به گزارش کانی پرس؛ با عبور از شهریور ماه ۹۹ بیش از ۴ سال از آخرین مراسم نکوداشت برای مفاخر هنری شهرستان بوکان می گذرد مراسمی که در ۲۷ شهریور ۹۵ به یاد استاد علی کردار برگزار گردید و بعد از آن دیگر هیچگاه چنین برنامه های تکرار نشد. در اواسط دوره چهارم شورای اسلامی […]

به گزارش کانی پرس؛ با عبور از شهریور ماه ۹۹ بیش از ۴ سال از آخرین مراسم نکوداشت برای مفاخر هنری شهرستان بوکان می گذرد مراسمی که در ۲۷ شهریور ۹۵ به یاد استاد علی کردار برگزار گردید و بعد از آن دیگر هیچگاه چنین برنامه های تکرار نشد.

در اواسط دوره چهارم شورای اسلامی شهر بوکان و به همت کمیسیون فرهنگی وقت تلاش های بسیاری برای پاسداشت  مفاخر و نام آوران این شهرستان در حوزه های مختلف انجام گرفت و در نهایت از شخصیت های برجسته ای همچون سردار عزیزخان مکری، علی کردار،  تجلیل از هنرمند نامدار بوکانی استاد مصطفی شیرزاد، همایش بوکان شناسی  و … تجلیل به عمل آمد که این مهم نوید اتفاقات نو و میمون را برای ادامه این روند در سطح شهر فرهیختگان در افکار عمومی ایجاد کرد.

با روی کار آمدن اعضای شورای اسلامی شهر بوکان در دوره پنجم و تغییرات مدیریتی دیگر در سطح شهرستان عملا این پاسداشت ها به دلایل مختلف تا به امروز تکرار نشده است.

با نگاهی به تاریخ ۳۰۰ ساله شهر بوکان به مفاخر و نام آورانی بر می خوریم که آوازه آنان نه تنها در منطقه و کشور بلکه خاورمیانه را نیز به خوبی قابل لمث است، بزرگ مردانی همچون مصباح الدیوان ادب شاعر و عضو کنسولگری فرانسه در تبریز در دوره قاجار،سی سید کامل امامی؛ شاعر و مترجم ادبیات کُردی، استاد علوم دینی و معارف اسلامی، حسن صالح سوران؛ محقق و نویسنده و استاد دانشگاه‌های تهران و لندن،حسن زیرک؛ خواننده و ترانه‌سرا، قادر عبدالله زاده، نوازنده مشهور شمشال، عزیزخان مکری؛ سردار کل سپاه ناصرالدین شاه قاجار و ولی عهد آذربایجان،محمد حسین خان مکری، سومین سردار بوکان که در مراغه توسط عثمانی‌ها اعدام شد، عباس حقیقی، شاعر و ادیب و دها شخصیت برجسته دیگر که برای گرامی داشت هر یک از آنان می توان ساعت ها برنامه گذاشت.

هر چند طی ۲ سال گذشته مدیران متولی در این امر در حال تلاش برای برگزاری ادامه پاسداشت از مفاخر شهرستان هستند و نام های مختلفی نیز ازبزرگان شهرستان برای انتخاب نهایی معرفی شده اند اما تا کنون و به علت های مختلفی همچون عدم بودجه کافی، بیماری کرونا و … مانع از برگزاری چنین رویداد مهم فرهنگی در شهر فرهیختگان شده است.

در همین رابطه رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی بوکان ازمعرفی ۲ نفر ازمفاخر ادبی شهر بوکان برای برگزاری مراسم پاسداشت خبر داد و عنوان کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم در نهایت و بعد از عادی شدن اوضاع و خلاصی از شر بیماری کرونا بزگداشت یکی از فاخر شهر بوکان را برگزار کنیم.

منصور احمدی افزود: تمام اقدامات این مهم نیزانجام گرفته ولی متاسفانه ویروس کرونا مانع از برگزاری این اتفاق میمون در شهر بوکان شده است.

هرچند پاسداشت ازبزگان تنها به برگزاری مراسم ختم نمی شود بلکه می توان با ساخت تندیس این بزرگان ونسب آنان در یکی از مسیر های پرتدد شهر همانند مسیر کیوه رش و یا احداث موزه مفاخر به شناساندن این بزرگان به نسل جدید و نسل های آینده بیشتر کمک کرد

بدون تردید برگزاری چنیناقداماتی  تنها شناساندن مفاخر و مشاهیر نیست ، بلکه می توانیم با برگزاری چنین همایش های از این دارایی های با ارزش حتی در راستای توسعه ی شهر بهره بگیریم.

آنچه مشهود است  توجه ویژه به این حوزه می تواند در جذب گرشگر نیز بسیار راه گشا باشد و در نهایت تاثیر این اقدامات بر توسعه شهرستان بسیار مثبت و سازنده خواهد بود.

امید است متولیان امر بویژه در فرمانداری،شورا و شهرداری و همچنین فرهنگ و ارشاد اسلامی با ورود جدی به این موضوع و اختصاص بودجه های ویژه در این روزهای کرونایی که عملا برگزاری هر گونه همایش و یادواره ای غیر ممکن است تمرکزخود را رویساخت تندیس ها و نسب آنان در معابر مورد نظر و تکمیل موزه مفاخر شهرستان قرار دهند.

انتهای پیام/خ