به گزارش کانی پرس؛ پائین بودن شاخص های توسعه، افزایش نرخ بیکاری، مهاجرت بیش از حد، افزایش حاشیه نشینی، بالا بودن نرخ رشد بیکاری، و از همه مهمتر رکود فعلی در بازار بوکان سبب شده این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ استان هم اکنون با چالش های ویژه ای دست و پنجه نرم کند. […]

به گزارش کانی پرس؛ پائین بودن شاخص های توسعه، افزایش نرخ بیکاری، مهاجرت بیش از حد، افزایش حاشیه نشینی، بالا بودن نرخ رشد بیکاری، و از همه مهمتر رکود فعلی در بازار بوکان سبب شده این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ استان هم اکنون با چالش های ویژه ای دست و پنجه نرم کند.
این چالش ها هم اکنون بیش از پیش لزوم توجه به جذب سرمایه‌گذار به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های رشد توسعه در بوکان را توجیه پذیرتر می کند.
با توجه به پتانسیل های موجود در شهرستان مسئولان می تواند با جذب سرمایه گذار های داخلی و خارجی به رشد این مهم کمک و در نهایت سبب توزیع عادلانه منافع حاصل از رشد اقتصادی در بوکان شوند.
در بوکان ده ها بخش در حوزه های گوناگون وجود دارد که با بهره گیری از سرمایه گذار می توان سبب ارتقاء آنان شد که این مهم در پایان رشد نمودارهای توسعه در منطقه را به دنبال حواهد داشت.
در این جستار سعی خواهد شد به بخش های اشاره شود که با توجه به پتانسیل های موجود در شهرستان بوکان می تواند با استفاده از سرمایه گذار های داخلی و خارجی سبب ارتقاء شاخص اقتصادی به عنوان محرک شاخص های دیگر در سطح بوکان شود.
بر اساس امار ها و داده های موجود بوکان یکی از قطب های مهم کشاورزی در منطقه است که می توان با تأسیس و راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی خدمات محصولات کشاورزی و همچنین مکان های عرضه تضمینی این محصولات و توسعه سردخانه ها، کارخانجات پروسیس و فرآوری محصولات کشاورزی، سبب ارتقاء این بخش مهم در بوکان بود.
یکی دیگر از مهم ترین حوزه های قابل توجه دیگر برای جذب سرمایه گذار بخش دام و طیور به عنوان یکی دیگر از قطب های مهم موجود این شهرستان است که می توان با توسعه صنایع بسته‌بندی توأم با حمل‌ و نقل مناسب، ایجاد کشتارگاه های استاندارد، تاسیس و توسعه مکان های عرضه این محصولات بوکان را به عنوان قطب اصلی دام و طیور منطقه معرفی کرد.
صنعت بخشی جدا ناشدنی از مردم بوکان است که هم اینک این شهر در حوزه های مختلف صنعتی در منطقه سرامد است که برای ارتقاء این مهم می توان با جذب سرمایه گذار های داخلی و خارجی و تاسیس شهرک ها و کارخانجات مختلف سبب ارتقاء این حوزه و اشتغال زایی برای بسیاری از جوانان بیکار خواهد شد.
جذب سرمایه گذار برای تاسیس شهرک های همچون اطاق سازی کامیون، ارتقاء شهرک صنعتی بوکان، احداث شهرک سه چرخه سازی و ده ها صنعت دیگر می تواند بازار بوکان را از رکود موجود نجات دهد.
توجه ویژه برای حضور سرمایه گذار جهت ارتقاء حوزه صنعت گردشگری در بخش های مختلفی همچون، ( گردشگری ماجراجویی، گردشگری تجاری، گردشگری فرهنگی، اکوتوریسم، گردشگری غذایی و گردشگری سلامت) می توان جدای از حضور گردشگران سبب ارتقاء شاخص های اقتصادی و به دنبال ان شاخص های توسعه در این شهرستان خواهد شد.
قالی بافی و صنایع دستی نیز یکی دیگر از حوزه های مهم این شهرستان است که میتوان با جذب سرمایه گذار جهت ایجاد کارگاه ها، مکان های عرضه و بازریابی و توسعه جدای از کمک به ارتقاء شاخص های اقتصای می تواند معرف فرهنگ و تاریخ این منطقه نیز به سراسر کشور و همچنین دیگر کشورها باشد.
ایجاد صنایع و کارخانجات تولید لوله‌های پلی ایتلن PVC در سطح منطقه با توجه به نیاز روز افزون کشاورزان و ضرورت توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار در راستای ارتقاء کارآیی مصرف آب و بحران موضوع آب در منطقه و ایجاد صنایع و کارگاه‌های تولید و تعمیر لوازم و قطعات یدکی موتورهای دیزلی، الکترو پمپ‌ها و انواع سمپاش‌ها در سطح منطقه با توجه به مستهلک شدن عمده موتور بمب‌های دیزلی و ضرورت توسعه و تجهیز چاه‌های منطقه و برقی نمودن چاه‌ها، با جذب سرمایه گذران.
کمک به جذب سرمایه گذار برای ایجاد و توسعه مجتمع‌های تولید گل و گیاهان زینتی همراه با فراهم کردن زمینه حمل و نقل سریع با توجه به تنوع کلیمائی منطقه، امکان تولید مستمر در طول سال و پایین بودن هزینه تولید نسبت به سایر نقاط کشور و ایجاد و راه‌اندازی کارگاه‌های تعمیرات فنی انواع تراکتورها با توجه به نیاز ضروری منطقه نیز از بخش های است که می تواند بوکان را از نظر شاخص های اقتصادی پیش ببرد.
کمک به جذب سرمایه گذار جهت راه اندازی کارخانه های سنگبری مرتبط با معادن سنگ‌های طبیعی و مصنوعی به واسطه وجود ده ها معدن مختلف در سطح حوزه استحفاظی شهرستان
در نهایت ایجاد و تاسیس بندر خشک جهت عرضه محصولات تولیدی شهرستان بوکان در همه زمینه ها با جذب سرمایه گذار برای اولین بار در منطقه که این مهم می تواند بوکان را به قطب صادارات منطقه به علت موقیعت منحصر به فرد جغرافیایش تبدیل کند.
امید است مسئولان ارشد شهرستانی با نگاهی ویژه به این حوزه ها و همچنین حوزه های دیگر موجود در شهرستان با جذب سرمایه گذار سبب ارتقاء شاخص های توسعه بوکان شوند که هم اکنون در سطح استان دارای رتبه بسیار پائینی است.
انتهای پیام/خ