به گزارش کانی پرس؛ بوکان بزرگ‌ترین شهر جنوب استان آذربایجان غربی باجمعیتی بالغ بر ۱۹۳٬۵۰۱ نفر می باشد که بر اساس حفاری ها و کاوش های انجام گرفته در بعضی از تپه های موجود در مناطق مختلف آن قدمت تاریخیش به هزاره سوم قبل از میلاد بر می گردد، هر چند این شهر هیچگاه در […]

به گزارش کانی پرس؛ بوکان بزرگ‌ترین شهر جنوب استان آذربایجان غربی باجمعیتی بالغ بر ۱۹۳٬۵۰۱ نفر می باشد که بر اساس حفاری ها و کاوش های انجام گرفته در بعضی از تپه های موجود در مناطق مختلف آن قدمت تاریخیش به هزاره سوم قبل از میلاد بر می گردد، هر چند این شهر هیچگاه در طول تاریخ ۴ هزار ساله خود بافتی شهری نداشته است.

جدای از وجود چند تپه تاریخی در مناطق مختلف شهر بوکان، این شهر نسبت به بسیاری از شهر های ایران، شهری جوان و نوبنیاد محسوب می‌شود و بافت شهری ان در دوران قاجار بنیان گذاشته شده و بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

ازتاریخ ۲۰۰ ساله شهر بوکان نقاشی ها و عکس های مختلفی بر جای مانده که می توان با جمع اوری انان به اطلاعات بسیار مهمی در خصوص فرهنگ و اداب و رسوم مردمان فرهیخته و متدین این شهر پی برد.

در این گزارش تصویری سعی شده است چندین عکس از بوکان طی سالهای دهه ۴۰ تا ۷۰ شمسی را به نمایش بگذاریم تا جدای از مرور خاطرات آن دوران نسل جوان را نیزبیشتر با تاریخ معاصر بوکان آشنا کنیم.

شرح عکس ها:

عکس شماره ۱ ازبالا:پل فلزی رودخانه سیمینه رود که در زمان جنگ جهانی دوم به دست مهندسان شوری ساخته شد

عکسی شماره ۲″احداث پل تازه بر روی رودخانه سیمینه رود اواخر دهه ۶

عکس شماره ۳:مسیر شهید بروجردی(میدان جانبازان فعلی ) به سمت میاندواب

عکس شماره ۴:قلعه سردار اواسط دهه ۴۰ شمسی

عکس شماره ۵:خیابان آموزش و پرورش بوکان زمستان ۷۴

عکس شماره ۶:مربوط به میدان فرمانداری در اواخر دهه ۵۰ شمسی

عکس شماره ۷:زنان روستای بوکان اواسط دهه ۵۰

عکس شماره ۸: زنان بوکانی در حال پختن نان تنور

عکس شماره ۹: جمعی ازماموستایان روشن دل بوکان در اواسط دهه ۸۰

عکس شماره ۱۰: بانوان بوکانی در حال نخ کردن پشم با دوک (تشی)

عکس شماره ۱۱: زنان بوکانی در حال شستن لباس و …