به گزارش کانی پرس؛ ۳نفر از اعضای شوری سردبیری کانی پرس روز جمعه ۲۰ مرداد ماه غار بالوقایه در نزدیکی روستای احمد آباد سرای سقز را پیمایش نمودند. این برنامه به مناسبت پنجمین سال تاسیس پایگاه خبری تحلیل کانی پرس صورت گرفت که در آن اعضاء شورای سردبیری کانی پرس بیش از ۸۰ متر از […]

به گزارش کانی پرس؛ ۳نفر از اعضای شوری سردبیری کانی پرس روز جمعه ۲۰ مرداد ماه غار بالوقایه در نزدیکی روستای احمد آباد سرای سقز را پیمایش نمودند.
این برنامه به مناسبت پنجمین سال تاسیس پایگاه خبری تحلیل کانی پرس صورت گرفت که در آن اعضاء شورای سردبیری کانی پرس بیش از ۸۰ متر از مسیر سخت و دشوار غار بالوقایه پیمایش شد.

پایگاه خبری کانی پرس در ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ کار خود را آغاز و در طول ۵ سال فعالیت خود توانسته است گوشه ای از مشکلات عدیده شهر بوکان را بدون سانسور به گوش مسئولان شهرستانی برساند.

طی پنج سال گذشته خبرنگاران متعددی با این رسانه مردمی همکاری داشتند و اولین مدیر مسئول ان نیز امیر ایزددوست بود
کوه بالوقایه در ۱۵ کیلومتری حاده بوکان به سقز و در مجاورت روستای احمد اباد سرا قرار دارد که علی رغم عظمت آن هنوز برای بسیاری از اهالی منطقه ناشناخته مانده است.

این قلعه مشتمل بر غارهای متعددی است که در یکی از غارها آبی خروشان جاری است و در گوشه گوشه این بنای عظیم حفره های بزرگی به چشم میخورد که به گفته اهالی منطقه، آشیانه نوع خاصی از عقاب به نام عقاب های بال زرد می باشد.

در بخشی دیگر، دیواره ای کنده شده و نسبتا صاف وجود دارد که به گفته عمر فاروقی محقق سقزی احتمالا برای نوشتن کتیبه آماده می شده که اتفاقاتی نامشخص این کار را نا تمام گذاشته است.
لازم به توضیح است چند نفر از اهالی روستای احمد آباد سرا در گفتگو با کانی پرس از تصمیم مسئولان سقزی برای تخریب این کوه خبر دادند.
اهالی روستا عنوان کردند که مسئولان سقزی در سفری که به روستا داشتند اعلام کردند که در راستای احداث اتوبان سقز به بوکان و جهت تامین خاک و سنگ مورد نیاز بخشی از کوه بالوقایه را که در همجواری اتوبان قرار دارد تخریب می کنند که با ممانعت مردم روستا رو به رو شدند.