نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجویان دانشگاه های این شهرستان به مهم ترین مطالبات جامعه دانشجویی پرداخت و هر چه دلش خواست بر زمان اورد متن کامل سخنان نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است. محمد قسیم عثمانی در این سخرانی ها عنوان کرد: جریان و جنبش دانشجوی […]

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجویان دانشگاه های این شهرستان به مهم ترین مطالبات جامعه دانشجویی پرداخت و هر چه دلش خواست بر زمان اورد
متن کامل سخنان نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است.
محمد قسیم عثمانی در این سخرانی ها عنوان کرد: جریان و جنبش دانشجوی را وقتی مرور می کنیم چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب همراه رسالت سنگین خود را به خوبی چه در دوران مبارزات انقلابی و چه در بقا و استمرار و شکوفایی این نظام مقدس به خوبی ایفا کرده است.
وی افزود: باید تائید کرد که جنبش دانشجویی ایران توانسته نقش مثبت خود را برای کشور اسلامی ایران به خوبی ایفا کند.
عثمانی ادامه داد: دانشجویان در هرجای ایران زمین دو دسته رسالت بر عهده دارند، بخشی از این رسالت ها رسالت های ملی است که همه دانشجویان ایران زمین چه انهای که در داخل تحصیل می کنند و چه دانشجویانی که در خارج از کشور هستند این رسالت ملی را عهده دارند و اما در کنار این رسالت های ملی دانشجویانی که در بخش های از کشور زندگی می کنند که اقوام اصیل ایرانی در ان ساکنند جدای از رسالت های ملی رسالت های بومی و محلی نیز بر عهده دارند و نقش انها نقش سنگین تری است.
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای ادامه داد: اگر رسالت های ملی جامعه دانشجویی را تیتر وار مرور کنیم اولین موضوعی که باید روی ان تاکید کنیم وحدت و انسجام ملی است، چرا که اگر وحدت و انسجام ملی نباشد این کشور و این دین و اسلام از دست رفته است.
وی گفت: امروز تمام تلاش دشمنان این است که انسجام و اتحاد ملی کشور را از بین ببرند و بایدجامعه داشجویی که خود هوشیار است این هوشیاری را به بدنه جامعه نیز تزریق کند.
عثمانی افزود: در کنار تاکید بر وحدت و انسجام ملی حرکت در مسیر ارمانهای اصیل انقلاب اسلامی است که ملت برای ان هزار ان شهید را تقدیم کرده است
این نماینده مجلس عنوان کرد: بی گمان اگر این ارمانها را زنده نگه نداریم به خون شهدا، اعتماد مردم و خدا و دین اسلام خیانت کردیم.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: عدالت خواهی یکی از ارمانهای انقلاب اسلامی است که یکی از رسالت های ملی دانشجویان نیز این است که در مقابل هر گونه بی عدالتی بایستند و فریاد بزنند و اجازه ندهند بی عدالتی که می تواند ریشه این کشور را خشک کند در این سرزمین نهادینه شود.
عثمانی افزود: فریاددانشجویان برای عدالت اصل حقی است که جامعه از طیف دانشگاهی بویژه دانشجویان انتظار دارد و تا به این لحظه دانشگاه توانسته است به بخش عظیمی از این رسالت خود عمل کند.
عضو سابق هئیت ریسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: رفع تبعیض های نا روا یکی دیگر از رسالت ها و ارمانهای انقلاب اسلامی است که برای ان انقلاب کردیم و شهید دادیم، تا تبعیض در این کشور نباشد ولی متاسفانه اکنون علی الرغم همه تلاش ها و شهادت ها و تلاش و کوشش ها متاسفانه هنوز مردم ما از تبعیضات ناروا در رنج هستند و این فریاد ها را بایستی جامعه دانشجویی ما همواره فریاد بزند.
محمد قسیم عثمانی افزود: دین مداری و دین باوری یکی دیگر از ارمانهای انقلاب اسلامی است، هرگاه و در هر نقطه ای از کشور حرکتی غیر دینی دیده شود باید جامعه دانشجویی فریاد براورد و این یکی از مهم ترین رسالت های ملی جامعه دانشجویی ماست.
نماینده مردم بوکان در مجلس تصریح کرد: اجرا و رعایت قانون اساسی به عنوان منشور ملی ما یکی از انتظاراتی است که جامعه دانشجویی ما برای تحقق باید ان فریاد بزند.
وی ادامه داد: وظیفه جامعه داشگاهی کشور است که برای اجرای صحیح قانون اساسی که می تواند مشکلات این کشور را از ریشه حل کند مطالبه گری نماید.
عثمانی ادامه داد: یکی دیگر از انتظارات از جامعه دانشجویی و یکی از رسالت های ملی این قشر از جامعه اخلاق مداری است، اخلاق جز لاینفک فرهنگ، دین، هویت و تاریخ ما می باشد که می بایست برای حفظ و ارتقاء ان تلاش کرد و هزینه داد.
این نماینده باسابقه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: استقلال کشور یکی دیگر از ارمانهای اصیل انقلاب اسلامی است که انتظار از جامعه دانشجویی در جهت حفظ استقلال کشور باید بسیار کوشا و هوشیار باشند.
محمد قسیم عثمانی تصریح کرد:دانشجویان هر جا دیدند هرشخصی از مسئول و مدیر گرفته تا رئیس جمهور، نماینده مجلس، رئیس قوه و حتی بالا ترین شخص این کشور خلاف
استقلال کشور حرکت کرد باید فریاد بزند که استقلال جزء لاینفک انقلاب و شعور سیاسی ملت بزرگ ایران است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از رسالت های ملی دانشجویان ما حفظ و سیانت از جایگاه رهبری است، اگر در این کشور رهبری وجود نداشته باشد یقین بدانید که دیگر با وجود احمدی نژاد ها نیازی به دشمن نخواهد بود زیرا انها این سرزمین را به خاک و خون می کشانند.
نماینده ۳ دوره مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: باید جایگاه رهبری و جایگاه ولایت فقیه در این کشور حفظ شود و جامعه دانشجویی ما باید سپری باشد در مقابل انحرافات که می تواند به جایگاه رهبری لطمه بزند.
این استاد دانشگاه های تهران و بو کان گفت: دشمنان به خوبی این واقعیت را درک کردند و با تمام ابزار های خود برای تخریب جایگاه رهبری در ایران اسلامی تلاش می کنند چرا که به خوبی می دانند که اگر این کشور هیچی نداشته باشد ولی تنها رهبری را داشته باشد این سرزمین مستقل و سرفراز ادامه حیات خواهد داد.
عثمانی افزود: یکی دیگر از رسالت های دانشجویان سیانت از ازادی است، ازادی یکی از ارمانهای اصیل انقلاب است.
وی ادامه داد: ازادی را باید در چهارچوب قانون اساسی عملیاتی کنیم، زیرا که اگر ازادی از چهارچوب قانون خارج شد دیگ اسمش ازادی نیست و باید نام ان را هرج و مرج گذاشت.
این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: دانشجویان ازاد اندیش کشور باید در راستای قانون اساسی هر جا محدودیت غیر قانونی، حصر غیر قانونی و زبان بستن غیر قانونی را دید فریاد براورد و مانع این اقدامات شوند.
محمد قسیم عثمانی گفت: پیشرفت علمی در همه زمینه ها یکی دیگر از رسالت های دانشجویان است، اگر امروز مجهز به قدرت هسته ای و موشکی هستیم و اگر امروزه به واسطه داشتن این توانایی ها در جهان حرفی برای گفتن داریم ناشی از حرکت علمی جامعه دانشگاهی کشور می باشد.
عثمانی ادامه داد: حفظ ایجاد امید و نشاط یکی دیگر از رسالت های داشجویان کشور است در روز دانشجو این مهم به عینه باید دیده شود.
وی تصریح کرد: حفظ ارزشهای که قابل تغییر نیستند، یکی دیگر از رسالت های جامعه داشگاهی کشور است که می باست در مقابل ناهنجاری ای که می خواهد به این ارزش ها لطمه زد بایستد و از ان دفاع کند.
این نماینده مجلس یاداور شد: دانشجویانی که از اقوام ایرانی هستند و با زبانی غیر از زبان اصلی تکلم می کنند رسالت های دیگری را نیز بر عهده دارند که این رسالت ها ارزش و اهمیتش کمتر از رسالت های ملی نیست واگر دانشجو تمام رسالت های ملی خود را انجام دهد اما در انجام رسالت های بومی خود ناتوان باشد ناقص عمل کرده است.
محمد قسیم عثمانی تصریح کرد: همچنین اگر تمام تمرکز یک دانشجو بر رسالت های بومی و محلی باشد و از رسالت های ملی غافل شد باز نتوانسته است آنچنان که باید و شاید در رسالت خود موفق باشد.
وی افزود: جامعه دانشجوی کرد زبان ما یکی از رسالت های که بر عهده دارد مطالعه تاریخی جریانهای کردی در طول تاریخ چه در کردستان ایران و چه در مناطق کرد نشین دیگر کشورهای منطقه است.
عثمانی تصریح کرد: اگر جریان های کردی را مطالعه نکنیم هر لحظه ممکن است دچار خطاهای بشویم که در گذشته این خطاها تجربه شده است.
عضو سابق هیئت رئیسه مجلس یاداور شد: درک شکاف بین حاکمیت و مردم همانند مریضی است که بیماریش رو پنهان می کند و اگر منشاء درد مشخص نشود این درد هیچگاه درمان نخواهد شد
وی تصریح کرد: جامعه داشگاهی ما می بایست این شکاف را برطرف و علت ان را شناسایی و در جهت حذف این شکاف به صورت کارشناسی شده و براساس شناخت ان، مکانیزم های مقتضی را برای حذف این شکاف ها و وحدت بیشتر به بدنه حاکمیت، دولت ها و مجلس ها ارائه کند
عثمانی افزود: نگاه بلند مدت و اینده نگرانه به مسائل کردی یکی از رسالت های دیگر دانشجویان کرد زبان ما ست، اگر نگاه اینده نگرانه و بلند مدت و مصلحت اندیشانه نداشته باشیم نباید انتظار داشته باشیم که خواسته ها ما که همان خواسته های مصرح در قانون اساسی کشور است اتفاق بیفتد
وی ادامه داد و گفت: از جامعه داشجویی به عنوان یک جامعه نخبه انتظار می رود که چند قدم جلوتر از جامعه را ببیند اگر کسی ادعای نخبه گری می کند، لازم است که نگاه نخبه گرانه نیز به مسائل اجتماعی جامعه داشته باشد
عثمانی تصریح کرد: تلاش در چهت نهادینه کردن عقلانیت و پرهیز از حرکت های احساسی نافرجام یکی دیگر از رسالت های مهم جامعه دانشجویی ما ست، اگر جامعه دانشجویی ما نتواند عقلانیت را به بدنه جامعه تزریق کند نمی توان نسبت به آینده این سرزمین و احقاق حقوق شهروندی و نسبت به مطالبات قومی امیداور باشیم.
وی ادامه داد: جایگزین کردن عقلانیت به جای احساسات هزینه بر است هر چند جامعه دانشجویی همیشه از خود برای جامعه و انقلاب هزینه کرده و خواهد کرد و تنها راه اصلاح نیز دادن هزینه در این راه است.
عثمانی در بخش دیگی از سخنان خود عنوان کرد: فضای سیاسی در مناطق ما فضایی مین گذاری شده است، اگرنطق نماینده خرمشهر را بنده نماینده بوکان قرائت کنم از ده ها جا و صدها نفر به بنده انگ زد انقلابی زده می شود ولی همان نطق را نماینده خرمشهر قرائت می کند برایش تکبیر و صلوات می فرستند
وی تصریح کرد: این تغییر فضای مین گذاری شده نیاز به مین زدایی دارد باید ماها روی این مین ها برویم تا ایندگان بتوانند با اطمینان بیشتر درجهت احقاق حقوق قومی، ملی، دینی و مذهبی مان گام بردارند.
محمد قسیم عثمانی افزود: دانشجویان به عنوان نسل نخبه دو رسالت مهم دیگر در این مناطق بر عهده دارند، اولین کاریکه باید انجام دهند تفهیم جامعه مبنی بر این که حقوق کردها در ایران تنها با برقراری عدالت محقق خواهد شد، اگر عدالت اتفاق نیفتد ما مورد بی مهری و تبعیض قرار خواهیم گرفت و نادیده گرفته خواهیم شد
وی گفت: راه تحقق مطالبات ما تنها از مسیر عدالت در کشور است اما احقاق عدالت و تحقق ان کار سخت و زمان بر و پرهزینه می باشد که تا در بدنه حاکیمت قرار نگریم و تا برای حاکمیت از خود مایه نگذاریم، حاکمیت قطعا برای ما هزینه نخواهد کرد.
عثمانی تصریح کرد: نمی شود ما به نظام سنگ پرت کنیم و لی انتظار داشته باشیم نظام اجر های توسعه رادر این منطقه روی هم بچیند
نماینده مردم بوکان افزود: تا زمانی که احمدی نژاد ها هر چه در خواب و رویا می بینند بیان می کند ولی خاتمی های که تا حالا از ان حرف بدی نسبت به هیچ کس از ان نشنیدیم ممنوع تصویر باشند اگر انها مشمول عدالت نشوند ایا نوبت به ما خواهد رسید؟
وی یاداو شد: در کنار اینکه جامعه دانشجویی جامعه رانسبت به این واقعیت اگاه کند که برای نظام هزینه کردو در مقابل هزینه برای نظام باید انتظار هزینه را نیز داشت یک رسالت دیگر بر عهده داردید که در کنار تفهیم جامعه شما دانشجویان باید حاکمیت را نیز توجیه کند که راه توسعه و انسجام و پیشرفت با نادیه گرفتن حقوق اقوام و عقلیت ها و با نادیه گرفتن زبان ها محقق نخواهد شد.
عثمانی خاطر نشان کرد: اگر در کشورهای همسایه اتفاقی می افتد و مردم کرد زبان ما که در احساسات همه مشترکیم نسبت پدیده های پیرامون خود ابراز خوشحالی می کنند بدانند که این ناشی از عدم علاقه مردم ما به ایران نیست، مردم ما اصیل ترین نژاد اریایی هستند.
وی افزود: مردمی که ایران را متعلق به خود می دانند و برای ایران ازجان و مال و خونشان گذشته و می گذرند اگر برای اتفاقی خوشحالی می کنند باید به خود برگردیم که ما چگونه عمل کردیم، وقتی تبعیض بیداد می کند و در بدنه حاکمیت ما را راه ندهند و در بدنه مدیریت جای برای ما نباشد مردم چنین رفتارهای انجام خواهند داد.
نماینده بوکان عنوان کرد: دانشجویان کرد ما رسالت های بسیار سنگینی نسبت به دیگر دانشجویان کشور بر عهده دارند و جدا از مسئولیت های ملی بایدغافل از مسئولیت های بومی خود نیز نباشند.
وی در پیان افزود: باید جامعه دانشجویی ما به حرکت های اجتماعی جهت دهد و مسیر درست را انتخاب کند تا به راهی نرویم که جز پشیمانی هیچ راه دیگری نداشته باشد
لازم به ذکر است نظیر این سخنرانی در دانشگاه های پیام نور، علمی کاربردی و دانشکده پرستاری شهرستان بوکان هم عنوان شد.
انتهای پیام/خ