به گزارش کانی پرس؛ در آخرین سال های دهه ۶۰ و در دوران دولت سازندگی زمزمه های ساخت بزرگترین کارخانه نساجی خاورمیانه در شهر بوکان به یکی از مهمترین پروژه های رونق اقتصادی و کارافرینی در منطقه تبدیل شد. ساخت کارخانه  نساجی بوکان در زمینی به مساحت ۵ هکتار و در ۲ فاز در اواخر […]

به گزارش کانی پرس؛ در آخرین سال های دهه ۶۰ و در دوران دولت سازندگی زمزمه های ساخت بزرگترین کارخانه نساجی خاورمیانه در شهر بوکان به یکی از مهمترین پروژه های رونق اقتصادی و کارافرینی در منطقه تبدیل شد.

ساخت کارخانه  نساجی بوکان در زمینی به مساحت ۵ هکتار و در ۲ فاز در اواخر دهه ۶۰ با تغییر کاربری زمین های منطقه کمربندی بوکان آغاز و زمزمه های بهره برداری آن در دومین دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور وقت هاشمی رفنسجانی در هنگام سفر به بوکان شنیده شد اما  اکنون و با گذشت بیش از ۳۰ سال این کارخانه در دو راهی بودن یا نبودن قرار گرفته است.

بنا به اسناد، این کارخانه قرار بود در دو فاز ساخته شود که در آن زمان و تا اواخر دهه هفتاد ساخت کارخانه با پیشرفت خوبی همراه بود اما به یک باره و برای همیشه احداث آن متوقف و ماشین آلات کارخانه راهی شهر خیر از بوکان شد.

در نهایت زمین های فاز اول اول آن به متراژ ۳۰ هزار متر در سال ۸۶ توسط مالک و با همکاری شهرداری و مصوبه شورای تامین وقت تفکیک و به کارمندان دادگستری فروخته شد و حال ۲۹ هزار متر آن باقی مانده است.

هرچند با نگاهی دیگر به پروژه های ملی و بزرگ در شهرسان همچون افتتاح بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان در اواسط دهه ۸۰ بعد از سال ها انتظار، عدم بهره برداری از کنار گذر بوکان و دو بانده کردن جاده بوکان به میاندواب بعد از۱۲ سال برای مردم این شهرستان به امری عادی تبدیل شده اما کارخانه نساجی دارای پیچیدگی های خاص خود است که برای مردم این شهرستان حائز اهمیت می باشد

در ۱۷ خرداد ۹۸ و بعد از سالها انتظار  ازسکوت معنا داران مسئولان شهرستانی در خصوص پیگیری وضعیت کارخانه نساجی جلسه ای با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و مالک کارخانه در بوکان برگزار شد.

در ان جلسه سرپرست وقت فرمانداری بوکان با تاکید بر این که دیگر این کارخانه برای مردم شهرستان سودی ندارد عنوان کرد:پیشنهاد مدیریت شهری تفکیک زمین بر اساس ماده ۱۰۱ شهری است چراکه هم اکنون دستگاه های این کارخانه فرسوده شده و دیگر نمی تواند مورد استفاده قرار گرفت.

لقمان خسرو پور در آن جلسه تاکید کرد: ۳ماه فرصت به مالک داده می شود که با مسئولان شهرستانی در راستای تاسیس کارخانه ای جدید با اهدای زمین از سوی شهرستان در شهرک صنعتی به توافق برسد و در غیر این صورت راه و شهرسازی به عنوان متولی از مالک زمین شکایت خواهد کرد.

سهرابی، مالک زمین کارخانه نیز در ادامه سخنان سرپرست فرمانداری، عنوان کرد: ما مالک اولیه زمین نبودیم ولی اولین اشتباه را راه و شهرسازی در ارائه سند در اواخر دهه ۶۰ مرتکب شده است. متاسفانه سند در آن زمان و بدون پایان کار توسط راه و شهرسازی در اختیار ما قرار گرفت که این مهم زنجیروار مشکلات بعدی را به همراه داشته است.

حال با گذشت ۱۶ ماه از فرصت ۳ ماه مدیران وقت به مالک کارخانه نساجی بوکان جهت رفع تصرف زمین، مسئولان فعلی خواستار شروع به کار دو باره این کارخانه فرسوده شده اند.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در جلسه کارگروه رفع موانع تولید با موضوع هماهنگی و برنامه‌ریزی جهت راه اندازی مجدد کارخانه نساجی بوکان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت برای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود شهرستان بوکان بایستی توجه ویژه‌ای به رونق تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی برای مردم داشته باشیم.

▫️«حبیب‌زاده» ادامه داد: کارخانه نساجی بوکان که از طرف نظام مقدس جمهوری اسلامی جهت کمک به توسعه شهرستان بوکان هدیه شده است متأسفانه در سال‌های گذشته فعالیت آن تعطیل و ادامه این شرایط باعث استهلاک دستگاه‌ها خواهد شد که بایستی تمامی ادارات همکاری لازم را برای راه اندازی مجدد آن داشته باشند.

وی ادامه داد: از مدیر عامل کارخانه نساجی انتظار داریم نسبت به رفع مشکلاتی که در گذشته باعث تعطیلی این کارخانه شده است اقدام نماید و اقدامات لازم را به درستی پیش ببرند.

فرماندار بوکان نیز با اشاره به برخی از اقداماتی که برای راه‌اندازی مجدد این کارخانه شده است ادامه داد: در صورتی که سرمایه‌گذاران عزم جدی برای راه‌اندازی مجدد این کارخانه داشته باشند مسئولین شهرستان نیز آماده هرگونه همکاری هستند.

روابط عمومی فرمانداری بوکان گزارش داد که در پایان این جلسه مدیر‌عامل کارخانه نساجی بوکان متعهد شد در مرحله اول تا بهمن‌ماه سال‌جاری نسبت به راه‌اندازی خط تولید کالای خواب با اشتغال حداقل ۵۰ نفر از ساکنان شهرستان اقدام نماید.

همچنین مقرر شد در خصوص ساماندهی و برنامه‌ریزی بلندمدت برای نحوه فعالیت این کارخانه در جلسات آتی کارگروه تصمصم‌گیری شود.

هر چند با نگاهی به وضعیت فعلی کارخانه برای راه اندازی ان سالها وقت لازم است و همچنین خرید دستگاه های مدرن برای ان لازمه بودجه کلان است و در یک نگاه ساده غیر ممکن ولی امید است مدیران فعلی شهرستان با تدبیری کارامد منافع مردم بوکان را در این طرح به یاد داشته باشند.

انتهای پیام/خ