به گزارش کانی پرس؛ بعد از چند ساعت خستگی و کار هنوز چشمانم کاملا به خواب فرو نرفته که ناگهان صدای نخراشیده ای که در بلندگو می پیجد و رویای استراحت من را بر باد می دهد. این داستان تکراری بسیاری از همشهریان بوکانی در مناطق مختلف آن است که ظهر ها با استراحتشان در […]

به گزارش کانی پرس؛ بعد از چند ساعت خستگی و کار هنوز چشمانم کاملا به خواب فرو نرفته که ناگهان صدای نخراشیده ای که در بلندگو می پیجد و رویای استراحت من را بر باد می دهد.
این داستان تکراری بسیاری از همشهریان بوکانی در مناطق مختلف آن است که ظهر ها با استراحتشان در میان صدای بلند گوی دست فروشان به یغما می رود.
هر چند امروزه با توجه به افزایش امار بیکاری در بوکان تعداد زیادی از شهروندان برای فرار از دست غول بیکاری با فروش طلاهای همسر و یا قرض اقدام به خریدن یک ماشین وانت بار کرده و به دست فروشی روی آوردند.
این افراد به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول آنهابی هستند که وانت بار خود را پر از میوه و دیگر خوراکی ها کردند و بساط خود را در خروجی های شهر و همچنین مناطق شلوغ شهر پهن کردند و دیگر دسته نیز آنان هستند که بلند گو به دست خود را به کوچه پس کوچه های شهر می رساند و بدون توجه به ساعت اقدام به فریاد زدن با بلندگو می کنند.
هر چند دسته اول نیز با ایجاد راهبندان و ترافیک برای مردم مزاحمت ایجاد می کنند اما در واقع برای گروه دوم اصلا مهم نیست که آن صدای بلند ناهنجار که بی وقفه در بلندگو می دمد ممکن است حال بیماری را دگرگون کند، زن بارداری را به وحشت بیندازد، خواب شیرین کودکی را آشفته کند یا آرامش سالمندی را به هم بریزد.
سال های زیادی است که مشکل صنوف الاینده و مزاحم در بوکان به عنوان یک دغدغه در میان مردم مطرح است که امروزه باید به ان مشاغل مزاحم نیز افزوده شود.
هرچند این پدیده نه تنها مربوط در بوکان بلکه پدیده ای کشوری است ولی بوکان می تواند اولین شهری باشد که به ساماندهی مشاغل مزاحم اقدام می کند.
افرادی که صاحب مشاغل مزاحم هستند وقت شناس نیستند صبح زود یا سر ظهر؛ وسط هفته یا جمعه فرقی نمی کند، کار آنها تعطیل بردار نیست و وانتی های دوره گرد هر ساعت از شبانه روز که صلاح بدانند با آن بلندگوی رنگ و رو رفته قدیمی شان، در محله ها می چرخند و به دنبال مشتری هستند که این مسئله سبب تشدید الودگی های صوتی می شود و در نهایت صدای ان به گوش و مغز مردم می رود.
سامان یکی از این وانت بارهای که این روزها در کوچه و خیابان های شهر بوکانبه میوه فروشی اقدام می کنند به خبرنگار ما می گوید؛ پدرم چند ماه ست که بیکار است و بنده نیز که لیسانس برق دارم بیکار هستم اگر این کار را نکنم چگونه می توانم خرچ خانواده را در بیارم.
وی ادامه داد: ما هم از ایجاد سر و صداو بر هم خوردن استراحت مردم نارحتیم ولی به خدا مردم بدانند که چاره ای نداریم چون می دانیم مردم ما مهربانند و وضعیت ما را درک می کنند.
سامان می افزاید: اگر در هر کدام از مناطق بوکان مکان های برای حضور دائمی مشاغل مزاحم جا نمایی شود مطمئن باشد ما هم از این مهم استقبال خواهیم کرد.
این سخنان در حالی است که طی چند سال گذشته مکان های مخصوصی برای حضور مشاغل مزاحم و دوره گرد در بعضی از مناطق بوکان جا نمایی شده بود ولی به علت نظارت ناکافی این مکان ها دوام چندانی نداشته ند و بازمشاغل دوره گرد با بلند گوی های خراشنده شان خود را به کوچه پس کوچه های شهر و یا معابر پر تردد شهر رسانند و سبب ایجاد مزاحمت برای مردم شده اند.
امید است شهرداری و دیگر نهاد های مرتبط با این مسئله این بار و بدون هیچ گونه کم کاستی به ساماندی این مشاغل بپردازد و چون به واقع مردم گله مندند.
انتهای پیام/خ