به گزارش کانی پرس؛ این روزها با نگاهی به فضای مجازی بوکان خبرهای زیادی را می توان در مورد بازار داغ دعا نویسی در شهر دید هرچند این پدیده چندان جدید نیز نیست و تنها شیوه تبلیغ دعا نویسان عوض شده است. دعا نویسی مذهبی رایج ترین نوع از این گسب و کار در بوکان […]

به گزارش کانی پرس؛ این روزها با نگاهی به فضای مجازی بوکان خبرهای زیادی را می توان در مورد بازار داغ دعا نویسی در شهر دید هرچند این پدیده چندان جدید نیز نیست و تنها شیوه تبلیغ دعا نویسان عوض شده است.

دعا نویسی مذهبی رایج ترین نوع از این گسب و کار در بوکان است و قدمت آن نیز به چند سد سال پیش برمی گردد و تا امروز نیز همچنان در میان بسیاری از مردم خواهان دارد.

طی سالیان متمادی مردم منطقه برای دوری از بیماری ها و همچنین فرار از افسانه های واهی همچون جن زدگی و غیره …  دست به دامن دعا نویسان که اغلب از شیوخ سادات منطقه بودند می شدند تا شفا یابد.

دعا نویسان نیز با استفاده از قران کریم آیاتی را بر روی کاغذی می نگاشتند و به فرد درخواست کننده می دادند و جالب اینکه در بسیاری از مواقع نیز این دعا ها کار ساز می شود.

هرچند امروزه با نگاهی به دعا نویسان دیگر اثری از حضور شیوخ و سادات نامی منطقه دیده نمی شود و کسانی جای آنان را گرفتند که تنها هدفشان درامد مادی و فریب مردم است.

طی چند سال گذشته در فضای جامعه بوکان بویژه روستاهای محروم برخی از افراد كم اطلاع، مغرض، و سودجو با جریان سازی های شبه عرفانی سخت در پی آنند كه سرمایه ایمان، عقیده و گرایشهای زلال معنوی توده مردم را به تاراج ببرند و با انتشار اگاهی های تبلیغاتی علنا در حال رواج به کار غیر قانونی خود هستند.

این افراد با عناوین مختلف خود را منتسب به بعضی از بزرگان دینی منطقه می کنند و می كوشند با  استفاده از این نام ها که برای مردم حرمت دارند در قلوب توده عوام، برای خود جایگاه و پایگاهی مذهبی یافته از این رهگذر به اهداف پلید خود دست یابند.

یکی از کارشناسان مذهبی بوکان در این باره به کانی پرس گفت: متاسفانه در حال حاضر دعانویسی از آن شیوه قدیمی خود به سمت خرافه پرستی رواج پیدا کرده است چرا که دعا نویسی درجه بندی خاصی ندارد.

اقای شریفی افزود: سوء استفاده از اعتقادات مذهبی مردم بویژه مردم کم سواد و بی سواد از سوی این افراد خلاف شرع و عرف است ولی متاسفانه افراد سود جو تنها به مسائل مالی موضوع فکر می کنند.

وی یاداور شد: استفاده از دعا نياز به دعا نويس ندارد هر كسي مي تواند آيات قراني مثل آیت الكرسي را بخواند و يا بنويسد که بسیاری از ادغیه نویسان از آن استفاده می کنند و یا ذکر الله را بر زبان اورد و همراه داشته باشد و از آثار آن برخوردار باشد ولی متاسفانه در این رابطه عده اي از  مردم سوء استفاده مي كنند و با نوشتن خطوط كج و معوج مردم را فريب مي دهند و به تصور نوشتن دعاها مردم را سر كار مي گذارند كه بايد مواظب بود.

این کارشناس مذهبی در پایان خاطر نشان کرد: در هیچ یک از احادیث پیامبر اکرم (ص) و بزرگان دین رجوع به دعانويس ها توصیه نشده و همه بزرگان اسلام بهترین راه رفع مشكلات را  در ابتدا توکل بر خدا و بعد از آن رجوع به عقل و تدبیر خود و همچنین مشورت دانسته اند.

هرچند با نگاهی به سطح شهر بوکان خوشبختانه اثری از رمالان و فالگیران دیده نمی شود ولی آنچه مشهود است در شهر بوکان تا کنون هیچ نهادی به موضوع دعا نویسان مذهبی از نوع تقلبیش  که خوشبختانه تعدادشان نیز زیاد نیست ورود پیدا نکرده تا از فعالیت این افراد سود جو جلوگیری و یا سطح آگاهی های مردم را در این زمینه افزایش دهد.

بی گمان اگر وضعیت به همین منوال پیش رود از این پس شاهد ازدیاد این قشر و همچنین حضور فال گیرها و رمالان نیز در سطح معابر عمومی شهر خواهیم بود و هر روز افراد بیشتری به دام این افراد گرفتار خواهند شد.

در پایان باید گفت لازم است آگاه سازی مردم باید به عنوان یکی از برنامه های جاری مسئولان مربوطه در این زمینه قرار گیرد تا تعداد افرادی که بر اثر ناآگاهی و ساده اندیشی در سایه این پدیده اجتماعی آسیب می بینند به حداقل برسد.

انتهای پیام/خ