به گزارش کانی پرس؛ با سفر معاون عمرانی استانداری آذربایجان غربی و هئیت همراه به شهرستان بوکان جلسه ستاد بازآفرینی این شهرستان روز دو شنبه ۲۳ دی ماه برگزار شد. معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این جلسه طی سخنانی عنوان کرد؛ شهر بوکان بی تردید به واسطه دارا بودن شاخص های منحصر به فرد […]

به گزارش کانی پرس؛ با سفر معاون عمرانی استانداری آذربایجان غربی و هئیت همراه به شهرستان بوکان جلسه ستاد بازآفرینی این شهرستان روز دو شنبه ۲۳ دی ماه برگزار شد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این جلسه طی سخنانی عنوان کرد؛ شهر بوکان بی تردید به واسطه دارا بودن شاخص های منحصر به فرد در حوزه های گوناگون یکی از مهم ترین شهرهای استان به شمار می رود که همین امر سبب نگاه متفاوت مسئولان استانی به این شهرستان است.

رحمانی افزود: موقعیت خاص و بی نظیر جغرافیایی سبب افزایش جمعیت و به دنبال آن پیدایش سکونت گاه های غیر رسمی در این شهرستان شده و متاسفانه روز به روز نیز این چالش شهری در حال گسترش است

وی ادامه داد: هم اکنون یک هزار ۴۴۴ هکتار سکونت گاه غیر رسمی در سطح استان وجود دارد که متاسفانه ۴۰ هکتار آن معادل ۲۲ درصد کل سکونت گاه های غیر رسمی اذربایجان غربی در بوکان قرار دارد.

آیدین رحمانی تصریح کرد: رحمانی ادامه داد: از مجموع ۴۵ هزار و ۳۸۲ واحد مسکن مهر استان ۴۲ هزار و ۸۸۹ واحد تحویل شده و در بوکان نیز از ۲۷۲۴ واحد، ۲۶۲۵ واحد به اتمام رسیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: در طرح اقدام ملی مسکن در ۷ محور نیز در قالب ۲۱ هزار واحد در مرحله اول در ۹ شهرستان استان ۴۷۱۷ واحد ثبت نام شد که در بوکان ۱۶۴۵ واحد جزو برنامه ابلاغی بود و ۱۳۴۰ واحد ظرفیت احصا شده و نیاز است مسئولین هماهنگی برای تامین زمین و دیگر نیازها را انجام دهند.

در ابتدای این جلسه سرپرست فرمانداری بوکان در سخنانی با اشاره به بخشی از مشکلات موجود در شهرستان عنوان کرد: طی سه دهه گذشته شهر بوکان از نظر جمعیتی و متعاقب آن فیزیکی با افزایش چشم گیری بوده است که همین مهم نام بوکان را جزء چند شهر مهم از لحاظ مهاجر پذیر بودن تبدیل کرده است.

لقمان خسرو پور افزود: به واسطه همین افزایش بی رویه و غیر متعارف جمعیتی در بوکان طی سه دهه گذشته متاسفانه شاهد بروز مشکلات عدیده ای از جمله گسترش سکونت گاه های غیر رسمی در سطح این شهر هستیم که این مهم سبب تلبار شدن مشکلات در حوزه های گوناکون شده است

وی ادامه داد: به واسطه مهاجر پذیر بودن بوکان خورده فرهنگ های بسیاری در این شهر وجود دارد که این مهم توجه به حوزه فرهنگ را در راس نیازهای موجود شهرستان قرار داده است.

خسروپور در همین رابطه تصریح کرد: احداث موزه باستان شناسی، تملک و بازسازی دوباره قلعه سردار و توجه ویژه به صنایع دستی شهرستان می تواند تاثیر بسیار مهمی بر حوزه فرهنگ شهرستان داشته باشند.

سرپرست فرمانداری بوکان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سکونت گاه های غیر رسمی در حاشیه شهر بوکان ادامه داد: مناطق شهید نجاری، دانشگاه ازاد، کوی مهندس رشیدی و منطقه نالشکینه چهار سکونت گاه غیر رسمی این شهر هستند که با تلاش شبانه روزی کارهای مقدماتی آنان برای الحاق به شهر انجام گرفته است که لازم است این مهم در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد؛ بوکان جدای از این چهار سکوتن گاه غیر رسمی هم‌اکنون دارای ۱۱ روستا با مشکلات حاشیه نشینی است که عموما دارای مشکلات خاص و عمده ای هستند.

خسروپور گفت: برای رفع مشکلات این روستاها که عموما نزدیک به شهر نیز هستند پیشنهاد می شود که کمیسیون ماده ۹۹ در حوزه شهرستان برگزار شود زیرا مسئولان شهرستانی با کار کارشناسی بیشتر و اشنایی با مناطق مورد بحث می توانند تصمیمات مهمی در این حوزه بگیرند.

سرپست فرماندایر بوکان در بخش پایانی خود با اشاره به حق آبه تالاب قره گول افزود: حق آبه تالاب قره گول نیز یکی از درخواست های مهم مردم است که در سال جاری با بارش های خوب بهاره احیا شد اما نیاز است برنامه های متداومی بویزه در حوزه حق آبه برای احیا آن در نظر گرفته شود.

اتهای پیام/خ