام کوچه پس کوچه های شهرک دیده می شود فضا را اشغال کرده و نفس کشیدن را بسیار سخت. کوچه و خیابان های غیر استاندارد و گلی که در زمستانها وضعیت غیر قابل تحملی برای ساکنان شهرک به وجد […]

به گزارش کانی پرس؛ بوی بد فوضولات حیوانی ناشی از تپه ماهور های پهن که در تمام کوچه پس کوچه های شهرک دیده می شود فضا را اشغال کرده و نفس کشیدن را بسیار سخت.
کوچه و خیابان های غیر استاندارد و گلی که در زمستانها وضعیت غیر قابل تحملی برای ساکنان شهرک به وجد می اورد ده ها کمبود دیگر وصف شهرک دامداران بوکان در ۲ کیلومتری این شهر است.
این دهکده که در زمینی بالغ بر ۴۳ هکتار ۲۰ سال پیش برای فروش دام تیور راه اندازی شد هم اکنون ۵۳۰ خانوار و جمعتی ۳ هزار و ۵۰۰ نفر را در خود جای داده است.
این دهکده یکی از مهم ترین بازرهای هفتگی جنوب استان است که شنبه ها بیش از هزاران نفر از شهرهای مختلف منطقه برای داد و ستد دام و تیور وارد ان می شوند.
وضعیتی که اموزه شهرک دامداران بوکان دارد برای زندگی افراد غریبه غیر قابل تحمل و برای ساکنان ان اجباری است.
محله ای فاقد هویت که نه روستا است و نه منطقه ای شهری با صدها مشکل بزرگ و کوچک از جمله عدم دسترسی به آب سالم و بهداشتی، رها سازی فاضلاب در معابر عمومی، پراکندگی زباله در معابر عمومی، دفع غیر بهداشتی و دپوی فضولات حیوانی، رهاسازی لاشه حیوانات مرده ، تجمع سگهای ولگرد، عدم کنترل صحیح منبع آب آشامیدنی، فرسودگی شبکه لوله کشی آب، آلودگی میکروبی آب آشامیدنی، عدم وجود متولی جمع آوری زباله، عدم امکان امداد رسانی در فصل بارندگی در صورت بروز بحران و عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی و کنترل نشده که مردم این دهکده را گرفتار در ماندن یا نماندن کرده است.
یکی از اهالی این دهکده در گفتگو با کانی پرس از وضعیت فلاکت کار دهکده سخن گفت و عنوان کرد: متاسفانه بهداشت محیطی در این دهکده صفر است و این مهم سبب ایجاد مشکلات عدیده ای برای ساکنان ان شده است.
وی که نخواست نامش برده شود تصریح کرد: هم اینک و به علت های مختلف از جمله عدم رعایت بهداشت محیطی، نبودن اب سالم اشامیدنی، رها سازی فاظلاب در معابر و دپوی فضولات حیوانی هر روزه چندین کودک و حتی افراد سن بالا مریض و برای مداوا به بیمارستان یا درمانگاهای داخل شهر مراجعه می کنند.
این ساکن دهکده دامداران تصریح کرد: با ادامه چنین وضعیتی جان همه کودکان ما که بدنشان نسبت به میکروب ها و ویروس ها مقاومت کمتری دارد در خطر است ولی متاسفانه به علت نبود اشتغال مجبوریم اینجا بمانیم و با گوسفند و گاوها روزگار سر کنیم.
وی عنوان کرد: اموزش و پرورش، شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکی باید به صورت جدی به مسئله سلامت این منطقه ورود پیدا کنند تا خدای ناکرده شاهد شیوع بیماری های واگیر داری نباشیم.
این وضعیت در حالی است که لقمان خسروپور در تاریخ ۱۹ اذر ماه و برای رفع مشکلات این دهکده تشکیل شده بود در سخنانی اظهار داشت : پیرو بازدید و دستور فرماندار شهرستان بوکان اقدامات ارزشمندی در شهرک دواب با کمک بخشداری مرکزی و شهرداری و شورای اسلامی انجام گرفته و تا حل مشکل ساکنان این منطقه اقدامات ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: مسیرهایی که لازم بوده ماکادام ریزی شده و جدول گذاری کوچه ها هم شروع گردیده کار نقشه برداری این منطقه انجام شده و ظرف هفته جاری به ادارات متولی جهت خدمات آب ، برق و گاز ابلاغ خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار بوکان در ادامه جلسه خواستار تعیین تکلیف این دهکده شد و گفت : با توجه به اینکه در آینده ای نزدیک این منطقه به روستا تبدیل خواهد شد و این امر در دست اقدام است باید مقدمات کار فراهم و مسئولیت این دهکده تعیین شود چرا که در حال حاضر نه بخشداری و نه شهرداری مسئولیت آن را قبول نمیکنند .

در ادامه جلسه بخشدار مرکزی وضعیت موجود در شهرک دواب را نامناسب دانست و گفت : تا تایید کد این منطقه به عنوان روستا هر چه سریعتر باید مسئولیت این شهرک تعیین شود و در این راستا بخشداری آمادگی دارد مسئولیت آن را بپذیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر بوکان هم در این جلسه با تعیین تکلیف مسئولیت شهرک دواب موافقت کرد و گفت : شورای اسلامی از این امر استقبال میکند و با توجه به اینکه مقرر شده این منطقه به روستا تبدیل شود مخالفتی با واگذاری مسئولیت آن به بخشداری در شورای اسلامی شهر نیست و این کار مقدمات شناسائی این مکان به عنوان روستاست.(زریان)
در نهایت مشاهدات عینی خبرنگار کانی پرس از ادامه دار بودن وضعیت فلاکت بار و مریض شدن تعدادای از کودکان ساکن این دهکده خبر می هد که امید است مسئولان ارشد شهرستانی و همچنین ارگانهای مرتبط به جد و با تلاش بیشتر پیگیر حل مشکلات دهکده دامداران باشند زیرا مردم گله مندند.


انتهای پیام/خ