به گزارش کانی پرس؛در یکی از صعب العبور ترین و دور افتاده ترین نقاط شهرستان بوکان که با کوه‌های بلند، آب های روان، درخت‌های میوه تازئین شده و چشم هر رهگذری را به خود جذب می کند، تلاش برای ارتقاء اقتصاد کشور و کارآفرینی دیده می شود. در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب غربی بوکان به […]

به گزارش کانی پرس؛در یکی از صعب العبور ترین و دور افتاده ترین نقاط شهرستان بوکان که با کوه‌های بلند، آب های روان، درخت‌های میوه تازئین شده و چشم هر رهگذری را به خود جذب می کند، تلاش برای ارتقاء اقتصاد کشور و کارآفرینی دیده می شود.

در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب غربی بوکان به سمت شهر سردشت و در نزدیکی روستای گندمان، خانواده ای سخت کوش و پرتوان دست در دست هم برای ارتقاء کارآفرینی دست به کار شده و یکی از بزرگترین مجتمع های پرورش ماهی منطقه را تاسیس کرده اند.

با عبور از راه پر پیچ و خم بوکان به سمت سردشت و طی کردن بیش از ۹ کیلومتر راه خاکی، در جوار کوه های زیبا و سر به فلک کشیده کپری و سیاه کوه، به سازه های سیمانی برخورد می کنی که زندگی در دورن آنان جریان دارد.

به گفته کاک رحمان، احداث استخر پرورش ماهی قزل آلا در دامن کوه کپری ایده ای بود که از سال ۸۳ شروع و بعد از سال‌ها تلاش به نتیجه رسیده است.

این کارآفرین روستایی، می گوید: گندمان یکی از زیباترین روستاهای بوکان با چشمه های پر آب است که می تواند بهترین نقطه برای گردشگران در ۳ فصل از سال باشد.

کاک رحمان، ادامه داد: از سال ۸۳ و بدون استفاده از تسهیلات بانکی در زمین شخصی خود شروع به احداث این پرورش ماهی کردیم و تنها هدف ما جذب گردشگر به این منطقه و اشتغال زایی برای جوانان روستایی بود.

وی، افزود: به علت کوهستانی بودن این مسیر و نبود زمین های کشاورزی بسیاری از جوانان و یا خانواده ها مجبور به مهاجرت می شوند که این مهم ما را بر آن داشت که با احداث این مکان کمکی در ماندگاری جوانان و خانواده ها در روستا داشته باشیم.

کاک رحمان، گفت: ۱۸ نفر در این پرورش ماهی به صورت ثابت و غیرمستقیم فعال هستند که خوشبختانه این مهم سبب معکوس شدن مهاجرت به شهر شده است.

وی، تصریح کرد: این منطقه از نظر زیبایی بی نظیر است و می تواند بهترین محرک برای رونق گردشگری و اشتغال زایی در سطح شهرستان باشد، هرچند متاسفانه کمبودهای اساسی به وفور دیده می شود.

این کارآفرین روستایی، افزود: نبود راه آسفالته به طول ۹ کیلومتر یکی از بزرگترین مشکلات بر سر رونق گردشگری این منطقه است که متاسفانه مسئولان بوکانی تاکنون نتوانسته اند در این باره خدمتی به مردم این روستاها داشته باشند.

وی، عنوان کرد: هم اکنون گردشگرانی از شهرهای مختلف همچون سردشت، مهاباد، سقز، بانه، ارومیه، میاندوآب و چند شهر دیگر در این جا حضور دارند که در صورت آسفالت بودن جاده دسترسی این تعداد در سال به چند هزار نفر نیز خواهد رسید که می تواند تاثیر چشم گیری در جهش اقتصادی منطقه و اشتغال زایی ایجاد کند.

وی، گفت: تنها خواسته ما از مسئولان آماده کردن زیرساخت ها برای توسعه گردشگری منطقه است که راه دسترسی مهم ترین آن می باشد.

کاک رحمان، تصریح کرد: امید است در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده مسئولان شهرستانی نیز در این زمینه گام بردارند و برای جهش حوزه کارآفرینی شهرستان تلاش کنند.

انتهای پیام/خ