به گزارش کانی پرس: اولین واحد پرورش و اصلاح نژاد اسب کردی کشور روز چهارشنبه ۵ شهریور ماه در بوکان و در روستای سردرآباد کار خود را آغاز کرد. در این واحد ۳۱ اسب از نژاد های مختلف اسب نگهداری می شود که بعد از اصلاح نژاد ظرفیت تولید ۱۷ راس کره اسب نژاد اصیل […]

به گزارش کانی پرس: اولین واحد پرورش و اصلاح نژاد اسب کردی کشور روز چهارشنبه ۵ شهریور ماه در بوکان و در روستای سردرآباد کار خود را آغاز کرد.

در این واحد ۳۱ اسب از نژاد های مختلف اسب نگهداری می شود که بعد از اصلاح نژاد ظرفیت تولید ۱۷ راس کره اسب نژاد اصیل کردی را دارد.

برای احداث و راه اندازی این واحد پرورشی و تولیدی اسب اصیل کردی ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای سه نفر به صورت مستقیم اشتغال فراهم شده است.

توسعه و پرورش اسب اصیل نژاد کردی به منظور فروش و صادرات و استفاده در زمینه های مختلف انگیزه سرمایه گذاران این طرح است.

اسب کرد ايران بر طبق نوشته هاي جهانگردان و مورخين از هرودت گرفته تا معاصرين، به اقصي نقاط دنيا انتقال يافته  و خون آن در شريانهاي اسبهاي دنيا جريان دارد. اسب كرد از اسبهاي تواناي ارزشمند و پرخون دنيا محسوب گرديده و مبدا و منشا آن ايران مي باشد.

اسب كرد نه تنها از زيبائي خاص برخوردار است بلكه داراي استقامت بي نهايت مي باشد. اسب نژاد كرد به خصوص در مسابقات چوگان موفق بوده اند و بسياري از اسبهاي كرد در مسابقات پرش و سواري استقامت افتخارات ارزنده كسب كرده اند.

تاريخچه اسب كرد از مبدا نخستين دوره ثبت شده تاريخ آغاز ميگردد و از روزگار شيرين باستان افسانه اي سرچشمه ميگيرد. اسم نيسائي را اجداد اسب های كرد امروزي از جلگه هاي مهد پرورش خود به ارث بردند.