به گزارش کانی پرس؛ در طول تاریخ گوشت ماهی به عنوان یکی از مهم ترین منابع غذایی انسان به شمار آماده که به علت دارا بودن مواد پروتئینی بالا، چربی کم، کلسترول کم و همین طور انواع ویتامین ها و املاح توانسته است خود را در میان غداهای محبوب و سالم جهانی جا کند. هر […]

به گزارش کانی پرس؛ در طول تاریخ گوشت ماهی به عنوان یکی از مهم ترین منابع غذایی انسان به شمار آماده که به علت دارا بودن مواد پروتئینی بالا، چربی کم، کلسترول کم و همین طور انواع ویتامین ها و املاح توانسته است خود را در میان غداهای محبوب و سالم جهانی جا کند.
هر چند در ایران سرانه مصرف گوشت ماهی نسبت به دیگر نقاط جهان بر اساس گزارش بانک مرکزی (در ایران ۱۰ کیلو در سال برای هر خانوار و در جهان ۲۰ کیلو برای هر خانوار) نصف دیگر کشورها است که همین مهم نشان می دهد که خانوار های ایرانی به دلایل متعدی ماهی را از چرخه غذایی خود کنار گذاشتند.
هر چند بیگمان مصرف سرانه ۱۰ کیلو برای هر خانوار ایرانی طی سال در شهرهای مختلف متفاوت باشد و شهرهای بیش از این میزان مصرف داشته باشند و شهرهای نیز باشند که میزان سرانه مصرف ماهی آنها به ۳ کیلو نیز نرسد
شهرستان بوکان را باید از جمله آن شهرهای دانست که میزان سرانه مصرف ماهی در آن حتی به ۳ کیلو در سال نیز نمی رسد هر چند آمار دقیقی از این مهم موجود نیست ولی با نگاهی به تعداد ماهی فروشی های سطح شهر و همچنین گفتگوی های مردی می توان به میزان مصرف ماهی در چرغه غذایی بوکانی ها پی برد.
کمبود ماهی فروشی ها در سطح شهر (در حالی که بوکان با دارا بودن یکی از بزرگترین سدهای خاکی شمال غرب کشور منبع تولید انواع ماهی ها است) قیمت سرسام آور ماهی و همچنین ذائقه غذایی مردمان این منطقه را از مهم ترین دلایل کمبود مصرف ماهی در این شهرستان نامید.
بر اساس گفته یکی از مسئولان اتحادیه اغذیه فروشان و خدمات عمومی هم اینک تنها چهار ماهی فروشی به فروش این گوشت اقدام می کنند که نسبت به شهری ۲۸۰ هزار نفری یعنی برای هر ۷۰ هزار نفر تنها یک مغازه ماهی فروشی که همین مهم را بایستی یکی از مهم ترین علل کاهش میزان سرانه مصرف ماهی در این شهرستان دانست.
جدای از کمبود مکان های عرضه ماهی در سطح شهر بوکان نبود نرخی مصوب برای هر کیلو ماهی از انواع ماهی ها نیز یکی دیگر از مواردی است که مردم بوکان با آن رو به رو هستند که سببب شده فروش هر کیلو گوشت انواع ماهی در هر مغازه ای متفاوت باشد.
در همین راستا دکتر مختار حق پور از فارغ التحصیلان رشته دام پزشکی در گفتگو با کانی پرس عنوان کرد: گوشت ماهی سرشار از امگاسه است و نیاز است به صورت هفته ای در چرخه غذایی خانوار ها قرار داشته باشد
وی ادامه داد: اما متاسفانه به علت های همچون گرانی، طعم، اسکلت بدنی ماهی(که با بسیاری از ذائقه ها هم خوانی ندارد) کمبود تنوع سبب شده است که سرانه مصرف ماهی در این شهرستان بسیار پائین باشد.
حق پور در ادامه با اشاره به اینکه گوشت ماهی سرشار از پروتئین، ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن است، افزود: گوشت ماهی همچنین مقاومت بدن را در برابر بیماری های عفونی افزایش می دهد.
دکتر حق پور تصریح کرد: به عقیده کارشناسان و صاحبنظران، آبزیان می توانند به عنوان یک منبع مطمئن و کاهش دهنده اثرات سوء تغذیه مورد استفاده قرار گیرند.
وی اذعان داشت: پروتئین حیوانی به ویژه ماهی به دلیل داشتن اسیدهای آمینه لازم و عوامل محرک رشد اثر مهمی در ترمیم بافت ها، سلامتی و شادابی انسان و به طور کلی رشد بدن دارد.
وی در پایان ادامه داد: علی رغم نقش و تاثیر مصرف ماهی و سایر آبزیان در افزایش ضریب سلامتی افراد جامعه، مصرف سرانه آبزیان در شهرستان بوکان ما هم اکنون کمتر از ۴ کیلوگرم است که در مقایسه با مصرف سرانه جهانی و حتی کشوری بسیار ناچیز است.
جدای از تنها ۴ مکان عرضه ماهی در سطح شهر روستاهای همچون شهریکند، سرداباد، زاواکیو، قازلیان نیز دارای استخر های پروش ماهی هستند اما به علت دوری راه و همچنین قیمت سرسام اور ماهی در آن مکان ها بسیاری از مردم از رفتن به این روستاها پشمیان می شوند و در نهایت خرید مرغ را بر خوردن گوشت ماهی ترجیح می دهند.
هیوا زالی یکی از همشهریان بوکانی نیز در این باره به کانی پرس گفت: به علت نبود در تنوع ماهی در سطح مکان های عرضه ماهی و همچنین نبود قیمتی واحد در این مکانها سب شده که سیاری از مردم ماهی را از سفره غذایی خود حذف کنند.
وی ادامه داد: باید مسئولان امر برای فروش ماهی به علت ارزش بالای غذایی مکانی مناسب را انتخاب و از تنوع انواع ماهی در ان به فروش برسد.
زالی تصریح کرد: وقعا قیمت ماهی در بوکان سرسام اور است و همین موضوع سبب شده است مردم در طول سال تنها یکی دو بار از ماهی سر سفره استفاده کنند.
با تمام این گفته ها باید گفت سفره غذای مردم بوکان یکی از مهمتریم گوشت را که می تواند سلامت فرد را تظمین کند کم دارد و نیاز این مهم بیش از این ها در چرغه غذایی بوکانی ها قرار گیرد.