به گزارش کانی پرس؛ امروزه با گسترش جامعه شهری و به دنبال آن فوران تکنولوژی در همه حوزه های زندگی، هنرهای دستی به عنوان میراث گرانبهای فرهنگی هر جامعه دارای فعالیتی ارزشمند از دیدگاه هویت ملی محسوب می شوند که می بایست به نحو احسن از آن در راستای شناسایی تاریخ و تمدن به ملت […]

به گزارش کانی پرس؛ امروزه با گسترش جامعه شهری و به دنبال آن فوران تکنولوژی در همه حوزه های زندگی، هنرهای دستی به عنوان میراث گرانبهای فرهنگی هر جامعه دارای فعالیتی ارزشمند از دیدگاه هویت ملی محسوب می شوند که می بایست به نحو احسن از آن در راستای شناسایی تاریخ و تمدن به ملت های دیگر و همچنین اقتصاد از آن منطقه بهره جست.

ایرانیان از دیر باز به هنرمندی در حوزه صنایع دستی مشهورند و جهانیان به این مهم صحه گذاشتند که هنر نزد ایرانیان است و بس که آن هم به دلایل نبوغ ذاتی،تنوع فرهنگ، پیشینه تاریخی، قومیت و حتی جغرافیا مردمان این سرزمین می باشد که سبب شده هنر صنایع دستی آن عالم گیر شود.

شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی نیز یکی از شهر ها و مناطق مهم در حوزه صنایع دستی کشور است که در این عرصه تاریخی چند هزار ساله را با خود یدک می کشد.

کشف اجر لعاب دار منطقه تاریخی قلایچی مرتبط به هزاره اول قبل ازمیلاد و تمدن ماناها با نقاشي هاي اجراشده بر روي آن به نسبت هنر زمان خود، خلاقانه محسوب مي شود و در نتيجه به هنري با سبک طبيعي و آزادي عمل بيشتر بدل شده و هنرمندان اين آثار سخن جديد و مطرحي را در حوزه هنر نقاشي و صنایع دستی براي بشريت به ارمغان آورده اند و تاثيرات قابل توجهي در آثار هنري بعد از خود به جاي گذاشته اند.

نقوش و يافته هايي که در طول هزاران سال در دل کاخ معبد قلايچي شهر ايزيرتوي باستاني مدفون شده بود، مهم ترين مدارک، اسناد و مستندي از هويت ملي، اجتماعي، معماري و هنر تمدن مانايي به مرکزیت بوکان به شمار مي رود هر چند این مهم با کشف سفالینه ها، و اجسام زینتی در جایجاه این شهرستان نشان می دهد که مردمان این سرزمین هزاران سال است با هنر دوست و نام آشنا هستند.

مردمان این دیار نیز همچون دیگر اقوام این سرزمین کهن و بر اساس شرایط روزگار زیستن خود، هنرمندی خود را در راستای اسایش زندگی بروز کرده و با ابداع و تولید لوازم اساسی زندگی با هنر دست هنرمندی خود را به رخ دیگران کشیدند.

هم اکنون بیش از چند هزار خانوار در این شهر و روستاهای اطراف آن به تولید صنایع دستی مشغولندکه عمدة صنایع دستی این منطقه شامل قالی بافی- سجاده بافی- پارچه بافی- حصیر بافی و خراطی می باشد و پولک دوزی از مشهورترین صنایع خانگی این شهرستان است.

هنرهای سنتی وصنایع دستی دراین منطقه همواره در کنج حریم های خانگی و در دستان زنان ودختران این شهر متبلور شده که بیشترین تنوع وفعالیت در این حوزه به ظرافت های و نقش های روی قالی و پارچه اختصاص دارد.

امروزه برخی از این هنرها رونق گذشته خود را از دست داده و هیچ هنر جدیدی جایگزین آن نشده است، این در حالی است که ازاین گنج پنهان می توان جدای از بحث فرهنگی و تاریخی در حوزه رونق اقتصاد و کارافرینی نیز بهره گرفت.

در همین راستا یکی از کارشناسان حوزه صنایع دستی در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: صنایع دستی این شهرستان در طول دوره های مختلف شکل سنتی خود را همچنان حفظ کرده که لازم است با ایجاد تغییرات در ساختار، جاذبه های دیرین خود را حفظ و با ترکیب کارها وهنرهای تلفیقی زمینه احیای هنر این منطقه فراهم شود.

وی ادامه داد: هنر قالی بافی بوکان که روزگاری در زمره بهترین ها در منطقه بود امروزه و به علت های مختلف جایگاه ویژه خود را ازدست داده و همین روال برای دیگر صنایع دستی این شهرستان نیز در حال تکرار است.

محمدی افزود: تغییر در روش و آموزش، بازاریابی برای صنعتگران، تشویق و حمایت از کارآفرینان این حوزه هنری از طریق هنروران خوش ذوق وطبع، تشکیل تعاونی ها برای حمایت از تولیدات صنعتگران وایجاد بازارچه های دائمی را از جمله عوامل لازم برای توسعه وگسترش صنایع دستی این شهرستان برشمرد.

بی تردید صنایع دستی همانند گنج های پنهان هستند که در صورت توجه و مدیریت آن میتوان جدای از اشتغال زایی با کمترین هزینه سبب رونق گردشگری و به دنبال آن اقتصادی در سطح شهرستان و حتی منطقه بود.

بی تردید اگر سازمان ها و دستگاه های مربوط باتشکیل اتحادیه های منسجم صنایع دستی محصولات را از صنعتگران این حوزه خریداری کنند و در بازارهای داخلی به فروش برسانند و یا با تاسیس نمایشگاه های دائمی در سطح شهر اقدام کنند  این امر باعث تشویق افراد بیشتری به فعالیت در این بخش می شود و در اینده ای نه چندان دور شاهد کاهش آمار بیکاری در سطح شهرستان و همچنین رشد شاخص های اقتصادی را در این شهر به نظاره خواهیم نشست.

امید است مدیران و متولیان امر در میراث فرهنگی، صمت، فنی و حرفه ای،بانک ها، اصناف، شهرداری و … با برگزاری جلسات متععد و تصمیم گیری های لازم اجرا این گنج ها را ازدورن خانه های هنرمندان به سطح جامعه بکشاند تا جدای از شناساندن این هنر ها به اشتغال جوانان نیز کمک کرده باشند.

انتهای پیام/خ