به گزارش کانی پرس؛ شهر بوکان در جنوب حوزه آبریز دریاچه ارومیه و با جمعیتی بالغ بر ۲۸۰ هزار نفر سومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی است که طی سالیان و دهه های گذشته با چالش ها و کمبود های گسترده ای رو به رو بوده است. حضور در مهم ترین نقطه جغرافیایی شمال غرب کشور، […]

به گزارش کانی پرس؛ شهر بوکان در جنوب حوزه آبریز دریاچه ارومیه و با جمعیتی بالغ بر ۲۸۰ هزار نفر سومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی است که طی سالیان و دهه های گذشته با چالش ها و کمبود های گسترده ای رو به رو بوده است.

حضور در مهم ترین نقطه جغرافیایی شمال غرب کشور، قرار گرفتن در جوار رودخانه های مهم منطقه ای، دشت های حاصل خیز برای کشاورزی و دامداری و وجود صدها اثر تاریخی و گردشگری در سطح شهرستان مهمترین پتانسیل های این شهر برای تبدیل شده به یکی از قطب های مهم اقتصادی کشور بوده که متاسفانه طی ده های گذشته به علت سوی مدیریت ها مورد بی مهری قرار گرفته اند.

حال با روی کار رفتن نمایندگان جدید مردم در مجلس یازدهم، ضمن یاداوری گوشه ای از مشکلات موجود در سطح شهرستان به منتخب مردم در مجلس قانون گذاری که دست بر قضی خود نیز در این کمبود ها به مدت ۸ سال سهیم بوده بوده است امیدواریم شاهد کاهش این ناهنجاری ها و چالش ها در سومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی باشیم.

با نگاهی دوباره و گذرا به پتانسیل های مهم اقتصادی در شهرستان با ۲۰۰۰ واحد فعال صنفی، ۱۰۰معدن دارای مجوز فعال، ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت، ۱۸۰ هزار راس دام سبک و ۳۵ هزار راس دام سنگین و ده ها مورد دیگر در حوزه های مختلف از جمله گردشگری به این مهم دست میابیم که بوکان دارای ظرفیت های بلقوه ای بای تبدیل شدن به کانون رونق و جهش اقتصادی در منطقه است.
اما متاسفانه همچنان که در بالا نیز ذکر شد شهرستان بوکان با تمامی این پتانسیل ها هنوز گرفتار در مشکلات عدیده ای می باشد که همین کمبود ها در نهایت سبب افت شاخص های توسعه در آن شده است.

کمبود سرانه فضای آموزشی:
از لحاظ سرانه فضای آموزشی شهرستان بوکان در رتبه ۲۸کشوری قرار دارد و در میان شهرستانهای استان رتبه آخر را از لحاظ سرانه فضای آموزشی به خود اختصاص داده است.
هرچند طی چند سال گذشته و با پای کار امدن خیرین مدرسه ساز در این شهرستان خوشبختانه شاهد انقلابی جدید در احداث مدارس روستایی بودیم و اکنون با همت این افراد بیش از ۹۵ درصد روستاهای شهرستان دارای مدارس استاندارد هستند.
اما این استاندارد ها در سطح روستاها در حالی است که تراکم دانش اموزان شهری در دبستان ها و دبیرستان های سطح شهر بخصوص در مناطقی همچون علی اباد و اسلام اباد در هر کلاس ۴۰ نفر و در مدارس راهنمایی ۳۶ نفر است.

حال ناخوش بهداشت و درمان
به دنبال شیوع و گسترش کرونا در سطح جهانی و به طبع آن در ایران و شهربوکان شاهد جانفشانی های گسترده کادر درمان بیمارستان بوکان بوده ایم اما برابر پیش بینی ها بی تردید در پائیز و زمستان با بحرانی غافل گیر کننده به علت کمبود ها در حوزه درمان شهرستان رو به رو خواهیم بود.

سوء مدیریتهای چند سال اخیر مدیر شبکه بهداشت و درمان بوکان سبب از بین رفتن تجهیزات بیمارستان شده است، به گونه ای که هم اکنون سی تی اسکن خراب است،رادیولوژی با مشکل فنی روبه رو است و ‌سیستم‌سرمایشی بیمارستان معیوب است و…

مجموعه این سوء مدیریتها سبب شده که پرسنل مجرب و متعهد بیمارستان نتوانند پاسخگوی مراجعات شهروندان باشند و این امر سبب افزایش نارضایتی در بین کارکنان و مردم شده است.

احداث بیمارستان جدید و ۲۰۰ تختخوابی بوکان که با حضور وزیر وقت بهداشت و درمان در سال ۹۷ کلنگ زنی شد هنوز با ۰ درصد پیشرفت فیزیکی و مطالعاتی تنها به رویایی برای مردم این شهر تبدیل شده است.

ویزیت های سرسام اور آزمایشگاه های خصوصی در سطح شهر به علت نبود آزمایشگاه های مجهز در بیمارستان و ده ها مشکل دیگر حال حوزه بداشت و درمان این شهرستان را ناخوش کرده است.

نبود صنایع پسین در حوزه های دامداری، کشاورزی و معدن

بی شک سه مولفه مهم شهر بوکان در حوزه اقتصادی دامداری، کشاورزی و معدن می باشد که به علت سوی مدیریت ها هم اکنون شاهد خام فروشی فراورده های هر سه حوزه در سطح شهرستان به استان دیگر هستیم.

با وجود شرایط مساعد اقلیم و تنوع بالای تولیدات دامی، کشاورزی و معدنی در بوکان،کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی به عنوان حلقه مفقوده بخش صنعت چالش های متعددی را برای شهرستان در بر داشته است.
با وجود آنکه امکان سرمایه گذاری دولت در صنایع تبدیلی وجود ندارد، از این رو بخش خصوصی به سبب نبود حمایت‌های لازم، دریافت تسهیلات با سود بالا تمایلی به سرمایه گذاری در این بخش ندارند که این امر منجر به کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، هدر رفت بالای تولید و مقرون به صرفه نبودن صادرات شده است.
ادامه دارد….