به گزارش کانی پرس؛ با نگاهی به برترین های تئاتر استان در جشنواره بیست و نهم جای خالی تئاتر بوکان کاملا مشهود بود که این مهم نشان می دهد وضعیت تئاتر بوکان چنان که باید و شاید مساعد نیست هم اکنون در کما به سر می برد. در همین رابطه یکی از هنرمندان بوکانی در ند سطر […]

به گزارش کانی پرس؛ با نگاهی به برترین های تئاتر استان در جشنواره بیست و نهم جای خالی تئاتر بوکان کاملا مشهود بود که این مهم نشان می دهد وضعیت تئاتر بوکان چنان که باید و شاید مساعد نیست هم اکنون در کما به سر می برد.

در همین رابطه یکی از هنرمندان بوکانی در ند سطر به این موضوع پرداخته است که متن کامل ان در زیر می اید.

تئاتر بوکان در سایه بی‌تدبیری مسئولان و کارشناسان هنری امر با تمامی حمایت‌های چندین ساله همچنان در سطح استان آذربایجان غربی در رتبه صفر قرار دارد.

در حالی که سالن سیمرغ بوکان با ظرفبت ۵۰۰ صندلی به عنوان تنها مکان تخصصی و حرفه‌ای برگزاری تمامی برنامه‌های فرهنگی و هنری در کمال تعجب سال‌هاست با اعمال سلیقه و باندبازی به محل تمرین گروه‌های ثبت نشده و بدون مجوز تبدیل شده و این گروه‌های نمایشی هرگز حتی یک ریال پول بابت استفاده چندین ساله از این سالن پرداخت نکرده‌اند، زیرا همیشه مورد حمایت مادی و معنوی از امکانات فرهنگی و هنری شهرستان بوده‌اند!

از سوی دیگر به دلیل تمرین‌های روزانه، ماهانه و سالانه این گروه‌ها بر روی سن و بخش‌های مختلف سالن ۵۰۰ نفره سیمرغ خسارات بسیار متعددی به این مکان ارزشمند وارد شده است، اما با این وضعیت و حمایت اختصاص مکان تمرین نیز به دلیل بی‌برنامه‌گی انجمن هنرهای نمایشی، ضعف آشکار نمایشنامه‌نویسی، کپی‌برداری ناشیانه از متون و آثار نمایشی خارجی، کارگردانی بسیار ضعیف نمایش‌ها و سطح بسیار پایین آثار نمایشی هنرمندان تئاتری، متأسفانه تئاتر بوکان کماکان هیچ جایگاهی در سطح استان آذربایجان غربی ندارد.

در روزهای اخیر پس از اعلام نتایج بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر استان آذربایجان غربی که مهم‌ترین رویداد تئاتری استان است و برگزیدگان به جشنواره منطقه‌ای و سپس جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه خواهند یافت، باز هم جای خالی تئاتر بوکان در میان برترین‌های این رشته در سطح استان مشهود و سؤال برانگیز است.

البته فراموش نکرده‌ایم که سال گذشته مسئولان و کارشناسان هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان یک اثر ضعیف نمایشی شهرستان سقز را که در استان کُردستان مردود شده بود، با افتخار تمام به نام بوکان روانه جشنواره تئاتر فجر کردند تا سقز نماینده تئاتر بوکان باشد؟!

این را هم باید اضافه کرد در تیرماه ۱۳۹۶ نیز که میزان رویدادهای هنری شهرهای کُردستان و کُردنشین در رسانه‌ها اعلام شد، باز هم تئاتر بوکان رتبه صفر را کسب کرد. هرچند کسب رتبه سوم شهرستان بوکان در جمع‌بندی نهایی پس از سنندج و مهاباد در برگزاری رویدادهای هنری در سطح شهرهای کُردنشین کشور با برگزاری ۹ مورد برنامه مختلف و متنوع هنری جای خوشحالی و افتخار است، اما برای وضعیت تئاتر بی‌جان بوکان باید تأسف خورد که به چنین حال و روزی افتاده است.

انتهای پیام/خ