به گزارش کانی پرس، با افزایش بدون ضابطه ساخت و سازها در شهر بوکان طی چند ماه گذشته، شاهد اوج گیری قیمت بعضی از مصالح ساختمانی همچون آجور، ماسه و … بودیم که طی چند روز گذشته شهروندان با نبود و یا کمبود شدید سیمان نیز در سطح شهر رو به رو شدند. این کمبود […]

به گزارش کانی پرس، با افزایش بدون ضابطه ساخت و سازها در شهر بوکان طی چند ماه گذشته، شاهد اوج گیری قیمت بعضی از مصالح ساختمانی همچون آجور، ماسه و … بودیم که طی چند روز گذشته شهروندان با نبود و یا کمبود شدید سیمان نیز در سطح شهر رو به رو شدند.

این کمبود ها در مهمترین فصل ساخت و سازهای مسکن به یکی از مهمترین دغدغه های اصلی شهروندان بوکانی که دست بر قضا دارای یکی از بزرگترین کارخانه های تولید سیمان در منطقه هستند تبدیل شده است.

بنا به گزارشات رسیده از سطح شهر بوکان هم‌اکنون نبود سیمان در مراکز فروش به شدت نمایان و است و همین مهم سبب کاهش ساخت و سازها و به دنبال آن بیکاری تعداد چشم گیری از کارگران ساختمانی شده است.

در همین رابطه یکی از شهروندان در پیامی برای کانی پرس از تعطیلی ساخت و سازهای خود به علت کمبود سیمان و بیکار شدن ده ها کارگر ساختمانی خبر دادند.

وی ادامه داد؛ در گفت وگویی که با مصالح فروشان محترم شهر داشتم آنها کارخانه سیمان بوکان رو مقصر این کمبودی میدانند

وی تصریح کرد؛ کارخانه سیمان نزدیک به ۱۵روز است که تولید نداشته و همین مهم در نهایت بر بازار عرضه و تقاضا در داخل شهر تاثیر گذاشته و سبب کمبود و افزایش سر سام اور قیمت این محصول مهم شده است.

وی گفت: مسولین محترم شهر بوکان، بنده از کجا سیمان تهیه کنم درصورتی که چندروزه واسه ۴۰کیسه سیمان مشکل دارم و ساخت و ساز رو تعطیل کردم.

در همین رابطه ریس اداره صنعت، معدن و تجارت بوکان در گفتگو با کانی پرس عنوان کرد؛ متاسفانه به خاطر آلودگی، محیط زیست استان درخواست توقف تولید کارخانه سیمان بوکان را دادند و با توجه به اینکه فیلتر های مورد استفاده برای کاهش آلودگی خارجی بوده و به خاطر تحریم ها، وارد کردن آنها با مشکل مواجه شد.

حسین عبدی افزود؛ در این مدت به اندازه کافی کلینکر و سیمان در خط تولید و انبار موجود بود که دقیقا به اندازه قبل سیمان وارد بوکان می شد و می شود.

وی تصریح کرد؛ برخی سودجویان و دلالان به احتکار این کالا پرداختند که این افراد شناسایی و برای آنها پرونده تعزیراتی تشکیل شد.

عبدی تصریح کرد؛ خوشبختانه مشکل ترخیص فیلتر ها حل شده عن قریب نصب و کارخانه شروع به تولید خواهد کرد.

این مسول حوزه اقتصادی بوکان ادامه داد؛ اداره صمت بر اساس وظایف ذاتی خود با همکاری اتحادیه مربوطه سعی کردیم مشکل عرضه را مدیریت کنیم و هم با افراد خاطی و ناقض قوانین برخورد شد.

عبدی عنوان کرد؛ در یک مورد ۶۲۰۰ کیسه سیمان احتکار شده کشف و ۱۰۰ تن عرضه خارج از شبکه شناسایی و تشکیل پرونده گردید و برای جریمه به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد؛ طی چند روز گذشته با استان رایزنی کردیم درصورت اتمام کلینکر، میزان تقاضای بوکان از طریق سیمان ارومیه مرتفع گردد و همکاران سازمان صمت مرتب پیگیر ورود و ترخیص فیلتر های کارخانه سیمان بودند که حل شد.
آغاز تعمیرات سالیانه خط تولید کارخانه سیمان در این موقع سال و احتکار دلالان سیمان در کشور معلوم شد

بی تردید مصرف سرانه سیمان که یکی از شاخص‌های مهم سازندگی در کشور است، در حال حاضر ۴۶۰ کیلوگرم برای هر نفر است که در راستای سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌های وزارت صنایع و معادن مقرر شده است تولید سالانه سیمان تا سال ۱۴۰۰ به ۷۰ میلیون تن افزایش یافته و مصرف سرانه نیز از ۴۶۰ کیلوگرم فعلی به ۸۳۰ کیلوگرم ارتقا یابد.

امید است مدیران حوزه اقتصادی شهرستان در این روزها سخت کرونایی که بیکاری بی داد میکند به جد پیگیر این گونه پرونده ها باشند

انتهای پیام/خ