به گزارش کانی پرس؛ مکانیابی های غلط دستگاههای خدمت رسان برای احداث پروژه های عمرانی و خدماتی انتقادات زیادی از سوی شهروندان و تشکل های مردم نهاد این شهرستان را در پی داشته است. تصمیم به احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب شهری آنهم در داخل محوطه پارک ساحلی از سوی اداره آبفای این شهرستان، دسته گل […]

به گزارش کانی پرس؛ مکانیابی های غلط دستگاههای خدمت رسان برای احداث پروژه های عمرانی و خدماتی انتقادات زیادی از سوی شهروندان و تشکل های مردم نهاد این شهرستان را در پی داشته است.
تصمیم به احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب شهری آنهم در داخل محوطه پارک ساحلی از سوی اداره آبفای این شهرستان، دسته گل دیگری است که بزودی به آب انداخته می شود !
در حالیکه بوی متعفن و آزار دهنده ناشی از فعالیت تصفیه خانه فاضلاب، ساکنان کوی علی آباد و سایر مناطق اطراف دانشگاه پیام نور را به ستوه آورده است، سرانجام مدیریت آبفای بوکان در گفتگو با یکی از سایت های محلی شهرستان, سکوت را می شکند و قرار گرفتن تصفیه خانه در محل فعلی را یک اشتباه بزرگ می داند ! اما برغم چنین اظهار نظری ، با کمال تاسف اخیرا” کلنگ احداث ایستگاه پمپاژّ فاضلاب در میان تعجب و تحیر دوستداران محیط زیست و سایر دلسوزان این شهر در داخل محوطه پارک ساحلی با افتخار به زمین زده می شود !؟ و این اقدام نسنجیده تنها با اعتراض موسسه مدافعان محیط زیست مواجهه می گردد !
سکوت سوال بر انگیز مسئولین در این رابطه بمثابه تایید ادامه مکان یابی های مصلحتی و غیر قانونی به منظور ادامه روند نامتعارف و نامتوازن کاربری ها در شکلگیری مخاطره آمیز ساختار شهر تلقی می گردد !
آیا قرار دادن دو سازه با دو کاربری کاملا” متضاد آنهم در قالب یک واحد ساختاری، بیانگر بی توجهی و بی اعتنایی به اساس و قواعد ریخت سازی و برهم زدن نظام ساختار سازی شهری نیست ؟ طرح ها و برنامه های از این نوع که البته نمونه های متعدد آن در شهر قابل ذکر است ، از یکسو موجب بهم زدن سیما و ریخت شهر شده و از سویی بی اعتقادی و نداشتن انگیزه و علاقه مسئولین را به موضوع با اهمیت زیبایی شناختی ازمنظر شهر سازی را به اثبات می رساند !
برغم در اختیار داشتن بخشنامه ها و دستورالعملهای دولتی که مفاد قانونی و سایر شرایط و ضوابط احداث ، تاسیس و استقرار واحد ها و سازه های عمومی را اعم از آلاینده و غیره را بطور شفاف و صریح اعلام نموده است ، اما با تاسف در بوکان شرایط و دستورالعملها ، جای خود را به آسانی با مصلحت اندیشی عوض نموده و ذکر نمونه های زیر این ادعا را به اثبات می رساند
انتخاب مکان دفن زباله های شهر در نزدیکترین فاصله به مناطق مسکونی و در محل ورودی شهر ! بیانگر عدم اطلاع مسئولین وقت از تبعات مخرب زیست محیطی و بهداشتی و عدم پایبندی به رعایت قوانین مکان یابی به منظور دفن و انباشت زباله می باشد ! و تعجب بر انگیز تر اینکه مکان فعلی زباله شهر بوکان قدمتی سی ساله دارد و طی این سه دهه هیچ گونه اقدامی بمنظور تغییر مکان بعمل نیامده است ! در حالیکه ادامه انباشت زباله در محل فعلی می تواند سلامتی کل منطقه و شهر وندان بوکانی خصوصا” اهالی روستای شیخلر را بطور جدی با خطرمواجه نماید ! شعله ور شدن گاه و بی گاه گازهای متان حاصل از فعل و انفعالات بر اثر پوسیدن و تجزیه مواد آلی و پراکنده شدن دود غلیظ آنهم با فاصله بسیار کوتاه بر آسمان شهرو وجود منظره بسیار زشت کوهی از زباله در کنار جاده برهان تاسف بر انگیز و سئوال بر انگیزاست .
در مقابل تهدیدات جدی و مخرب زیست محیطی که با توجه به انباشت و نگهدار زباله به روش دپو ! در مغایرت کامل با شرایط دفن بهداشتی زباله می باشد و سایر پیامدهای خطرناک زیست محیطی که سلامتی ساکنان شهر بوکان و روستای شیخلر و آبهای زیر زمینی و خاک های کشاورزی منطقه را تهدید می نماید، آیا سی سال زمان برای چاره اندیشی کافی نیست ؟ !! شاید تعجب کنید اگر بگویم این وضعیت اسفناک دهها سال دیگرنیز ادامه خواهد داشت و هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام نخواهد گرفت ! زیرا اگر جهت کسب اطلاع و یا اعتراض به محل فعلی دفن زباله به شهرداری مراجعه کنی ، مسئول مربوطه جواب کلیشه شده و از قبل آماده شده را با این محتوا به شما ارائه می نماید ( خوشبختانه ما همه کارها را انجام داده ایم ، مکان جدید نیز تعیین گردیده ، بزودی عملیات آماده سازی سایت جدید زباله شروع می شود و ..)ناگفته نماند پنج سال و ده سال قبل همین جواب ارائه می شد و یقینا” پنج سال دیگر و یا ده سال دیگر نیز همین آش و همین کاسه خواهد بود!! و این حکایت تلخ همچنان باقی می ماند زیرا اراده ای برای تغییر مکان زباله شهر دویست هزار نفری بوکان وجود ندارد !
استقرار کارخانه آسفالت شهرداری بدون رعایت تمامی ضوابط و شرایط و معیارهای زیست محیطی و برغم اعتراض و مخالفت سرسختانه موسسه مدافعان محیط زیست بوکان در دامنه کوه برده زرد و درست در مسیر باد غالب شهر موجب گردیده که دود بسیار آلاینده و خطرناک کارخانه مستقیما به چشم شهروندان بوکانی برود ! با تاسف دلایل این اقدام نابخردانه را در واگذاری زمین مجانی و داشتن دیدگاه ضد محیط زیستی عاملان استقرار کارخانه در آنزمان دانست و این اقدام نقض کامل قوانین استقرار کارخانجات آلاینده می باشد .
مکان یابی و احداث بازارچه جدید میوه در منطقه جاده سد ، شاه کاری از طرح های غیر مطالعاتی در این شهر به حساب می آید !
مکان یابی و احداث ترمینال مسافربری در منطقه ای دورافتاده ، بیابانی و در میان کوچه پس کوچه های سکونت گاه های غیر رسمی ! انتخاب چنین مکانی ، دیدگاه عقب افتاده و صرفا” شخصی و منفعت پرستانه بانیان آن را به نمایش می گذارد ! و به دلیل عدم پایبندی به اصول و قواعد و قوانین شهر سازی، سرانجام طرح با شکست مواجه می گردد !
احداث پل روگذر کوبانی در مسیر بلوار استاد هه ژار نه تنها گرهی از مشکلات و بار ترافیکی مسیریاد شده نگشود ! بلکه خود مشکل آفرین نیز گردید زیرا موجبات هدایت و سرازیر شدن روزانه هزاران خود رو سبک و سنگین گازوئیل سوز به مسیر بلوار پارک ساحلی و تنها مسیر گردشگاهی – تفریحی شهر گردید و از سویی با تبعات ناگوار زیست محیطی نیز همراه گردیده . برای مثال ، هوای تنها منطقه تفرجگاهی شهر به شدت آلوده شده وآلودگی صوتی ناشی از تردد بیشمار خوروهای سنگین در مسیر یاد شده و تداخل انواع کاربری های ناخواسته ، آسایش ، امنیت و سلامتی گردشگران ، ساکنان سراسر بلوار ساحلی و بلوار محمد رسول الله و عموم شهروندان بوکانی را با خطر جدی مواجه نموده است!
نکته جالب و گفتنی اینکه شهری مانند بوکان که یکی از طولی ترین شهرهای کشور به حساب می آید و بر محور مواصلاتی جاده ترانزیتی شمال جنوب کشور قرار گرفته ، فاقد جاده کنار گذر می باشد !؟
احداث بیمارستان در مجاورت گورستان عمومی شهر که این مورد نیازی به توضیح ندارد !
احداث ساختمان اداری شهرداری بوکان در داخل پاساژ!
معمولا ساختمان اداری شهرداری در اغلب شهرهای دنیا در ردیف ابنیه های تاریخی بوده و یا به صورت سمبل و نمادی از یک اثر معماری که خود معرف و بیانگر توانمندی بالقوه آرشیتکت ها و معماران هنرمند همان شهر می باشد خود نمایی می کند. ناگفته نماند شهرداری بوکان با قدمتی هفتاد ساله تا پایان دهه شصت در ساختمان قدیمی شهرداری واقع در چهار راه شهرداری در محوطه ای تزئین شده با انواع گلها و گیاهان زینتی و زیبا که جذابیت خاصی به این بخش از مرکز شهر بخشیده بود و معرف یک اثر معماری بسیار زیبا بود که با تاسف بنای قدیمی به بانک صادرات فروخته شد و سر انجام ساختمان قدیمی شهرداری در دهه هفتاد تخریب و محوطه های سرسبز اطراف آن به مغازه و بازارچه تغییر کاربری داده شد ! و به قولی نه گل ماند و نه گلزار !
مکان یابی بازارچه قلعه سردار باعث گردید دیواره تپه باستانی متعلق به دوران مانایی ها در هر دو سمت غربی و جنوبی تخریب و خاکبرداری گردد !؟
و چند سال بعد شهرداری به منظور مسیر گشایی با احداث خیابان قلعه سردار هم بخش بزرگی از تپه باستانی را تخریب نمود هم قدیمی ترین محله شهر را نابود کرد !
اداره اوقاف نیز فرصت مکان یابی را غنیمت دانسته و در ضلع جنوبی تپه باستانی سرویس بهداشتی و ساختمان جهت اجاره دادن احداث نمود !
اما در شرایطی که مکان مصلحتی و مجانی یافت نشود با اتخاذ تدابیر هوشمندانه مشکل مکانی طرح ، با شگرد تعارف کردن یا بذل و بخشش پارکها و ساختمانها ، امکان احداث طرح جدید براحتی میسر می گردد . برای مثال به ذکر چند نمونه می پردازم :
تخریب ساختمان مرکزی آتشنشانی واقع در مرکز شهر , تخریب و ویران کردن بخش اصلی و رو نمای پارک ملت در مرکز شهر
هر دو مورد فوق با هدف مکان یابی به منظور اجرای طرح احداث بازارچه الماس و پارکینگ جبرانی بازارچه بود ! طرح مزبور از طرح های یه اصطلاح سرمایه گذاری بود که توسط شورای دوره چهارم تدارک دیده شده بود! – تخریب و نابود کردن فضای سبز و پارک محله ای قله با هدف مکان یابی طرح احداث خانه بهداشت !؟
این گونه مکان یابی ها که نمونه آن در تاریخ دیگر شهرها دیده نشده است ، باید از نوع مکان یابی هوشمندانه تلقی نمود که در بازی های مصلحت اندیشی ، شهر بوکان را به آزمایشگاهی برای آزمون و خطای مدیران قانون گریز مبدل نموده است !
بر اثر مکان یابی های غیرکارشناسی ، غیر قانونی و مصلحتی و در مواردی مکان یابی با حذف نمودن مکان های تاریخی و فضا های سبز و یا با تداخل کاربری ها و همچنین با ایجاد و احداث سازه ها با کاربری های متضاد و درکنار هم ، متاسفانه بوکان به سکونت گاهی تقریبا همیشه مشکل دار مبدل گردیده است !
به دلایل بی اعتنایی به اجرای قوانین شهرسازی و عدم اطلاع و نداشتن احساس مسئولیت در مقابل آینده شهر، متاسفانه وجب به وجب اراضی شهر بوکان در مرکز و حواشی شهر به سازه های مسکونی و تجاری تبدیل شده و دیگر مکان و فضایی جهت ایجاد پارک ، فضای سبز ، فضای ورزشی و تحرک و جنب و جوش شهروندان خصوصا برای کودکان و نسلهای آینده باقی نمانده است !؟ زیرا بر اثر ندانم کار ی و عدم برنامه ریزی برای توسعه و پیشرفت شهر ، با تاسف بیشتر فرصت ها یا از دست رفته و یا به تهدیدهای بالقوه و خطرآفرین مبدل شده و بیشتر ظرفیت ها و پتانسیل های موجود شهر بر اثر ساختارهای احداثی غیر مطالعاتی از دست رفته و سرمایه های هنگفتی نیز به هدر رفته است !؟
رحیم بدوی – مدیرموسسه مدافعان محیط زیست بوکان